28.1 C
Bhubaneswar
Friday, July 30, 2021

ମେସିନ୍ରେ •ଲଛି କାମ, ପ୍ରବାସୀ ପାଉନାହାନ୍ତି

Must read

ବାଲିଅନ୍ତା,୯ ।୬(ନି.ପ୍ର): କରୋନା କଟକଣା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କୋହଳ ହୋଇନାହିଁୟ ଏବେ ବି ଲକ୍ଡାଉନ୍ ଓ ସଟ୍ଡାଉନ୍ ପର୍ଯ୍ୟାୟକ୍ରମେ ଜାରି ରହିଛି । ତେଣୁ ଗରିବ ଶ୍ରମଜୀବୀମାନଙ୍କ ଅବସ୍ଥାରେ ସୁଧାର ଆସିପାରିନାହିଁ । ତେବେ ଏହାଦ୍ୱାରା ଅଧିକ ସମସ୍ୟାରେ ପଡ଼ି ଯାଇଛନ୍ତି ଘରକୁ ଫେରି ଆସିଥିବା ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକମାନେ । ମନରେଗା ଯୋଜନାରେ କାମ ପାଇବା ଆଶା ସେମାନଙ୍କ ପୂରଣ ହୋଇପାରିନାହିଁ । ପଞ୍ଚାୟତ ପ୍ରଶାସନ ଏହି ଯୋଜନାରେ କେତେ କେତେ କାମ କରୁଛ । କିନ୍ତୁ ଜବ୍କାର୍ଡ ନଥିବାରୁ ରାଜ୍ୟ ବାହାରୁ ଘରକୁ ଫେରିଥିବା ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କୁ ଏହି କାମରେ ନିୟୋଜିତ କରାଯାଉନାହିଁ । ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ମେସିନ୍ କାମ ପାଉଥିବା ବେଳେ ବିଚରା ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କୁ କାମ ମିଳୁନାହିଁ । ତେଣୁ ରାଜଗାର ଅ ।ଶାରେ •ତକ ଭଳି •ହିଁ ବସିଥିବା ପାଖାପାଖି ୧୬୦ ଶ୍ରମିକ ହତାଶ ହୋଇପଡ଼ିଛନ୍ତି । ବାଲିଅନ୍ତା ବ୍ଲକ ଅଞ୍ଚଳର ବିଭିନ୍ନ ସଂଗରୋଧ କେନ୍ଦ୍ରରେ ୪ଶହରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଅଛନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୧୬୦ ଜଣ ପ୍ରବାସୀ ଓଡ଼ିଆ ଅଛନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅନେକ ପଞ୍ଚାୟତ ଏବଂ ଗୃହ ସଂଗରୋଧ ଅବଧି ଶେଷ କରି ସାରିଛନ୍ତି । ସ୍ୱାବ୍ ପରୀକ୍ଷା ରିପୋର୍ଟ ନେଗେଟିଭ ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିବା ପରେ ସେମାନେ କରୋନା ମୁକ୍ତ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି । ତେଣୁ ଏବେ ସେମାନେ କାମଧନ୍ଦା କରି ରୋଜଗାର କରିବା କଥା । ମାତ୍ର କାମ ନାହିଁ । ଦୀର୍ଘ ଅଢ଼େଇ ମାସ ହେଲା ସେମାନେ ହାତବାନ୍ଧି ବସିଛନ୍ତି । ପାଖରେ ପଇସାଟିଏ ନାହିଁ । ତେଣୁ ପରିବାରର ଗୁଜୁରାଣ ମେଣ୍ଟାଇବା ପାଇଁ ସେମାନେ ରୋଜଗାର ଅନ୍ୱେଷଣରେ ଅଛନ୍ତି । କରୋନା ଭୟ ଓ ତାଲାବନ୍ଦ ଲାଗି ରହିଥିବାରୁ ସେମାନେ ପୁଣି ରାଜ୍ୟ ବାହାରକୁ ଯିବାର ରାସ୍ତା ନାହିଁ । ଏ ଅବସ୍ଥାରେ ମନରେଗା ହିଁ ସାହା ଭରସାୟ କିନ୍ତୁ ଜବ୍କାର୍ଡ ନଥିବାରୁ ସେମାନଙ୍କୁ କାମ ମିଳୁ ନାହିଁ । କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଏହି ଯୋଜନାରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଭିନ୍ନ ପଞ୍ଚାୟତରେ ନୂତନ ପୋଖରୀ ଖନନ, ପୋଖରୀ ପୁନରୁଦ୍ଧାର, କର୍ଚ୍ଚା ରାସ୍ତା ଓ ଶ୍ମଶାନ ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ •ଲିଛି । ଶହ ଶହ ଶ୍ରମିକ କାମ ପାଉଛନ୍ତି । ହେଲେ ପ୍ରବାସୀ ଓଡ଼ିଆଙ୍କୁ କାମ ଯୋଗାଇ ଦେବା ଦିଗରେ ପ୍ରଶାସନ କେଣସି ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରିନାହିଁ । ଜବ୍କାର୍ଡ ନଥିବାରୁ ସେମାନଙ୍କୁ ଏଥିରୁ ବଞ୍ଚିତ କରାଯାଉଛି ।ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁôବପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା ହେଲା, ସଂଗରୋଧ ଅବଧି ସରି ଯାଇଥିବା କିଛି ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକଙ୍କ କହିବାନୁଯାୟୀ, ସେମାନେ ମନରେଗା ଯୋଜନାରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଇଚ୍ଛା କରୁଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ସରପଞ୍ଚମାନେ ସେମାନଙ୍କ ନାମ ପଞ୍ଜୀକରଣ ଦିଗରେ କେଣସି ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରୁନାହାନ୍ତି । ଅଥଚ କେତେକ ପଞ୍ଚାୟତରେ ମେସିନ୍ କାମ କରୁଛି । ଏ ସଂପର୍କରେ ବିଡିଓ ଆଦିକନ୍ଦ ବେହେରାଙ୍କ ସହ ଯୋଗାଯୋଗ କରିବାରୁ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରବାସୀ ଓଡ଼ିଆ ଅଥବା ଶ୍ରମିକମାନେ ମନରେଗା ଯୋଜନାରେ ଜ ବ୍କାର୍ଡ ପାଇଁ ଆବେଦନ କଲେ ସେମାନଙ୍କୁ କାର୍ଡ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ ଓ ସେମାନଙ୍କୁ କାମ ମଧ୍ୟ ମିଳିବ

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article