26.1 C
Bhubaneswar
Saturday, October 16, 2021

ବିଦ୍ୟୁତ୍ କାଟ ନେଇ ବହୁତ ସମସ୍ୟା ସମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି ଲୋକମାନେ

Must read

କୋଇଲା ଭଳି ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଉତ୍ପାଦନ ଇନ୍ଧନ ଆମଦାନୀ କରିବାର ଚାହିଦା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବା ପରେ ଭାରତ କୋଇଲା ଅଭାବର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛି। ଏବଂ ଚାହିଦା ବଢିବା ସହିତ ଏହିପରି ଇନ୍ଧନର ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମୂଲ୍ୟ ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଲା | ଫଳସ୍ୱରୂପ, କୋଇଲା ଉତ୍ପାଦନକାରୀ ତଥା ଉପଭୋକ୍ତା ବିଶ୍ଵର ଦ୍ୱିତୀୟ ସର୍ବାଧିକ ଆମଦାନୀକାରୀ, ଭାରତ ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ଏକ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ବ୍ଲାକଆଉଟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇପାରେ। ଅନେକ ପିଢୀର ୟୁନିଟ୍ ଦୁଇ ଦିନ ଭଳି କୋଇଲା ଚଳାଉଛନ୍ତି | ଦିଲ୍ଲୀର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅରବିନ୍ଦ କେଜ୍ରିୱାଲ ଶନିବାର ଦିନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କୁ ଏକ ଶକ୍ତି ସଙ୍କଟ ନେଇ ଏକ ଚିଠି ଲେଖିଛନ୍ତି। କେଜ୍ରିୱାଲ ଏକ ଟୁଇଟ୍‌ରେ କହିଛନ୍ତି, “ମୁଁ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଭାବେ ପରିସ୍ଥିତି ଉପରେ ତୀକ୍ଷ୍ଣ ନଜର ରଖିଛି। ଏଥିରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ଆମେ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛୁ।” ଏହି ସମୟରେ, ଟାଟା ପାୱାର ମୁଖପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମଦାନୀ ହୋଇଥିବା କୋଇଲାର ଅଧିକ ମୂଲ୍ୟ “ବର୍ତ୍ତମାନର ସର୍ତ୍ତାବଳୀରେ ଯୋଗାଇବା ଅସମ୍ଭବ ହୋଇପଡିଛି” ତେଣୁ ସେମାନେ ମୁଣ୍ଡ୍ରାଠାରେ ଉତ୍ପାଦନ ବନ୍ଦ କରିଦେଇଛନ୍ତି।

ରାଜସ୍ଥାନ: ରାଜସ୍ଥାନ ପ୍ରତିଦିନ ବିଦ୍ୟୁତ ସରବରାହର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛି। ବିଦ୍ୟୁତ ସଙ୍କଟ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ଦୈନିକ ଏକ ଘଣ୍ଟା ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ବିଦ୍ୟୁତ କାଟକୁ ନେଇ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ପଞ୍ଜାବ: ବିଦ୍ୟୁତ୍ ସଙ୍କଟ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଦାବି ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ ପଞ୍ଜାବର ସିଏମ୍ ଚରଣଜିତ୍ ସିଂ ଚାନ୍ନି ତୁରନ୍ତ କୋଟା ଅନୁଯାୟୀ ରାଜ୍ୟର କୋଇଲା ଯୋଗାଣ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ କହିଛନ୍ତି ଯାହା କୋଇଲା ଭଣ୍ଡାର ହ୍ରାସ ହେତୁ ଏହାର ତାପଜ କାରଖାନା ବନ୍ଦ ହୋଇପାରେ। ପଞ୍ଜାବ ଷ୍ଟେଟ ପାୱାର କର୍ପୋରେସନ ଲିମିଟେଡ ର ଜଣେ ଅଧିକାରୀ ନ୍ୟୁଜ ଏଜେନ୍ସି ପିଟିଆଇକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଲୱାଣ୍ଡି ସାବୋ ପାୱାର ପ୍ଲାଣ୍ଟରେ ଦୁଇଟି ୟୁନିଟ୍, ରୋପର ପ୍ଲାଣ୍ଟ ଏବଂ ଲେହରା ମୋହବବତରେ ୪୭୫ମେଗାୱାଟ ପ୍ଲାଣ୍ଟରେ ଗୋଟିଏ ୟୁନିଟ୍ ବନ୍ଦ କରାଯାଇଛି।

ରାଜ୍ୟ ନିୟମିତ ବ୍ୟବଧାନରେ ଅତି କମରେ ୩-୪ ଘଣ୍ଟା ବିଦ୍ୟୁତ କାଟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇସାରିଛି। ତାମିଲନାଡୁ ଜେନେରେସନ୍ ଆଣ୍ଡ ଡିଷ୍ଟ୍ରିବ୍ୟୁସନ୍ କର୍ପୋରେସନ୍ (ଟାଙ୍ଗେଡକୋ) କହିଛି ଯେ ସହରରେ ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ଚେନ୍ନାଇର କିଛି ଅଂଶରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଯୋଗାଣ ସ୍ଥଗିତ ରହିଛି। ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ: ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶରେ ମଧ୍ୟ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଜଳସେଚନ ପମ୍ପରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ନ ଥିଲେ ଫସଲ ଶୁଖିପାରେ ବୋଲି ତୀବ୍ର ଯୋଗାଣ ଅଭାବ ରାଜ୍ୟକୁ ଯୋଜନାବଦ୍ଧ ବିଦ୍ୟୁତ୍ କାଟକୁ ଠେଲି ଦେଇଛି। ଅମଳର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ୟେସ ଜଗନ୍ ମୋହନ ରେଡ୍ଡୀ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଲେଖିଥିବା ପତ୍ରରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅମଳର ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଅଧିକ ଜଳ ଆବଶ୍ୟକ ଏବଂ ଏହାକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କଲେ କ୍ଷେତ ଶୁଖିଯିବ ଏବଂ କୃଷକମାନେ ହଜିଯିବେ। ଏହି ସମୟରେ ପଡୋଶୀ ତେଲେଙ୍ଗାନା ଜେନକୋ ଅଧିକାରୀମାନେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ଆସନ୍ତା ଏକ ସପ୍ତାହରୁ ୧୦ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେମାନଙ୍କ ପାଖରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ କୋଇଲା ଭଣ୍ଡାର ଅଛି।

କୋଇଲା ଅଭାବ ହେତୁ ବିହାର, ଝାଡଖଣ୍ଡ ଏବଂ ଓଡିଶା ମଧ୍ୟ ତୀବ୍ର ଶକ୍ତି ସଙ୍କଟ ଦେଇ ଗତି କରୁଛନ୍ତି। ଓଡିଶାରେ ଏହି ଶିଳ୍ପ କୋଇଲା ଅଭାବର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ଇନ୍ଧନର ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ଯୋଗାଣ ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ନିବେଦନ କରିଥିଲା। କେନ୍ଦ୍ର ଶକ୍ତି ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ନେତୃତ୍ୱରେ ଏକ ଆନ୍ତ ମନ୍ତ୍ରୀସ୍ତରୀୟ ଉପ-ଗୋଷ୍ଠୀ ସପ୍ତାହରେ ଦୁଇଥର କୋଇଲା ଷ୍ଟକ୍ ସ୍ଥିତି ଉପରେ ନଜର ରଖିଛନ୍ତି। ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଗ୍ରୀଡ୍ର ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁଯାୟୀ ଉତ୍ପାଦନକାରୀ ଷ୍ଟେସନଗୁଡିକର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଉପଯୋଗକୁ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବା ପାଇଁ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଶୁକ୍ରବାର ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଜାରି କରିଛି। ଅଧିକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଆମଦାନୀ ହୋଇଥିବା କୋଇଲା ଭିତ୍ତିକ କାରଖାନାକୁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ କୋଇଲା ସହିତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ କରିବ ଏବଂ ଘରୋଇ କୋଇଲା ଉପରେ ବୋହ୍ରାସ କରିବ।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article