26.1 C
Bhubaneswar
Saturday, October 16, 2021

ବିଶିଷ୍ଠ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ବନ୍ଦୀମାନେ ପରିବାରକୁ ଦେଖା କରିପାରିବେ ।

Must read

ଓଡିଶାରେ, ଦୁଇଟି କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଜେଲରେ ଥିବା ଅନ୍ତେବାସୀମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଗ୍ଲାସ୍ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଦ୍ଵାରା ପୃଥକ ଏକ ଇଣ୍ଟରକମ୍ ଉପରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରୁଥିବା ସମୟରେ ମୁଲାକାଟ ଘଣ୍ଟା ସମୟରେ ସେମାନଙ୍କ ପରିଦର୍ଶକଙ୍କୁ ଦେଖିପାରିବେ ଏବଂ କଥା ହୋଇପାରିବେ | ଅକ୍ଟୋବର ୨ ରେ ଏହି ସୁବିଧା ଉଦ୍ଘାଟିତ ହୋଇଥିଲା | ସାନ୍ତୋଷ ଉପାଧ୍ୟାୟ ହେଉଛନ୍ତି ଓଡିଶାର ଜଣେ ଡିଜି। ଏହି ପଦକ୍ଷେପକୁ କଣ ପ୍ରବର୍ତ୍ତାଇଲା? ଓଡିଶାର ପ୍ରାୟ ୨୦-୩୦ ଜେଲ ସ୍ୱାଧୀନତା ପୂର୍ବର ଯୁଗରୁ ଆସିଛି। ସେହି ସମୟରେ ବନ୍ଦୀମାନେ ଆଖିରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ପାଇଁ ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କଠାରୁ ଜାଣିଶୁଣି ଅଲଗା ହୋଇଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଗତ ବର୍ଷ ଲାଗୁ ହୋଇଥିବା ନୂତନ ମାନୁଆଲରେ କଠିନ ଗ୍ଲାସ୍ କିମ୍ବା ଦୁଇଟି ଲୁହା ଗ୍ରିଲ୍ ମେସ୍ ଲେଖାଯାଇଛି ଯାହା ଦ୍ଵାରା ୮୦ ପ୍ରତିଶତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହେବ…

ଭୁବନେଶ୍ୱର ଜେଲରେ ଆମର ୧୫ ଟି ଇଣ୍ଟରକମ୍ ଏବଂ ଏହି ସୁବିଧା ପାଇଁ ବ୍ରହ୍ମପୁରରେ ୧୫ ଟି ଅଛି। ନା, କିନ୍ତୁ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଏକ ଅଲ ଇଣ୍ଡିଆ ଡିଜି ଜେଲ୍ ସମ୍ମିଳନୀ ଅଛି, ଯେଉଁଠାରେ ଆମେ ସାରା ଦେଶରେ ଜେଲ୍ର ସର୍ବୋତ୍ତମ ଅଭ୍ୟାସ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିବୁ | ଆପଣ ଭାବୁଥିବେ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ବନ୍ଦୀମାନଙ୍କୁ କିପରି ସାହାଯ୍ୟ କରେ? ପରୀକ୍ଷା, ବିଳମ୍ବ ଇତ୍ୟାଦିରେ ବିଳମ୍ବ ହେତୁ ବନ୍ଦୀମାନେ ମାନସିକ ଏବଂ ମାନସିକ ସ୍ତରରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଭୋଗନ୍ତି। ମହାମାରୀ ସମୟରେ ଏହି ସମସ୍ୟାଗୁଡ଼ିକ ବଢିଯାଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଆମେ ଏକ ଇ-ମୁଲାକାଟ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲୁ। ଏହି ଶାରୀରିକ ସଭାଗୁଡ଼ିକ,

ଯେଉଁଠାରେ ସେମାନେ ସେମାନଙ୍କର ପରିବାର ସଦସ୍ୟ, ଆଡଭୋକେଟ୍ ଇତ୍ୟାଦି ଦେଖିପାରିବେ, ସେମାନଙ୍କୁ ଭଲ, ମାନସିକ ଏବଂ ଭାବପ୍ରବଣ ଅନୁଭବ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବେ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ସାମଗ୍ରିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟରେ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରିବେ | ଏହା ଅଦ୍ଭୁତପୂର୍ବ ହୋଇଛି | ଏହା କଏଦୀମାନଙ୍କୁ ଏବଂ ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ କରିବାର ଅନୁଭବ ଦେଇଥାଏ… ସେଠାରେ ଏକ ଅନୁଭବ-ଭଲ କାରକ ଅଛି | କୌଣସି ଅତିରିକ୍ତ ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇ ନାହିଁ। ସେଠାରେ ନଜର ରଖିବା ପାଇଁ ସାଧାରଣ ସୁରକ୍ଷା କର୍ମୀ ରହିବେ | ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଆମେ ନିଶ୍ଚିତ କରିବୁ ଯେ ଏକ ସମୟରେ କେବଳ ତିନି ଜଣଙ୍କୁ ଜଣେ କଏଦୀଙ୍କୁ ଭେଟିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article