26.1 C
Bhubaneswar
Saturday, October 16, 2021

ପୁଣି କୋରାନା ମହାମାରୀ ସଂକ୍ରମଣ ବଢିବାକୁ ଲାଗିଲାଣି ।

Must read

କୋଭିଡ -୧୯ ଜୀବାଣୁ ତଥା ଆଗାମୀ ପର୍ବ ରୁତୁରେ ଭାରତ ପାଇଁ ଆଗାମୀ କିଛି ମାସ ଭାରତ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବ ବୋଲି ଚେତାବନୀ ଦେବା ପରେ ଦିନକ ମଧ୍ୟରେ ଓଡିଶା ସରକାର ମଧ୍ୟ ରାଜ୍ୟବାସୀଙ୍କୁ ଆଗାମୀ ତିନିମାସ ପାଇଁ ସତର୍କ ରହିବାକୁ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି। ଜୀବାଣୁ ସଂକ୍ରମଣକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ | ରାଜ୍ୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ବିଜୟ ମହାପାତ୍ର ଗଣମାଧ୍ୟମ ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷଙ୍କ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅକ୍ଟୋବର, ନଭେମ୍ବର ଏବଂ ଡିସେମ୍ବର ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଏବଂ ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଲୋକମାନେ ଜନଗହଳି ପୂର୍ଣ୍ଣ ସ୍ଥାନ ତଥା ଅନାବଶ୍ୟକ ଭ୍ରମଣରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ୍। ପରବର୍ତ୍ତୀ ତିନି ମାସ ଆମ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | ଲୋକମାନେ ଏହି ତିନି ମାସରେ ମଣ୍ଡଳୀରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ୍ | ଡିସେମ୍ବର ହେଉଛି ଅନେକ ଛୁଟିଦିନ ସହିତ ଏକ ମାସ ଏବଂ ଲୋକମାନେ ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଅନେକ ଗନ୍ତବ୍ୟସ୍ଥଳ ପରିଦର୍ଶନ କରନ୍ତି |

କିନ୍ତୁ, ସେମାନେ ଭ୍ରମଣରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ ଏବଂ ଅଧିକାଂଶ ସମୟରେ ଘରେ ରହିବା ଉଚିତ୍ ବୋଲି ମହାପାତ୍ର ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି। “ଗତକାଲି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ଅନେକ ରାଜ୍ୟରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ତରଙ୍ଗକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛୁ କିନ୍ତୁ ତଥାପି ଅନେକ ସ୍ଥାନ ଅଛି ଯେଉଁଠାରେ ତରଙ୍ଗ ଜାରି ରହିଛି। ଯଦି ଲୋକମାନେ ସଜାଗ ନ ରୁହନ୍ତି ତେବେ ସକରାତ୍ମକ ମାମଲା ଆହୁରି ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ବୋଲି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି। ରାଜଧାନୀର କୋଭିଡ -୧୯ ପରିସ୍ଥିତି ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେଇ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ କହିଛନ୍ତି, “ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ସଂକ୍ରମଣ ହାର ସବୁବେଳେ ଚିନ୍ତାର କାରଣ ପାଲଟିଛି। ରାଜଧାନୀରେ ପ୍ରତିଦିନ ୨୦୦ ରୁ ୪୦୦ ସଂକ୍ରମଣ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଉଛି। ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା ହେଉଛି, ସହରର କୋଭିଡ୍ ଗ୍ରାଫ୍ ପରିବର୍ତ୍ତନଶୀଳ ଏବଂ ହ୍ରାସ କରୁନାହିଁ | ତେଣୁ ଜୀବାଣୁ ସଂକ୍ରମଣକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଲୋକମାନେ କୋଭିଡ ଉପଯୁକ୍ତ ଆଚରଣକୁ କଡାକଡି ଭାବରେ ପାଳନ କରିବା ଉଚିତ ବୋଲି ମହାପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି।

ଏହି ସମୟରେ, କୋଭିଡ ଗ୍ରାଫ ଓଡିଶାରେ ୫୨୪ ସକରାତ୍ମକ ମାମଲା ରିପୋର୍ଟ କରୁଥିବା ବେଳେ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ୦ ରୁ ୧୮ ବର୍ଷ ବୟସର ୭୫ ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏବଂ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଏହି ଜୀବାଣୁ କାରଣରୁ ଚାରି ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ଏହା ସହିତ ସକରାତ୍ମକ ସଂଖ୍ୟା ୧୦,୨୯,୯୯୪ କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିବାବେଳେ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮,୨୩୮ ଛୁଇଁଛି। ୫୨୪ ଟି ସକରାତ୍ମକ ମାମଲା ମଧ୍ୟରୁ ୩୦୬ ଟି କ୍ୟାଣ୍ଟିନରୁ ଏବଂ ୨୧୮ ଟି ସ୍ଥାନୀୟ ଯୋଗାଯୋଗ ମାମଲା | ରାଜ୍ୟରେ ମୋଟ ସକ୍ରିୟ ମାମଲା ୫୧୧୧ ଥିବାବେଳେ ୧୦,୧୭,୧୧୬ ଜଣ ଏହି ରୋଗରୁ ଉଦ୍ଧାର ହୋଇଛନ୍ତି। ସେହିଭଳି ଗୁରୁବାର ୫୮୨ ସକରାତ୍ମକ ମାମଲା ଏବଂ ସାତ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ, ୫୯୩ ମାମଲା ଏବଂ ବୁଧବାର ଚାରି ଜଣ ମୃତ୍ୟୁ, ମଙ୍ଗଳବାର ୪୫୩ ପଜିଟିଭ୍ ଏବଂ ତିନି ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article