26.1 C
Bhubaneswar
Saturday, October 16, 2021

ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଆଲୋଚନା ପାଇଁ ଋଷ ତାଲିବାନକୁ ମସ୍କୋକୁ ଆମନ୍ତ୍ରଣ କରିବ

Must read

ଅକ୍ଟୋବର ୨୦ ରେ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଆଲୋଚନା ପାଇଁ ଋଷ ତାଲିବାନକୁ ମସ୍କୋକୁ ଆମନ୍ତ୍ରଣ କରିବ ବୋଲି ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଜେନ୍ସି ଅନ୍ୟ ଏଜେନ୍ସିଗୁଡିକର ସୂଚନା ଦେଇଛି। ଏହାପୂର୍ବରୁ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ଋଷ, ଚୀନ୍, ପାକିସ୍ଥାନ ଏବଂ ଆମେରିକା କହିଥିଲେ ଯେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ନୂତନ ତାଲିବାନ ଶାସକମାନେ ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ପାଳନ କରିବେ, ବିଶେଷ କରି ପ୍ରକୃତ ପ୍ରତିନିଧୀ ସରକାର ଗଠନ ତଥା ଉଗ୍ରବାଦକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଋଷର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ। ଚାରି ଦେଶ ଯୋଗାଯୋଗରେ ଅଛନ୍ତି ବୋଲି ସର୍ଜେ ଲାଭ୍ରୋଭ କହିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଋଷ, ଚୀନ୍ ଏବଂ ପାକିସ୍ଥାନର ପ୍ରତିନିଧୀମାନେ କତାର ଏବଂ ପରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ରାଜଧାନୀ କାବୁଲ ଯାଇ ଉଭୟ ତାଲିବାନ ଏବଂ “ଧର୍ମନିରପେକ୍ଷ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ” ର ପ୍ରତିନିଧୀଙ୍କ ସହ ଯୋଗାଯୋଗ କରିବାକୁ ଯାଇଛନ୍ତି – ପୂର୍ବତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ହମିଦ କରଞ୍ଜାଇ ଏବଂ ବହିଷ୍କୃତ ସରକାରଙ୍କ ବୁଝାମଣାର ନେତୃତ୍ୱ ନେଇଥିବା ଅବଦୁଲ୍ଲା ଅବଦୁଲ୍ଲା। ତାଲିବାନ ସହିତ ପରିଷଦ |

ଲାଭ୍ରୋଭ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଲିବାନ ଦ୍ଵାରା ଘୋଷିତ ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀକାଳୀନ ସରକାର “ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ସମାଜର ସମଗ୍ର ଖେଳ – ଜାତିଗତ ତଥା ରାଜନୈତିକ ଶକ୍ତି ପ୍ରତିଫଳିତ କରେ ନାହିଁ – ତେଣୁ ଆମେ ସମ୍ପର୍କ ସ୍ଥାପନ କରୁଛୁ। ସେଗୁଡିକ ଜାରି ରହିଛି। ” ତାଲିବାନ ଏକ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ ସରକାର ପ୍ରତିଜ୍ଞା କରିଛି, ଇସଲାମିକ ଶାସନର ଏକ ମଧ୍ୟମ ଧରଣର ରୂପ, ଯେତେବେଳେ ସେମାନେ ୧୯୯୬ ରୁ ୨୦୦୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦେଶରେ ଶାସନ କରିଥିଲେ ସେତେବେଳେ ମହିଳାଙ୍କ ଅଧିକାରକୁ ସମ୍ମାନ ଦେବା,୨୦ ବର୍ଷ ଯୁଦ୍ଧ ପରେ ସ୍ଥିରତା ପ୍ରଦାନ, ଆତଙ୍କବାଦ ଏବଂ ଉଗ୍ରବାଦ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଲଢିବା ଏବଂ ମାଓବାଦୀଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ବ୍ୟବହାର ବନ୍ଦ କରିବା ଭଳି ପ୍ରତିଶୃତି ଦେଇଛନ୍ତି। ଆକ୍ରମଣ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଅଞ୍ଚଳ | କିନ୍ତୁ ସାମ୍ପ୍ରତିକ ପଦକ୍ଷେପଗୁଡିକ ସୂଚିତ କରେ ଯେ ସେମାନେ ହୁଏତ ଅଧିକ ଦମନକାରୀ ନୀତିକୁ ଫେରିବେ, ବିଶେଷ କରି ମହିଳା ଏବଂ ବାଳିକାମାନଙ୍କ ପ୍ରତି |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article