26.1 C
Bhubaneswar
Saturday, October 16, 2021

ନୀରଜ ଚୋପ୍ରା ତାଙ୍କର ଅଲିମ୍ପିକ୍ ଜାଭେଲିନ୍ ଜଳ ତଳେ ପକାଉଛନ୍ତି |

Must read

ଆଥଲେଟିକ୍ସରେ ଭାରତର ପ୍ରଥମ ଅଲିମ୍ପିକ୍ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ବିଜେତା ନୀରଜ ଚୋପ୍ରା ଜଳ ତଳେ ଥିବାବେଳେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ଜାଭେଲିନ୍ ବିଷୟରେ ଭାବନ୍ତି | ବର୍ତ୍ତମାନ ମାଲଦ୍ୱୀପରେ ଛୁଟିରେ ଥିବା ନୀରଜ ନିଜେ ଛାଇର ଏକ ଭିଡିଓ ପୋଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେଉଁଥିରେ ଜାଭେଲିନ୍ ଥ୍ରୋ ଅଭ୍ୟାସ କରୁଥିବା ଏକ କ୍ୟାପସନ୍ ଅଛି ଯେଉଁଥିରେ ଲେଖାଥିଲା, “ଆସମାନ ପାର୍, ଜାମିନ୍ ପେ, ୟା ୱାଟର ୱାଟର, ମୁଁ ସବୁବେଳେ ଜାଭେଲିନ୍ ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କରୁଛି!” ନୀରଜ ଜଳରାଶିରେ ଉପଭୋଗ କରୁଥିବା ଏବଂ ଏକ ଜାଭେଲିନ୍ ଫିଙ୍ଗିବାର କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥାଏ, ଯେପରି ତାଙ୍କୁ ସୁନା ଜିତିଥିଲା ​​|୨୩ ବର୍ଷୀୟା ତାଙ୍କ ଇନଷ୍ଟାଗ୍ରାମ କାହାଣୀରେ ମାଲଦ୍ୱୀପ ଛୁଟିଦିନରୁ ଦୁଇଟି ଫଟୋଗ୍ରାଫ୍ ମଧ୍ୟ ସେୟାର କରିଥିଲେ, ଯାହା ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ତାଙ୍କୁ “ସୁସ୍ଥ ଜଳଖିଆକୁ ଏକ ଦୃଶ୍ୟ ସହିତ” ଉପଭୋଗ କରୁଥିବା ଦର୍ଶାଏ | ମିଲ୍କା ସିଂ ଦ୍ୱିତୀୟ ଏବଂ ୩୭ ବର୍ଷ ପରେ ପିଟି ଉଷା ଫାଇନ୍ ଲାଇନ୍ରେ ବୁଡ଼ିବାକୁ ଭୁଲିଯିବା ପରେ ଅର୍ଦ୍ଧ ଶତାବ୍ଦୀରୁ ଅଧିକ ସମୟ ପରେ ହୃଦୟ ଭାଙ୍ଗି ଚତୁର୍ଥ ସ୍ଥାନ ସମାପ୍ତ ହେବା ପରେ ନୀରଜ ଚୋପ୍ରାଙ୍କ ଜାଭେଲିନର ଗୌରରବମୟ ଉଡ଼ାଣ ଦେଶକୁ ଦେଇଥିଲା ସର୍ବପ୍ରଥମ ଟ୍ରାକ୍ ଏବଂ ଫିଲ୍ଡ ପଦକ, ଟୋକିଓ ୨୦୨୦ ରେ ଏକ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ |

ହରିୟାଣା ବାଳକ କେବଳ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ଜିତି ନଥିଲା, ଟୋକିଓରେ ଚାର୍ଟରେ ଶୀର୍ଷରେ ରହିବା ପାଇଁ ଜାଭେଲିନ୍କୁ ୮୭ .୫୮ ମିଟର ଉଡ଼ାଇ ଦେଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ସେ ନିଜକୁ ଇତିହାସ ପୁସ୍ତକରେ ସ୍ଥାନିତ କରିଥିଲା ​​| ଟ୍ରାକ୍ ଏବଂ ଫିଲ୍ଡରେ ଦେଶ ପାଇଁ ଏକ ଐତିହାସିକ ପ୍ରଥମ, ୨୦୦୮ ରେ ଅଭିନାଭ ବିନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ପରଠାରୁ ପ୍ରଥମ ଏବଂ ଏହା ମଧ୍ୟ ଭାରତର ସବୁଠୁ ଧନୀ ବୋଲି ନିଶ୍ଚିତ କରିବ। ନୀରଜଙ୍କ ସଫଳତାର ଏଭଳି ପ୍ରଭାବ ପଡିଛି ଯେ ଦିଲ୍ଲୀର ଛତ୍ରସାଲ ଷ୍ଟାଡିୟମ ପରି ଲୋକପ୍ରିୟ କ୍ରୀଡା ଏକାଡେମୀଗୁଡ଼ିକ ନୂତନ ନାମଲେଖା ପାଇଁ ଘଣ୍ଟ ଘୋଡାଉଛନ୍ତି। ଜଣେ ଅଲିମ୍ପିଆନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ କୋଚ୍ମାନଙ୍କ ବିଷୟରେ ପଚାରିଥିବା ଆରମ୍ଭରୁ ସେ ପ୍ରତିଦିନ “ଅତି କମରେ ଦେଢଶହ ପାଠ୍ୟ ବାର୍ତ୍ତା” ପାଇଛନ୍ତି। ଏବଂ ଖୁଚୁରା ବ୍ୟବସାୟୀମାନେ ଅଧିକ ଯନ୍ତ୍ରପାତି ପଠାଉଛନ୍ତି | ଅଗଷ୍ଟରେ ଟୋକିଓ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ନୀରଜ ଚୋପ୍ରାଙ୍କ ଐତିହାସିକ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ତୃଣମୂଳ ସ୍ତରରେ ଏକ ଜାଭେଲିନ୍ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article