26.1 C
Bhubaneswar
Saturday, October 16, 2021

ଭାରତୀୟ, ଆମେରିକୀୟ, ଜାପାନିଜ, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲୀୟ ନୌସେନା ମାଲାବାର ଡ୍ରିଲ ଆରମ୍ଭ

Must read

ମଙ୍ଗଳବାର ଭାରତ, ଆମେରିକା, ଜାପାନ ଏବଂ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ଚଳିତ ବର୍ଷର ମାଲାବାର ନୌସେନା ଡ୍ରିଲର ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ତିନି ଦିନିଆ ବ୍ୟାୟାମ ଅଗଷ୍ଟରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ବିକଶିତ ସମନ୍ୱୟ, ସମନ୍ୱୟ ଏବଂ ପାରସ୍ପରିକ କାର୍ଯ୍ୟଦକ୍ଷତା ଉପରେ ନିର୍ମାଣ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି ବୋଲି ଭାରତୀୟ ନୌସେନା କହିଛି। ବ୍ୟାୟାମର ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଅଗଷ୍ଟ ୨୬-୨୯ ରୁ ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗର ଦ୍ଵିପ ଗୁଆମ ଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା | ଏଥିରେ ବିନାଶକାରୀ, ଫ୍ରିଗେଟ୍, କର୍ଭେଟ୍, ବୁଡ଼ାଜାହାଜ, ହେଲିକପ୍ଟର, ଦୂର ଦୂରଗାମୀ ସାମୁଦ୍ରିକ ପାଟ୍ରୋଲିଂ ବିମାନ ଏବଂ ଆମେରିକାରନୌସେନା ସିଲ୍ ଏବଂ ଭାରତୀୟ ନୌସେନାର ସାମୁଦ୍ରିକ କମାଣ୍ଡୋ ସହିତ ଅଭିଜିତ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବାହିନୀ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ। ଭାରତୀୟ ନୌସେନା ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ରଣବିଜୟ, ପି-୮୧ ଦୀର୍ଘ ଦୂରଗାମୀ ସାମୁଦ୍ରିକ ପାଟ୍ରୋଲିଂ ବିମାନ ଏବଂ ଏକ ବୁଡ଼ାଜାହାଜ ସହିତ ଭାଗ ନେଉଛି |

ଆମେରିକାର ନୌସେନାକୁ ହ୍ରଦ ଚମ୍ପ୍ଲେନ୍ ଏବଂ ଷ୍ଟକଡେଲ ସହିତ ବିମାନ ପରିବହନକାରୀ କାର୍ଲ ଭିନ୍ସନ୍ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରୁଛନ୍ତି | ଜାପାନ ଜେଏସ୍ କାଗା ଏବଂ ଜେଏସ୍ ମୁରାସାମେଙ୍କ ସହ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରୁଛି ଏବଂ ରୟାଲ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିୟ ନୌସେନା ଡ୍ରିଲ୍ସ ପାଇଁ ବଲାରାଟ ଏବଂ ସିରିଅସ ପଠାଇଛି। ୧୯୯୨ ମସିହାରେ ଭାରତ ଏବଂ ଆମେରିକା ମଧ୍ୟରେ ବାର୍ଷିକ ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ନୌସେନା ବ୍ୟାୟାମ ଭାବରେ ମାଲାବାର ସିରିଜ୍ ବ୍ୟାୟାମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା | ଏହା ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ପରିସର ଏବଂ ଜଟିଳତା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି | ଡ୍ରିଲ୍ସର ୨୦୦୫ ସଂସ୍କରଣରେ, ଭାରତୀୟ ଏବଂ ଆମେରିକାର ନୌସେନାର ବିମାନ ପରିବହନକାରୀମାନେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଏକତ୍ର କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ | ୨୦୧୪ ରେ, ଜାପାନର ସାମୁଦ୍ରିକ ସେଲ୍ଫ ଡିଫେନ୍ସ ଫୋର୍ସ ଏହି ଡ୍ରିଲରେ ସ୍ଥାୟୀ ଅଂଶଗ୍ରହଣକାରୀ ହୋଇଥିଲେ | ଗତ ବର୍ଷ ସ୍ଥାୟୀ ଅଂଶଗ୍ରହଣକାରୀ ଭାବରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଏହି ଡ୍ରିଲରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲା।

ନୌସେନା ପୂର୍ବରୁ ନଭେମ୍ବର ୨୦୨୦ ରେ ଆରବ ସାଗର ଏବଂ ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ମାଲାବାର ବ୍ୟାନର ତଳେ ଜଟିଳ ନୌସେନା ଡ୍ରିଲ କରିଥିଲା। ଚତୁର୍ଦ୍ଦଶ ସୁରକ୍ଷା ସଂଳାପ କିମ୍ବା କ୍ୱାଡ ବିଷୟରେ ବେଜିଂ ସତର୍କ ଅଛି ଯାହା ୨୦୧୭ ଶେଷରେ ଭାରତ, ଆମେରିକା, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଏବଂ ଜାପାନ ଦ୍ଵାରା ପୁନର୍ଜୀବିତ ହୋଇଥିଲା। ୨୦୧୯ ରେ ଏହି ଚାରୋଟି ଦେଶ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ସ୍ତରକୁ ଉନ୍ନୀତ ହୋଇଥିଲେ। ଚତୁର୍ଦ୍ଦଶ ଦେଶର କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଉପରେ ଚୀନ୍ ନଜର ରଖିଛି। ସମାନ ଚିନ୍ତାଧାରା ବିଶିଷ୍ଟ ଦେଶମାନଙ୍କ ସହିତ ନୌସେନା ଡ୍ରିଲ୍ କରିବା ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଭାରତ ମହାସାଗରୀୟ ରାଜ୍ୟଗୁଡିକରେ ପହଞ୍ଚିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭାରତୀୟ ନୌସେନା ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଚୀନ୍‌ର ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବା ଅଭିଳାଷକୁ ଯାଞ୍ଚ କରିବା ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେଉଛି। ଏହା ଏକ ବାର୍ତ୍ତା ପଠାଉଛି ଯେ ଦକ୍ଷିଣ ଚୀନ୍ ସାଗରରେ ବେଜିଂର ଶକ୍ତି ଖେଳ ଭାରତ ମହାସାଗରରେ ନକଲ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article