26.1 C
Bhubaneswar
Saturday, October 16, 2021

ଆଉଥରେ କରିଲେ ଦୁଇ ହିନ୍ଦୁଙ୍କ ହତ୍ୟା ! ଏବେ ଭି କହିବେ କି ଆପଣ “ହିନ୍ଦୁ ମୁସଲିମ ଭାଇ ଭାଇ”?

Must read

ଏକ ଭୟଙ୍କର ଟାର୍ଗେଟରେ ଗୁରୁବାର ଦିନ ଅଜ୍ଞାତ ଆତଙ୍କବାଦୀମାନେ କାଶ୍ମୀର ଉପତ୍ୟକାରେ ଦୁଇଜଣ ଅଣ-ମୁସଲମାନ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ହତ୍ୟା କରିଥିଲେ। ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣରେ ଉଭୟ ଶିକ୍ଷକ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା କିନ୍ତୁ ପରେ ସେମାନେ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ।ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର ପୋଲିସ କହିଛି ଯେ ଶ୍ରୀନଗରର ସଙ୍ଗମ ଇଦ୍ଗା ସଙ୍ଗମ ଅଞ୍ଚଳରେ ଅବସ୍ଥିତ ସରକାରୀ ବାଳକ ଉଚ୍ଚ ମାଧ୍ୟମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଏହି ଦୁଇ ଶିକ୍ଷକ ନିୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲେ। ଜଣେ ପୋଲିସ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସକାଳ ପ୍ରାୟ ୧୧.୧୫ ସମୟରେ ଶ୍ରୀନଗର ଜିଲ୍ଲାର ସଙ୍ଗମ ଇଦ୍ଗା ଠାରେ ଆତଙ୍କବାଦୀମାନେ ଦୁଇ ସ୍କୁଲ ଶିକ୍ଷକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଥିଲେ।

ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ଶିଖ୍ ମହିଳା ତଥା ଏଠାରେ ଥିବା ଆଲୋଚି ବାଗ ଅଞ୍ଚଳର ପ୍ରଧାନ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ସୁପିନ୍ଦର କୋର ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି, ଦ୍ୱିତୀୟ ପୀଡିତା ହେଉଛନ୍ତି ଜାମ୍ମୁର ଜଣେ ହିନ୍ଦୁ ବାସିନ୍ଦା ଶିକ୍ଷକ ଦୀପକ ଚାନ୍ଦ।

ପ୍ରକାଶ ଯେ, ଚାରିରୁ ପାଞ୍ଚଜଣ ଶିକ୍ଷକ ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଏକ ବୈଠକ କରୁଥିବାବେଳେ ଅତି କମରେ ଦୁଇଜଣ ଆତଙ୍କବାଦୀ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲେ। ଆତଙ୍କବାଦୀମାନେ ମୁସଲମାନ ଶିକ୍ଷକମାନଙ୍କୁ ଦଳରୁ ଅଲଗା କରି ପ୍ରଧାନଶିକ୍ଷକଙ୍କ ସମେତ ଦୁଇଜଣ ଅଣ-ମୁସଲମାନ ଶିକ୍ଷକଙ୍କୁ ସ୍କୁଲରୁ ଟାଣି ନେଇଥିଲେ। ନିର୍ମାଣ ଏହା ପରେ ସେମାନେ ସ୍କୁଲ କମ୍ପାଉଣ୍ଡରେ ଗୁଳି ଚଳାଇ ଘଟଣାସ୍ଥଳରୁ ପଳାଇ ଯାଇଥିଲେ।ଡିଜିପିଙ୍କ ସମେତ ବରିଷ୍ଠ ପୋଲିସ ଅଧିକାରୀମାନେ ସୁରକ୍ଷା ପରିସ୍ଥିତିର ସମୀକ୍ଷା ପାଇଁ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଯାଇଥିଲେ।

ସାଧାରଣ ନାଗରିକଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିବାର ଏହି ଘଟଣା ଏଠାରେ ଭୟ, ସାମ୍ପ୍ରଦାୟିକ ଅସହଯୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରିବା। ସ୍ଥାନୀୟ ନୈତିକତା ତଥା ମୂଲ୍ୟବୋଧକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିବା ତଥା ସ୍ଥାନୀୟ କାଶ୍ମୀର ମୁସଲମାନମାନଙ୍କୁ ବଦନାମ କରିବା ପାଇଁ ଏହା ଏକ ଷଡଯନ୍ତ୍ର। ପାକିସ୍ତାନର ଏଜେନ୍ସିଗୁଡ଼ିକର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ ଏହା କରାଯାଉଛି ବୋଲି ଜେ ଆଣ୍ଡ କେ ଡିଜିପି ପରେ ଦିଲବାଗ ସିଂ ଏହା କହିଛନ୍ତି।

ରେଜିଷ୍ଟାନ୍ସ ଫ୍ରଣ୍ଟ (ଟିଆରଏଫ) ଆତଙ୍କବାଦୀ ଗୋଷ୍ଠୀ ଏହି ଆକ୍ରମଣ ପାଇଁ ଦାୟୀ ବୋଲି ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ଟିଆରଏଫ ଏହି ଦୁଇ ଶିକ୍ଷକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଥିବା ପୋଲିସ କହିଛି।ଲେଫ୍ଟନାଣ୍ଟ ଗଭର୍ଣ୍ଣର ମନୋଜ ସିହ୍ନା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଆକ୍ରମଣ ପଛରେ ଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଉପଯୁକ୍ତ ଉତ୍ତର ଦିଆଯିବ। ସେ କହିଛନ୍ତି, “ନିରୀହ ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ହୋଇଥିବା ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣର ଅପରାଧୀଙ୍କୁ ଏକ ଉପଯୁକ୍ତ ଉତ୍ତର ଦିଆଯିବ। ଆତଙ୍କବାଦୀ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ପୃଷ୍ଠପୋଷକମାନେ ଜେ ଆଣ୍ଡ କେ ଶାନ୍ତି, ପ୍ରଗତି ଏବଂ ସମୃଦ୍ଧତାକୁ ବିଘ୍ନ କରିବାରେ ସଫଳ ହେବେ ନାହିଁ।”

ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର ପିପୁଲ୍ସ ଡେମୋକ୍ରାଟ୍ ପାର୍ଟି ଏହି ଆକ୍ରମଣକୁ ନିନ୍ଦା କରିଛି। “ଶ୍ରୀନଗରରେ ଦୁଇଜଣ ଶିକ୍ଷକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିବାର ଭୟଙ୍କର ଖବର ସାମ୍ନାକୁ ଆସୁଛି। ମୃତ୍ୟୁର ଏହି ନୃତ୍ୟ କେବେ ଶେଷ ହେବ? ପ୍ରଶାସନ ବର୍ତ୍ତମାନ ‘ନର୍ମାଲ୍ସି’ର ହୋଲ୍ ସ୍ଲୋଗାନକୁ ତୂରୀ ବଜାଇବା ବନ୍ଦ କରିବ କି? ପରିବାର ସହ ଗଭୀର ସମବେଦନା ଜଣାଇଛନ୍ତି ବୋଲି ଦଳ ଟ୍ୱିଟ କରି ଜଣାଇଛି।

ନ୍ୟାସନାଲ କନଫରେନ୍ସର ଓମାର ଅବଦୁଲ୍ଲା ମଧ୍ୟ ଟ୍ୱିଟରରେ ହୋଇଥିବା ଆକ୍ରମଣକୁ ନିନ୍ଦା କରିଛନ୍ତି: “ଶ୍ରୀନଗରରୁ ପୁଣିଥରେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଖବର ଆସୁଛି। ଟାର୍ଗେଟରେ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡର ଆଉ ଏକ ସେଟ୍, ଏଥର ସହରର ଇଡ୍ଗା ଅଞ୍ଚଳରେ ଥିବା ଏକ ସରକାରୀ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଦୁଇଜଣ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ। ଏହି ଅମାନୁଷିକ ଆତଙ୍କବାଦୀ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ନିନ୍ଦା ଶବ୍ଦ ଯଥେଷ୍ଟ ନୁହେଁ କିନ୍ତୁ ମୁଁ ମୃତଙ୍କ ଆତ୍ମାକୁ ଶାନ୍ତିରେ ବିଶ୍ରାମ କରିବାକୁ ପ୍ରାର୍ଥନା କରୁଛି। ”

ଜାତୀୟ ସମ୍ମିଳନୀ ପୃଥକ ଭାବରେ ଟ୍ୱିଟ୍ କରି କହିଛନ୍ତି: “ଶ୍ରୀନଗରର ଇଦ୍ଗା ସ୍ଥିତ ଏକ ସରକାରୀ ବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ଆସୁଥିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଦୁଖଦ ଖବର। ସ୍କୁଲ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଭୟଙ୍କର ତଥା ଭୟଭୀତ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡକୁ ସଂରକ୍ଷିତ ଭାବରେ ନିନ୍ଦା କରାଯାଇଛି। କୌଣସି ନିନ୍ଦା ଶବ୍ଦ ଯଥେଷ୍ଟ ହେବ ନାହିଁ। ସେମାନେ ଶାନ୍ତିରେ ବିଶ୍ରାମ କରନ୍ତୁ। ଆମର ଆନ୍ତରିକତା। ସେମାନଙ୍କ ପରିବାର ପ୍ରତି ସମବେଦନା ଜଣାଉଛି। “ସ୍କୁଲ ଶିକ୍ଷକ ଦୀପକ ଚାନ୍ଦଙ୍କ ସମ୍ପର୍କୀୟ ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଜେନ୍ସି କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ କାଶ୍ମୀରରେ ରହିବା ସେପରି ନର୍କ ଅଟେ। ସେ କହିଛନ୍ତି, “ଆମେ ତଥାପି ଧମକ କଲ୍ ଗ୍ରହଣ କରୁଛୁ। କାଶ୍ମୀର ସ୍ୱର୍ଗ ନୁହେଁ, ଏହା ନର୍କ। ଗତ ୩୦ ବର୍ଷ ଧରି ଆମକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରାଯାଇଛି।”

ଆତଙ୍କବାଦୀମାନେ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ବ୍ୟବସାୟୀ ମାଖାନ ଲାଲ ବିନ୍ଦ୍ରୋ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଦୁଇ ଜଣ ସାଧାରଣ ନାଗରିକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଥିବା ଦୁଇ ଦିନ ପରେ ଏହି ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ ହୋଇଥିଲା। ଆତଙ୍କବାଦୀମାନେ ଶ୍ରୀନଗରରେ ଥିବା ତାଙ୍କ ଫାର୍ମାସିରେ ବିନ୍ଦ୍ରୋଙ୍କୁ ଗୁଳି କରି ହତ୍ୟା କରିଥିଲେ।କିଛି ମିନିଟ୍ ପରେ ଆତଙ୍କବାଦୀମାନେ ଶ୍ରୀନଗରର ହାୱାଲ୍ ଛକ ନିକଟ ବିହାରର ଭାଗଲପୁରର ମୂଳ ବାସିନ୍ଦା ବିରେନ୍ଦ୍ର ପାସୱାନ୍ ନାମକ ଜଣେ ରାସ୍ତା କଡ଼ରେ ବିକ୍ରେତାଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଥିଲେ।

ସେହି ଦିନ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଉତ୍ତର କାଶ୍ମୀରର ବାନ୍ଦିପୋରା ଜିଲ୍ଲାର ନାଇଡଖାଇରେ ଆତଙ୍କବାଦୀମାନେ ଆଉ ଜଣେ ସାଧାରଣ ନାଗରିକ ମହମ୍ମଦ ଶାଫି ଲୋନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଗୁଳି ଚଳାଇଥିଲେ।କାଶ୍ମୀର ପଣ୍ଡିତ ବିନ୍ଦ୍ରୋ, ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଖୁବ୍ କମ୍ ଲୋକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ଯିଏକି ୧୯୯୦ ମସିହାରେ ମାଓବାଦୀଙ୍କ ଆରମ୍ଭରେ କାଶ୍ମୀରରେ ରହିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରିଥିଲେ। ସେ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀଙ୍କ ସହ ବ୍ୟବସାୟ ଜାରି ରଖିଥିଲେ। ଗୁଣାତ୍ମକ ଔଷଧ ପାଇଁ ବିଣ୍ଡ୍ରୋଙ୍କ ଫାର୍ମାସି ବାସିନ୍ଦାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏକ ବିଶ୍ୱସ୍ତ ନାମ ଥିଲା ।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article