26.1 C
Bhubaneswar
Saturday, October 16, 2021

ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ ଜାୱାଦ ଉପକୂଳରେ ସୃଷ୍ଟି ହେବ ନାହିଁ?

Must read

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଭାରତ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ (ଆଇଏମଡି) ର ସର୍ବଶେଷ ପୂର୍ବାନୁମାନ ଅନୁଯାୟୀ, ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇପାରେ ନାହିଁ, ଯାହା ଏଜେନ୍ସିର ପୂର୍ବ ପୂର୍ବାନୁମାନର ବିପରୀତ ଅଟେ। ଅବଶ୍ୟ, ଏକ ଭଲ ଚିହ୍ନିତ ନିମ୍ନ ଚାପ ଅଞ୍ଚଳ ଅକ୍ଟୋବର ୧୫ ରେ ଦକ୍ଷିଣ ଓଡ଼ିଶା-ଉତ୍ତର ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ଉପକୂଳରେ ପହଞ୍ଚିପାରେ ଏବଂ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହୋଇପାରେ ଉତ୍ତର ଆଣ୍ଡାମାନ ସାଗର ଏବଂ ଆଖପାଖରେ ୩.୧ କିଲୋମିଟର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବ୍ୟାପିଥିବା ସାଇକ୍ଲୋନିକ୍ ପ୍ରବାହ ସମୁଦ୍ର ପତ୍ତନ ଜାରି ରହିଛି | ସର୍ବଶେଷ ବିଶ୍ଳେଷଣ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ସାଇକ୍ଲୋନିକ୍ ପ୍ରଚାରର ପ୍ରଭାବରେ, ବଙ୍ଗୋପସାଗରର ପୂର୍ବ ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ୍ ବାଇ ଏବଂ ଉତ୍ତର ଆଣ୍ଡାମାନ ସମୁଦ୍ର ସହିତ ୧୩ ଅକ୍ଟୋବରରେ ଏକ ନିମ୍ନ ଚାପ କ୍ଷେତ୍ର ସୃଷ୍ଟି ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି |

ଏହା ପଶ୍ଚିମ-ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମ ଦିଗକୁ ଯାଇ ଦକ୍ଷିଣ ଓଡ଼ିଶା-ଉତ୍ତର ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ଉପକୂଳରେ ୧୫ ଅକ୍ଟୋବରରେ ଏକ ୱେଲ ମାର୍କେଡ୍ ଲୋ ପ୍ରେସର ଅଞ୍ଚଳ ଭାବରେ ପହଞ୍ଚିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି ବୋଲି ଆଜି ପ୍ରକାଶିତ ଆଇଏମଡିର ସକାଳ ବୁଲେଟିନ୍ରେ କୁହାଯାଇଛି। ଏହାପୂର୍ବରୁ ପୂର୍ବାନୁମାନ କରାଯାଇଥିଲା ଯେ ଏହି ପ୍ରଣାଳୀ ଏକ ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ ଦୌଡ଼ରେ ତୀବ୍ର ହୋଇ ଦକ୍ଷିଣ ଓଡ଼ିଶା-ଉତ୍ତର ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ଉପକୂଳ ଆଡ଼କୁ ଯାଇପାରେ |

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ଓଡିଶାର ଅନେକ ସ୍ଥାନରୁ ଦକ୍ଷିଣ-ପଶ୍ଚିମ ମୌସୁମୀ ପ୍ରତ୍ୟାହାର ଆରମ୍ଭ ହୋଇସାରିଛି ବୋଲି ଏଠାରେ ଆଞ୍ଚଳିକ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ କହିଛି। ଦକ୍ଷିଣ ପଶ୍ଚିମ ମୌସୁମୀ ସୁନ୍ଦରଗଡ, ଝାରସୁଗୁଡା, ଦେଓଗଡ, ସମ୍ବଲପୁର, ବରଗଡ, ବୋଲାଙ୍ଗୀର, ସୋନେପୁର, ନୁଆପଡା ଏବଂ ଅଙ୍ଗୁଲ, ବୌଦ୍ଧ, ଏବଂ ମୟୂରଭଞ୍ଜ, କେଓନହାର, ଢେଙ୍କାନାଳ, କାନ୍ଦାଲ ଏବଂ କାଲାହାଣ୍ଡି ଜିଲ୍ଲାର କିଛି ଅଂଶରୁ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରିଛି ବୋଲି ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ କହିଛି। ଆସନ୍ତା ଦୁଇ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଓଡିଶାର କିଛି ଅଂଶରୁ ଦକ୍ଷିଣ-ପଶ୍ଚିମ ମୌସୁମୀକୁ ଅଧିକ ପ୍ରତ୍ୟାହାର ପାଇଁ ସର୍ତ୍ତ ଅନୁକୂଳ ହୋଇପଡିଛି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article