26.1 C
Bhubaneswar
Saturday, October 16, 2021

ୟୁପି ଯିବାକୁ କଣ ଭିସା ଦରକାର ! ପ୍ରଶ୍ନ କଲେ ମନ୍ତ୍ରୀ ଭୁପେଶ ବାଗେଲ ।

Must read

ଛତିଶଗଡ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭୁପେଶ ବାଗେଲ ସୋମବାର ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଯୋଗ ଆଦିତ୍ୟନାଥ ସରକାର ଲକ୍ଷ୍ନପୁର ଖେରୀ ଅଭିମୁଖେ ବିମାନ ବନ୍ଦରରେ ଅବତରଣ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେବାକୁ ମନା କରିବା ପରେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ ପ୍ରବେଶ କରିବା ପାଇଁ ଭିସା ଆବଶ୍ୟକ କି? ରବିବାର ଦିନ ହିଂସାତ୍ମକ ସଂଘର୍ଷରେ। ହିନ୍ଦୁସ୍ତାନ ଟାଇମ୍ସକୁ ଦେଇଥିବା ଏକ ସ୍ଵତନ୍ତ୍ର ସାକ୍ଷାତକାରରେ ଆଗାମୀ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଅଲ ଇଣ୍ଡିଆ କଂଗ୍ରେସ କମିଟି (ଏଆଇସିସି) ର ବରିଷ୍ଠ ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷକ ଭାବରେ ନିଯୁକ୍ତ ବାଗେଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ହିଂସା ପ୍ରଭାବିତ ଜିଲ୍ଲାକୁ କଂଗ୍ରେସ ନେତାଙ୍କ ଗସ୍ତ କ୍ରୋଧିତ କୃଷକଙ୍କ ପରିବାର ରାଜନୀତିର ପ୍ରିଜିମ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଦେଖାଯିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ | ୟୁପି ପ୍ରଶାସନ ଲକ୍ଷ୍ନୋ ବିମାନବନ୍ଦର କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ବାଗେଲ ଏବଂ ପଞ୍ଜାବର ଡେପୁଟି ସିଏମ ସୁଖଜିନ୍ଦର ଏସ ରାଣ୍ଡୱାୱାଙ୍କ ବିମାନକୁ ନିଜ ପରିସରରେ ଅବତରଣ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେବାକୁ କହିଛି, ଯାହା ପରେ ନେତାମାନେ ମତଦାନ ସୀମାକୁ ଯିବା ରାସ୍ତାରେ ରାସ୍ତା ଅବଲମ୍ବନ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି।

ପ୍ରିୟଙ୍କା ଗାନ୍ଧୀ ଭଦ୍ର ଏବଂ ଦଳର ନେତୃତ୍ୱରେ କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି। ଯେତେବେଳେ ବିରୋଧୀ ଦଳ ଦୁଖଦ ପର୍ଯ୍ୟଟନରେ ଯୋଗ ଦେଉଛନ୍ତି ବୋଲି ବିଜେପି ସରକାରଙ୍କ ଦାବି ବିଷୟରେ ପଚରାଯିବାରୁ ବାଗେଲ କହିଛନ୍ତି, “ପ୍ରଥମ ଘଟଣା ହେଉଛି ଏହି ଘଟଣାକୁ କେହି ଅସ୍ୱୀକାର କରିପାରିବେ ନାହିଁ। ବିଜେପି ସରକାର ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଯେତେବେଳେ ରାଜନୈତିକ ନେତାମାନେ ସେଠାକୁ ଯିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କୁ ଅଟକାଯାଉଛି। ଏହା ଭୁଲ ଅଟେ | ସେଠାକୁ ଯିବା ପାଇଁ କୌଣସି ୱାରେଣ୍ଟ ବିନା ପ୍ରିୟଙ୍କା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ହଇରାଣ କରାଯାଉଛି। ” ନାଗରିକମାନଙ୍କର କୌଣସି ଅଧିକାର ନାହିଁ କି? ୟୁପି ଯିବାକୁ ଆମକୁ ଭିସା ଦରକାର କି? ଯେତେବେଳେ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟରେ କିଛି ଘଟେ, ବିଜେପି ନେତାମାନେ ପରିଦର୍ଶନ କରନ୍ତି ନାହିଁ କି? ଯେତେବେଳେ ସେମାନେ କରନ୍ତି, ଏହା ଭଲ, ଯେତେବେଳେ ଅନ୍ୟମାନେ କରନ୍ତି, ଏହା ରାଜନୀତି? ” ସେ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି। କୃଷି ଆଇନ ଏବଂ ହାଥ୍ରାସ୍ ଗ୍ୟାଙ୍ଗ୍ରାପ ଭଳି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ କଂଗ୍ରେସ ନେତାଙ୍କ ପ୍ରଭାବ ବିଷୟରେ ପଚରାଯିବାରୁ ସେ ନିର୍ବାଚନରେ ​​କୌଣସି ପ୍ରଭାବ ପକାଇ ନ ଥିବାରୁ ସେ କହିଥିଲେ, “ନିର୍ବାଚନ ସହ ସବୁକିଛି କାହିଁକି ଜଡିତ ହେବ?

ଯେଉଁଠାରେ ଅନ୍ୟାୟ ଅଛି, ସେଠାରେ କଂଗ୍ରେସ ଲଢୁଛି। ଆମେ କୃଷକମାନଙ୍କ ସହ ଏକତା ରେ ଛିଡା ହୋଇଛୁ ଏବଂ ସେଥିପାଇଁ କଂଗ୍ରେସ ନେତାମାନେ ଲକ୍ଷ୍ମୀପୁର ଖେରୀ ଅଭିମୁଖେ ଯାଉଛନ୍ତି। ” ସେ ମଧ୍ୟ ହରିୟାଣା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ବିରୋଧ କରି କୃଷକମାନଙ୍କୁ ବିରୋଧ କରୁଥିବା ଚାଷୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ବାଡି ଉଠାଇବାକୁ କହିଥିଲେ ଏବଂ ସେହି ଦିନ ପଡୋଶୀ ରାଜ୍ୟରେ ୮ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା। “ପାରିତ ହୋଇଥିବା ତିନୋଟି କଳା ଚାଷ ଆଇନକୁ ଛତିଶଗଡ, ପଞ୍ଜାବ, ରାଜସ୍ଥାନ ଏବଂ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଭଳି ଅନେକ ରାଜ୍ୟ ବିରୋଧ କରିଛନ୍ତି। ଚାଷୀମାନେ ମାସ ମାସ ଧରି ସମାନ ବିରୋଧ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ସିଏମ୍ ଏପରି ବିବୃତ୍ତି ଦେଇଛନ୍ତି। କୃଷକଙ୍କ ହତ୍ୟା ଏକ ଭୟଙ୍କର ଘଟଣା ଥିଲା ଏବଂ ଆମେ ଏହାକୁ ଯଥେଷ୍ଟ ସମାଲୋଚନା କରିପାରିବୁ ନାହିଁ | ଏହା ବିରୋଧରେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ହେଉଛନ୍ତି ପ୍ରଥମ ବ୍ୟକ୍ତି। ତେବେ ସେ ପଞ୍ଜାବରେ ହୋଇଥିବା ରାଜନୈତିକ ବିକାଶ ବିଷୟରେ ଅଧିକ କିଛି କହିବାକୁ ମନା କରିଦେଇଥିବାବେଳେ ଛତିଶଗଡରେ ମଧ୍ୟ ଏହା ଘଟିବ ନାହିଁ ବୋଲି କହିଥିଲେ। ଛତିଶଗଡରେ ପଞ୍ଜାବ ସ୍ଥିତିର କୌଣସି ପ୍ରଶ୍ନ ନାହିଁ। ସମସ୍ତ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉପରେ ଦୃଷ୍ଟି ଦିଆଯାଉଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article