26.1 C
Bhubaneswar
Saturday, October 16, 2021

ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ସ୍ପେସ୍ ଆସୋସିଏସନ୍ କୁ ଉନ୍ମୋଚନ କରିଛନ୍ତି ମୋଦୀ

Must read

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ସୋମବାର ଦେଶର ମହାକାଶ କ୍ଷେତ୍ରର ସ୍ୱର ହେବାକୁ ଚାହୁଁଥିବା ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ସ୍ପେସ୍ ଆସୋସିଏସନ୍ (ଆଇଏସପିଏ) କୁ ଉନ୍ମୋଚନ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ସଂସ୍କାର ପ୍ରତି ତାଙ୍କର ପ୍ରତିବଦ୍ଧତା ଉପରେ ଆଲୋକପାତ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦେଶରେ ଅଧିକ ନିର୍ଣ୍ଣାୟକ ସରକାର ନାହିଁ। କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ଜନସାଧାରଣ ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆକୁ ଘରୋଇକରଣ କରିବାରେ ସରକାରଙ୍କ ସଫଳତାକୁ ମୋଦୀ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଏହାର ପ୍ରତିବଦ୍ଧତା ଏବଂ ଗମ୍ଭୀରତାକୁ ଦର୍ଶାଉଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସାର୍ବଜନୀନ କ୍ଷେତ୍ର ବିଷୟରେ ସରକାରଙ୍କ ନୀତି ହେଉଛି ଯେ ଯେଉଁ କ୍ଷେତ୍ରଗୁଡ଼ିକର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ ତାହା ଘରୋଇ ଉଦ୍ୟୋଗଗୁଡିକ ପାଇଁ ଖୋଲାଯିବା ଉଚିତ୍। ମହାକାଶରୁ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବେସରକାରୀ ଖେଳାଳିଙ୍କ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅନେକ ସେକ୍ଟର ଖୋଲିବାକୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ତାଙ୍କ ସରକାର ଜାତୀୟ ସ୍ୱାର୍ଥ ତଥା ବିଭିନ୍ନ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି କହିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତ ଏତେ ବ୍ୟାପକ ସଂସ୍କାର ଦେଖୁଛି କାରଣ ଏହାର ଦୃଷ୍ଟିକୋଣ ସ୍ପଷ୍ଟ, ଯାହା ଏକ ‘ଅତମାନୀରଭାରତ ଭାରତ’ ବିଷୟରେ। ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମହାକାଶ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏଣ୍ଡ-ଟୁ-ଏଣ୍ଡ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଥିବା କିଛି ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତ ଅଛି।

ଅଂଶୀଦାର ଭାବରେ ସରକାର ଶିଳ୍ପ, ଯୁବ ଉଦ୍ଭାବକ, ଷ୍ଟାର୍ଟ ଅପ୍ ମାନଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହା ଜାରି ରଖିବେ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ହୋମ୍ »ନ୍ୟୁଜ୍» ଇଣ୍ଡିଆ »ଇଣ୍ଡିଆ କେବେବି ଅଧିକ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇ ନଥିଲା, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କୁହନ୍ତି, କମିଟି ଗଠନ ପାଇଁ ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆର ଉଦାହରଣ | ୧-ମିନିଟ୍ ପଠନ | ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କୁହନ୍ତି, ଭାରତ କେବେ ଅଧିକ ନିର୍ଣ୍ଣାୟକ ସରକାର ନଥିଲା, ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେବା ପାଇଁ ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆର ଉଦାହରଣ ଦେଇଛି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ। (ପିଟିଆଇ) ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ। ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ସ୍ପେସ୍ ଆସୋସିଏସନ୍ ଉନ୍ମୋଚନ କରି ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସାର୍ବଜନୀନ କ୍ଷେତ୍ର ବିଷୟରେ ସରକାରଙ୍କ ନୀତି ହେଉଛି ଯେଉଁ କ୍ଷେତ୍ରର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ ସେଗୁଡିକୁ ଘରୋଇ ଉଦ୍ୟୋଗଗୁଡିକ ପାଇଁ ଖୋଲିବା ଉଚିତ୍। ଶେଷ ଅଦ୍ୟତନ: ଅକ୍ଟୋବର ୧୧, ୨୦୨୧ , ୧୩:୦୦ | ଆମକୁ ଅନୁସରଣ କରନ୍ତୁ: ଫେସବୁକ୍ ଟ୍ୱିଟର ଇନଷ୍ଟାଗ୍ରାମ୍ ଟେଲିଗ୍ରାମ ଗୁଗୁଲ୍ ନ୍ୟୁଜ୍ | ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ସୋମବାର ଦେଶର ମହାକାଶ କ୍ଷେତ୍ରର ସ୍ୱର ହେବାକୁ ଚାହୁଁଥିବା ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ସ୍ପେସ୍ ଆସୋସିଏସନ୍ (ଆଇଏସପିଏ) କୁ ଉନ୍ମୋଚନ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ସଂସ୍କାର ପ୍ରତି ତାଙ୍କର ପ୍ରତିବଦ୍ଧତା ଉପରେ ଆଲୋକପାତ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦେଶରେ ଅଧିକ ନିର୍ଣ୍ଣାୟକ ସରକାର ନାହିଁ।

କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ଜନସାଧାରଣ ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆକୁ ଘରୋଇକରଣ କରିବାରେ ସରକାରଙ୍କ ସଫଳତାକୁ ମୋଦୀ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଏହାର ପ୍ରତିବଦ୍ଧତା ଏବଂ ଗମ୍ଭୀରତାକୁ ଦର୍ଶାଉଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସାର୍ବଜନୀନ କ୍ଷେତ୍ର ବିଷୟରେ ସରକାରଙ୍କ ନୀତି ହେଉଛି ଯେ ଯେଉଁ କ୍ଷେତ୍ରଗୁଡ଼ିକର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ ତାହା ଘରୋଇ ଉଦ୍ୟୋଗଗୁଡିକ ପାଇଁ ଖୋଲାଯିବା ଉଚିତ୍। ମହାକାଶରୁ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବେସରକାରୀ ଖେଳାଳିଙ୍କ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅନେକ ସେକ୍ଟର ଖୋଲିବାକୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ତାଙ୍କ ସରକାର ଜାତୀୟ ସ୍ୱାର୍ଥ ତଥା ବିଭିନ୍ନ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି କହିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତ ଏତେ ବ୍ୟାପକ ସଂସ୍କାର ଦେଖୁଛି କାରଣ ଏହାର ଦୃଷ୍ଟିକୋଣ ସ୍ପଷ୍ଟ, ଯାହା ଏକ ‘ଅତମାନୀରଭାରତ ଭାରତ’ ବିଷୟରେ। ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମହାକାଶ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏଣ୍ଡ-ଟୁ-ଏଣ୍ଡ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଥିବା କିଛି ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତ ଅଛି। ଅଂଶୀଦାର ଭାବରେ ସରକାର ଶିଳ୍ପ, ଯୁବ ଉଦ୍ଭାବକ, ଷ୍ଟାର୍ଟ ଅପ୍ ମାନଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହା ଜାରି ରଖିବେ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମହାକାଶ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସଂସ୍କାର ଆଣିବା ପାଇଁ ତାଙ୍କ ସରକାରଙ୍କ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ଚାରୋଟି ସ୍ତମ୍ଭ ଉପରେ ଆଧାରିତ;

ବେସରକାରୀ କ୍ଷେତ୍ରର ନବସୃଜନ ସ୍ଵାଧୀନତାକୁ ଅନୁମତି ଦେବା, ସରକାର ସକ୍ଷମକାରୀଙ୍କ ଭୂମିକା ତୁଲାଇବା, ଭବିଷ୍ୟତ ପାଇଁ ଯୁବକମାନଙ୍କୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ଏବଂ ସାଧାରଣ କ୍ଷେତ୍ରର ବିକାଶରେ ଏହି କ୍ଷେତ୍ରକୁ ଏକ ଉତ୍ସ ଭାବରେ କଳ୍ପନା କରିବା | ନୀତି ପ୍ରଚାର କରିବ ଏବଂ ସରକାର ଏବଂ ଏହାର ଏଜେନ୍ସି ସମେତ ଭାରତୀୟ ସ୍ପେସ୍ ଡୋମେନ୍ ର ସମସ୍ତ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ସହ ଜଡିତ ହେବ ବୋଲି ସରକାର କହିଛନ୍ତି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ‘ଆଟମାନୀରଭାରତ ଭାରତ’ର ଦୃଷ୍ଟିକୋଣକୁ ଅନୁକରଣ କରି ଭାରତକୁ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ, ବୈଷୟିକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଉନ୍ନତ ତଥା ମହାକାଶ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏକ ଅଗ୍ରଣୀ ଖେଳାଳି କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ ବୋଲି ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଛି। ସ୍ପେସ୍ ଏବଂ ସାଟେଲାଇଟ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିରେ ଉନ୍ନତ ସାମର୍ଥ୍ୟ ସହିତ ଅଗ୍ରଣୀ ଗୃହ ବୃଦ୍ଧି ଏବଂ ବିଶ୍ଵ କର୍ପୋରେସନ୍ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରତିନିଧିତ୍। ହୁଏ | ଏହାର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ସଦସ୍ୟମାନେ ଲାରସନ ଆଣ୍ଡ ଟୁବ୍ରୋ, ନେଲକୋ (ଟାଟା ଗ୍ରୁପ୍), ୱାନୱେବ, ଭାରତ ଏୟାରଟେଲ, ମାପମିଣ୍ଡିଆ, ୱାଲଚାନ୍ନଗର ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଜ୍ ଏବଂ ଅନନ୍ତ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଲିମିଟେଡ୍ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ। ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ମୂଳ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଗୋଡ୍ରେଜ୍, ହ୍ୟୁଜ୍ ଇଣ୍ଡିଆ, ଆଜିସ୍ତା-ବିଏସ୍ଟି ଏରୋସ୍ପେସ୍ ପ୍ରାଇଭେଟ ଲିମିଟେଡ୍, ବିଏଲ୍, ସେଣ୍ଟମ୍ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ସ ଏବଂ ମ୍ୟାକ୍ସାର୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article