26.1 C
Bhubaneswar
Saturday, October 16, 2021

ଜାଣନ୍ତୁ !କାହିଁକି ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କଲେ ଅପରାଜିତା ଷଡଙ୍ଗି ?

Must read

କୋରାପୁଟ: ସୀମାନ୍ତ ପଞ୍ଚାୟତର ସର୍ବଦଳୀୟ ଅଗ୍ରଗତି ପାଇଁ ଭୁବନେଶ୍ୱର ସାଂସଦ ତଥା ବିଜେପି ଜାତୀୟ ମୁଖପାତ୍ର ଆପରାଜିତା ସାରଙ୍ଗୀ ରବିବାର ଦିନ କୋଟିଆ ବିକାଶ ଏଜେନ୍ସି (କେଡିଏ) ଗଠନ କରିବାକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି। କୋରାପୁଟରେ ମହିଳା ସଶକ୍ତିକରଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗ ଦେଇ ଆପାରାଜିତା କହିଛନ୍ତି ଯେ କୋଟିଆ ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ପରିଚାଳନା କରିବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ସରକାର ପଞ୍ଚାୟତର ୨୧ ଟି ଗ୍ରାମରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲେ ଏବଂ ନିକଟରେ ସେଠାରେ ନିର୍ବାଚନ ମଧ୍ୟ କରିଥିଲେ।

“ଏପି ଅଧିକାରୀମାନେ କୋଟିଆ ବାସିନ୍ଦାଙ୍କୁ ଜଙ୍ଗଲ ଅଧିକାର ଅଧିନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ପାଟା ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି। ପଡୋଶୀ ରାଜ୍ୟର କାର୍ଯ୍ୟକୁ ପ୍ରତିହତ କରିବା ପାଇଁ ଆମ ସରକାର ଯଥେଷ୍ଟ ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ନୁହଁନ୍ତି ବୋଲି ସେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। କୋଟିଆର ବିକାଶ ପାଇଁ ଓଡିଶା ସରକାର ଏକ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଆବଶ୍ୟକ। ରାଇଗଡାରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଡୋଙ୍ଗ୍ରିଆ କୋଣ୍ଡ ଡେଭଲପମେଣ୍ଟ ଏଜେନ୍ସି ପରି ସରକାର ମଧ୍ୟ କେଡିଏ ଗଠନ କରିବା ଉଚିତ ଏବଂ ଏଥିପାଇଁ ବଜେଟ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବା ଉଚିତ। କୋଟିଆର ସମସ୍ତ ୨୧ ଟି ଗାଁରେ ଓଡିଆ ଏବଂ ସ୍ଥାନୀୟ ଭାଷା ଶିକ୍ଷା ପାଇଁ ଶିକ୍ଷକ ନିଯୁକ୍ତି କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ଅଛି |

ସେଠାରେ ଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସାମାଜିକ ତଥା ଅର୍ଥନୈତିକ ବିକାଶ ପାଇଁ ତୁରନ୍ତ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବା ଉଚିତ ବୋଲି ଆପାରାଜିତା କହିଛନ୍ତି। “କୋଟିଆ ଏକ ଜାତୀୟ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି ଏବଂ ପଡୋଶୀ ରାଜ୍ୟ ସହ ସୀମା ବିବାଦକୁ ଓଡିଶା ସରକାର ଗୁରୁତର ସହ ବିଚାର କରିବା ଉଚିତ୍। କୌଣସି ଚିନ୍ତା ଅଭାବରୁ ଝାଡଖଣ୍ଡ, ଛତିଶଗଡ, ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଏବଂ ଏପି ଓଡିଶାର ସୀମା ଅଞ୍ଚଳ ଦଖଲ କରିବ। ରାଜ୍ୟରେ ସରକାରୀ ଯନ୍ତ୍ରପାତି କିପରି କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି ତାହା ଆଦ ସନ୍ତୋଷଜନକ ନୁହେଁ ବୋଲି ପ୍ରାୟ ୨୦ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ କୋରାପୁଟର କଲେକ୍ଟର ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିବା ସାଂସଦ କହିଛନ୍ତି। “କୋରାପୁଟରେ ଉପଯୁକ୍ତ ପାଣିପାଗ ଅବସ୍ଥା ସତ୍ତ୍ୱେ ଆଦିବାସୀମାନଙ୍କୁ କଫି ଚାଷ ସହିତ ଯୋଡ଼ିବାରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଯଥେଷ୍ଟ ବିଳମ୍ବ କରିଛନ୍ତି। ଏପିରେ ଆରାକୁ ଏବଂ ପେଡେରୁ ନିକଟରେ କଫି ଚାଷ ପାଇଁ ୮,୦୦୦ ଏକରରୁ ଅଧିକ ଜମି ବିକଶିତ ହୋଇଛି କିନ୍ତୁ ଓଡିଶା ସରକାର ଏଭଳି ପଦକ୍ଷେପ ନେଇ ନାହାଁନ୍ତି ବୋଲି ଆପରାଜିତା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି।

ଆଦିବାସୀମାନଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ଜମି ଚିହ୍ନଟ କରିବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଥିବାରୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ଦାୟୀ କରି ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବନ ଅଧିକାର ଆଇନ, ୨୦୦୬ ଅନୁଯାୟୀ ରେକର୍ଡ ଅଫ୍ ରାଇଟ୍ସ ବଣ୍ଟନ କରିବା ପରେ ପ୍ରଶାସନ ଚୁପ୍ ହୋଇଯାଇଥିଲା। ଅନୁସୂଚିତ ଅଞ୍ଚଳରେ ପଞ୍ଚାୟତ ସମ୍ପ୍ରସାରଣକୁ ନେଇ ବିଜେପି ନେତା ଅସନ୍ତୋଷ ବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି। କୋରାପୁଟ ଅଞ୍ଚଳରେ ଆଇନ | ସେ କହିଛନ୍ତି, “ଆଦିବାସୀଙ୍କ ସ୍ୱର ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ଅଭିଯୋଗକୁ ସରକାର ବିଚାରକୁ ନିଆଯିବା ଉଚିତ ଏବଂ ଆଇନକୁ ସମ୍ମାନ ଦିଆଯିବା ଉଚିତ।” ସହରଗୁଡ଼ିକରେ ଡ୍ରେନେଜ ସମସ୍ୟାକୁ ସମାଧାନ କରିବା ଏବଂ କୋଲାବ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଜଳଭଣ୍ଡାରରେ ସିଲିଂ ରୋକିବା ପାଇଁ ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ତୁରନ୍ତ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଆପାରାଜିତା ଦାବି କରିଛନ୍ତି। କୋରାପୁଟରେ ଥିବା ଓଡିଶା କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ କୁ ଖାଲି କରୁଥିବା ପଦବୀକୁ ନେଇ ସେ କେନ୍ଦ୍ର ସହ ଆଲୋଚନା କରିବାକୁ ନିଶ୍ଚିତ କରିଛନ୍ତି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article