26.1 C
Bhubaneswar
Saturday, October 16, 2021

କୋବିଡ-୧୯ ଦେଶର କେତେକ ସ୍ଥାନରେ ନୂଆ ମାମଲାରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ।

Must read

ଦେଶରେ କୋବିଡ-୧୯ ମଧ୍ୟରେ ସତର୍କତାର ସହିତ ଦୁର୍ଗା ପୂଜା ପାଳନ କରନ୍ତି | ତୃତୀୟ ତରଙ୍ଗର ଭୟ ଏବେ ମଧ୍ୟ ଦେଶର କେତେକ ସ୍ଥାନରେ ନୂଆ ମାମଲାରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। କୋଲକାତା, ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ, ଏବଂ ମୁମ୍ବାଇର ମୂଲ୍ୟ ପାଖାପାଖି ୧ ରେ ବୁଲୁଛି, ଯାହା କରୋନାଭାଇରସ୍ ସଂକ୍ରମଣରେ ଆଉ ଏକ ରାଉଣ୍ଡ ବୃଦ୍ଧି ହେବାର ଭୟ ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ | କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ, ଅନେକ ରାଜ୍ୟ ଏବଂ ଉତ୍ସବର ଉତ୍ସବ ପାଇଁ କୋଭିଡ -୧୯ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଜାରି କରିସାରିଛନ୍ତି। କୋଭିଡ -୧୯ ମାମଲାରେ ସ୍ପାଇକ୍ ସୀମିତ ରଖିବା ପାଇଁ ମାର୍କ ପିନ୍ଧିବା, ଦୂରତା ବଜାୟ ରଖିବା ଏବଂ ଭିଡ଼ରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଭଳି ସରକାର ଏବଂ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ଲୋକଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଉଛନ୍ତି। ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଭୟ ଅଛି ଯେ ଆସୁଥିବା ତୃତୀୟ ତରଙ୍ଗ ବୟସ୍କଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବିତ କରିପାରେ |

ଇଣ୍ଡିଆନ୍ କାଉନସିଲ୍ ଅଫ୍ ମେଡିକାଲ୍ ରିସର୍ଚ୍ଚ (ଆଇସିଏମ୍ଆର) ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିବା ଏକ ସେରୋ ସର୍ଭେରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ପ୍ରାୟ ୬୦% ପିଲା କୋଭିଡ -୧୯ ରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିଲେ। ତେବେ ଶିଶୁଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁହାର ଏକ ଲକ୍ଷରେ ୨, ଯାହା ବହୁତ କମ୍ ଅଟେ। କିନ୍ତୁ ଚିନ୍ତା ହେଉଛି: ଯଦି ତୃତୀୟ ତରଙ୍ଗ ଭାରତକୁ ଧକ୍କା ଦେବ ତେବେ କଣ ହେବ? ଦିଲ୍ଲୀର କମ୍ୟୁନିଟି ମେଡିସିନ୍ ସେଣ୍ଟର ଫର ପ୍ରଫେସର ଡକ୍ଟର ସଞ୍ଜୟ ରାୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ “ଟିକା ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ହେବ ବୋଲି ଯଥାର୍ଥତା ଦେବା ପାଇଁ ସେପରି କୌଣସି ଅଧ୍ୟୟନ ନାହିଁ। ଯାହାର ଅର୍ଥ ପିଲାମାନେ ବିପଦରେ ପଡ଼ିବେ | ଅବଶ୍ୟ, ଏକ ସକରାତ୍ମକ ସଙ୍କେତରେ, ସଂକ୍ରମଣର ପ୍ରାଦୁର୍ଭାବ ଆକଳନ କରିବା ପାଇଁ କେରଳ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ଦ୍ଵାରା କରାଯାଇଥିବା ସର୍ବଶେଷ ସେରୋ ସର୍ଭେରେ ୧୮ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବୟସର ବାସିନ୍ଦାଙ୍କଠାରୁ ନିଆଯାଇଥିବା ୮୨.୬% ନମୁନାରେ ଆଣ୍ଟିବଡି ଉପସ୍ଥିତି ଦେଖାଯାଇଥିଲା।

କେରଳ, ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏକ ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ, ଗତ କିଛି ଦିନ ହେବ ନୂତନ କରୋନାଭାଇରସ୍ ସଂକ୍ରମଣରେ ତୀବ୍ର ହ୍ରାସ ଘଟିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ଏହି ସମୟରେ, ଗତ କିଛି ଦିନ ହେବ ଭାରତ ୨୦,୦୦୦ ନୂତନ କୋଭିଡ -୧୯ ମାମଲା ତଳେ ରିପୋର୍ଟ କରିଆସୁଛି। କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଭାରତ ୧୪,୩୧୩ ତାଜା କୋଭିଡ -୧୯ ସଂକ୍ରମଣ ଯୋଡିଛି, ଯାହାକି ୨୨୪ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ସର୍ବନିମ୍ନ ଅଟେ। କରୋନାଭାଇରସ୍ ଜଟିଳତା ସହିତ ଜଡିତ ଦୈନିକ ମୃତ୍ୟୁ ୨୦୦ ରୁ କମ୍ ରହିଲା | ୧୮୧ ନୂତନ ମୃତ୍ୟୁ ସହିତ ଦେଶରେ କୋବିଡ-୧୯ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୪,୫୦,୯୬୩କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଲା | ଦେଶରେ ସକ୍ରିୟ ମାମଲା ସଂଖ୍ୟା ୨,୧୪,୯୦୦ କୁ ହ୍ରାସ ପାଇଛି, ଯାହାକି ୨୧୨ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ସର୍ବନିମ୍ନ, ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୁଦାୟ କ୍ୟାସେଲୋଡର ୦.୬୩% ଅଟେ। ଦେଶ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୯୫.୮୯ କୋଟି କୋଭିଡ -୧୯ ଟିକା ଡୋଜ ଦେଇଛି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article