26.1 C
Bhubaneswar
Saturday, October 16, 2021

୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୧୮,୩୪୬ କୋଭିଡ୍ ମାମଲା ରିପୋର୍ଟ ହୋଇଛି ।

Must read

ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ସୋମବାର ଦିନ ୨,୦୨୬ ତାଜା କୋଭିଡ -୧୯ ସଂକ୍ରମଣ ପଞ୍ଜିକୃତ କରିଛି, ଯାହା ଆଠ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ସର୍ବନିମ୍ନ ଅଟେ, ଏହି ସଂଖ୍ୟା ୬,୫୬୨,୫୧୪ ରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଫେବୃଆରୀ ୨ ଠାରୁ ଏହା ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ସର୍ବନିମ୍ନ ଏକକ ଦିନର ଗଣନା, ଯେତେବେଳେ ଏହା ୧,୯୨୭ ନୂତନ କୋଭିଡ୍ ମାମଲା ଲଗ୍ କରିଥିଲା ​​| ସୋମବାର ମଧ୍ୟ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଏହି ରୋଗରେ ୨୬ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ସୂଚନା ଦେଇଛି। ସେପଟେ ମୁମ୍ବାଇ ସରକାରୀ ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ ସହରର ମୋଟ ୭୪୫,୬୫୨ କୁ ନେଇ ୩୩୯ ଟି ନୂଆ ମାମଲା ରିପୋର୍ଟ କରିଛି। ବୈଠକ ପାଇଁ କମିଟିର କାର୍ଯ୍ୟସୂଚୀ ଏବଂ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ ସ୍ଥିତିକୁ ସବିଶେଷ ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ ଭରତ ବାୟୋଟେକର କୋଭିଡ -୧୯ ଟିକା କୋଭାକ୍ସିନଙ୍କୁ ଜରୁରୀକାଳୀନ ବ୍ୟବହାର ତାଲିକା ପ୍ରାଧିକରଣ ପାଇବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବାକୁ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂସ୍ଥାର ଏକ ବିଶେଷଜ୍ଞ ପ୍ୟାନେଲ ଅକ୍ଟୋବର ୫ ରେ ବୈଠକ କରୁଛି। ଟିକା ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ପାଇଁ ବିଚାରାଧୀନ ଆବେଦନଗୁଡିକ |

ଶୀର୍ଷ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ମାସରେ ତଥ୍ୟ ସମୀକ୍ଷା କରିବା ପରେ ଟିକା ଅନୁମୋଦନ ବିଳମ୍ବ ହେବା ଉଚିତ ନୁହେଁ। ଭାରତର ସ୍ୱଦେଶୀ ବିକଶିତ ଟିକା, କୋଭିଡିନ -୧୯ ବିପକ୍ଷରେ କୋଭାକ୍ସିନ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ଙ୍କ ତରଫରୁ ଜରୁରୀକାଳୀନ ବ୍ୟବହାର ଅନୁମୋଦନ ପାଇନାହିଁ କିନ୍ତୁ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଏହା କରିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ଅଦ୍ୟାବଧି, ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ଏହାର ରେ କେବଳ ୬ ଟି କୋଭିଡ୍ -୧୯ ଟିକା ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିଛି | ଏଗୁଡ଼ିକ ହେଉଛି ଫାଇଜର-ବାୟୋଟେକ୍ ଟିକା, ଜନସନ ଏବଂ ଜନସନ (ଜେ ଆଣ୍ଡ ଜେ) ଟିକା, ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ-ଆଷ୍ଟ୍ରା ଜେନେଙ୍କା ଟିକା ଯାହା କୋଭିଶିଲ୍ଡବି ସେରମ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ, ମୋଡର୍ନା ଜବ୍ ଏବଂ ସିନୋଫାରମ୍ ଏବଂ ସିନୋଭାକ୍ ଟିକା ଅଟେ |

ସୋମବାର ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ କୋଭିଡ -୧୯ କାରଣରୁ ମୃତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କୁ ୫୦,୦୦୦ ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ଅତିରିକ୍ତ କ୍ଷତିପୂରଣକୁ କୌଣସି ରାଜ୍ୟ ଅସ୍ୱୀକାର କରିବେ ନାହିଁ ଯେ ମୃତ୍ୟୁ ପ୍ରମାଣପତ୍ରରେ ଏହି ଜୀବାଣୁ ମୃତ୍ୟୁର କାରଣ ବୋଲି ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇ ନାହିଁ। ଏକ୍ସ-ଗ୍ରାଟିଆ କ୍ଷତିପୂରଣ ସଂପୃକ୍ତ ଜିଲ୍ଲା ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳନା ପ୍ରାଧିକରଣ / ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନରେ ଆବେଦନ ଦାଖଲ କରିବାର ଦିନଠାରୁ ୩୦ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ ଏବଂ କୋଭିଡ -୧୯ କାରଣରୁ ମୃତକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପ୍ରମାଣ ଏବଂ ମୃତ୍ୟୁର କାରଣ ମଧ୍ୟ ରହିଛି। ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଅଦାଲତ କହିଛନ୍ତି ଯେ “କୋଭିଡ୍ -୧୯ କାରଣରୁ ମରିଗଲା”।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article