26.1 C
Bhubaneswar
Saturday, October 16, 2021

୪୦ କୋଟି ବୀମାଭୁକ୍ତ ପାଇଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଜନ ଆରୋଗିଆ ଯୋଜନା

Must read

ମେଡିକାଲ ବୀମା ସହିତ ୪୦ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଜନସଂଖ୍ୟାର ‘ନିଖୋଜ ମଧ୍ୟମ’କୁ ଆଚ୍ଛାଦନ କରିବାକୁ ସରକାର ଆଗକୁ ବ, ଼ୁଛନ୍ତି ଏବଂ ୨୧ ଟି ବୀମାକାରୀଙ୍କୁ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ କରିଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ସ୍ବେଚ୍ଛାକୃତ ଭିତ୍ତିରେ ପାଇଲଟ୍ ପ୍ରକଳ୍ପର ଏକ ଅଂଶ ଭାବରେ ଏକ ସବସିଡିଯୁକ୍ତ କଭର ପ୍ରଦାନ କରିପାରନ୍ତି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଜନ ଆରୋଗିଆ ଯୋଜନା ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେଶର ପ୍ରାୟ ୫୦ କୋଟି ଗରିବ ପରିବାରକୁ ଏକ ପରିବାର ପାଇଁ ୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ମାଗଣା ବୀମା କଭର ସହିତ ଉପକୃତ କରୁଛି।

ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ସରକାରୀ ଅଧିକାରୀ ନ୍ୟୁଜ୍ ୧୮ କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବାଣିଜ୍ୟିକ ବୀମାକାରୀଙ୍କ ଦ୍ଵାରାରା ୪୦ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଅତିରିକ୍ତ ଲୋକଙ୍କୁ ସ୍ଵେଛାକୃତ ଭିତ୍ତିରେ ଏକ କ୍ଲୋନ୍ କଭର” ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ ଯାହା “ସ୍ୱ-ଅନୁଦାନ ପ୍ରାପ୍ତ ସୁଲଭ କଭର” ପ୍ରକୃତିରେ ରହିବ। ଯେଉଁମାନଙ୍କର ସମ୍ପ୍ରତି କୌଣସି ପ୍ରକାରର ଚିକିତ୍ସା ବୀମା ନାହିଁ ସେମାନଙ୍କ ସମଗ୍ର ପରିବାର ପାଇଁ ଏଗୁଡିକ ଗ୍ରୁପ୍ କଭର ହେବ | ଏହା ମଧ୍ୟ ‘ୟୁନିଭର୍ସାଲ୍ ହେଲଥ୍ କଭରେଜ୍’ ଆଡକୁ ଏକ ପଦକ୍ଷେପ ହେବ ବୋଲି ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି। ଯୋଜନାରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ୫୦ କୋଟି ଗରିବ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୩ କୋଟି ଲୋକ ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟ ଯୋଜନାରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ, ୧୫-୧୭ କୋଟି ଟଙ୍କା ପରି ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରୀ ଯୋଜନା ଦ୍ଵାରା ଦେଶର ପ୍ରାୟ ୧୪ କୋଟି ଲୋକ ନିଜ ଖର୍ଚ୍ଚରେ ଘରୋଇ ବୀମା କମ୍ପାନୀ ଚୟନ କରିଛନ୍ତି।

ଏହା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୪୦ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ଛାଡିଦିଏ ଯେଉଁମାନଙ୍କର କୌଣସି ପ୍ରକାରର ଡାକ୍ତରୀ ବୀମା କଭର ନାହିଁ, ଯାହାକୁ ‘ନିଖୋଜ ମଧ୍ୟମ’ ବୋଲି କୁହାଯାଏ | ସରକାର ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି ଯେ କୌଣସି ଡାକ୍ତରୀ କଭର ଅଭାବରୁ ଏବଂ କୋଭିଡ ସଙ୍କଟକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟଗତ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ସମୟରେ ଏହି ‘ନିଖୋଜ ମଧ୍ୟମ’ ଦାରିଦ୍ରରେ ପଡ଼ିପାରେ। ନିକଟରେ ଏକ ଉପସ୍ଥାପନାରେ ଜାତୀୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପ୍ରାଧିକରଣ ର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଉପଦେଷ୍ଟା କହିଛନ୍ତି ଯେ “ଅସହ୍ୟ ଦାମୀ ଦ୍ରବ୍ୟ, ଅସ୍ଥାୟୀ କଭରେଜ୍ ଏବଂ ପୂର୍ବରୁ ବିଦ୍ୟମାନ ବହିଷ୍କାର, ସଚେତନତାର ଅଭାବ, ଉଚ୍ଚ ଦାବି ମୂଲ୍ୟ ଏବଂ ପରିଚାଳନା ଖର୍ଚ୍ଚ ହେତୁ ଏହି ଲୋକମାନେ ଡାକ୍ତରୀ ବୀମା କଭର କିଣନ୍ତି ନାହିଁ | ଏବଂ ଜନସଂଖ୍ୟାର ଅନୌପଚାରିକ ବିଭାଗରେ ପହଞ୍ଚିବାରେ ଅସୁବିଧା ”|

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article