26.1 C
Bhubaneswar
Saturday, October 16, 2021

ଜର୍ମାନୀର ଲାସ୍କେଟ୍ ତାଙ୍କ ରାଜନୈତିକ ଜୀବନ ପାଇଁ ଲଢିଛନ୍ତି |

Must read

ଅନସର୍ଭେଟିଭ୍ କୁଳପତି ପ୍ରାର୍ଥୀ ଅରମିନ ଲାସେଟ୍ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ତାଙ୍କ ରାଜନୈତିକ ଭବିଷ୍ୟତ ପାଇଁ ଲଢେଇ ରେ କିଛି ସମୟ ଜିତିଥିଲେ କାରଣ ୨୦୦୨ ମସିହାରୁ ପ୍ରଥମ ଜାତୀୟ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ପରାଜୟ ପରେ କ’ଣ କରିବେ ତାହା ସ୍ଥିର କରିବାକୁ ତାଙ୍କ ସିଡିୟୁ / ସିଏସୟୁ ମିଳିତ ମଞ୍ଚର ଆଇନଜୀବୀମାନେ ସାକ୍ଷାତ କରିଥିଲେ। ରବିବାରର ନିର୍ବାଚନରେ ​​କେନ୍ଦ୍ର-ବାମ ସୋସିଆଲ୍ ଡେମୋକ୍ରାଟ୍ସ (ଏସପିଡି) କନେଷ୍ଟବଳଙ୍କୁ ସଂକୀର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ପରାସ୍ତ କରି ଲାସେଟ୍ଙ୍କୁ ୬୦ ବର୍ଷ ଛାଡି ଗ୍ରୀନ୍ସ ଏବଂ ଉଦାରବାଦୀ ମୁକ୍ତ ଡେମୋକ୍ରାଟ୍ସ ସହିତ ଏକ ଶାସକ ମିଳିତ ମଞ୍ଚ ଗଠନ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ କିମ୍ବା ନଚେତ୍ ତାଙ୍କର ରାଜନୈତିକ କ୍ୟାରିୟର ଧ୍ୱଂସ ହୋଇଯାଇଥିଲା। ସେ ଏକ ଯୁଦ୍ଧର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛନ୍ତି | ରବିବାରର ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଜର୍ମାନୀର ସର୍ବ ପୁରାତନ ଦଳ ଏସପିଡି ୨୫.୭ ପ୍ରତିଶତ ଭୋଟ୍ ଜିତିଛି, ଯାହାକି ପାଇଁ ୨୪.୧. ପ୍ରତିଶତ ଆଗରେ ରହିଛି – ରକ୍ଷଣଶୀଳ ବ୍ଲକର ସବୁଠାରୁ ଖରାପ ଫେଡେରାଲ୍ ଫଳାଫଳ। ଅନେକ ବରିଷ୍ଠ ଦଳର ସଦସ୍ୟ ସଙ୍କେତ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଲାସ୍କେଟଙ୍କ ଦିନ ସଂଖ୍ୟା ହୋଇପାରେ ଏବଂ ସିଡିୟୁ / ସିଏସୟୁ ଆଇନଜୀବୀ ରକ୍ଷଣଶୀଳ ଅର୍ଥନୀତି ମନ୍ତ୍ରୀ ପିଟର ଆଲଟମେୟରଙ୍କ କର୍ମକର୍ତ୍ତା ଏବଂ ବିଷୟବସ୍ତୁ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଶୀଘ୍ର ପୁନ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଆହ୍ .ନ ଦିଆଯାଇଛି। ବିଭିନ୍ନ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣ ସହିତ ଏହା ଏକ ବାସ୍ତବ ଆଲୋଚନା ଥିଲା,

ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ କିଛି ନିରାଶା ଥିଲା … କିଛି କଥାକୁ ଖୋଲାଖୋଲି ଭାବରେ କହିବାକୁ ପଡିବ ବୋଲି ସିଡିୟୁ / ସିଏସୟୁ ସଂସଦୀୟ ଦଳର୬ ମାସ ପାଇଁ ପୁନ ନିଯୁକ୍ତ ହୋଇଥିବା ରାଲ୍ଫ ବ୍ରଙ୍କହାସ କହିଛନ୍ତି। । “କିନ୍ତୁ ଶେଷରେ ଏକ ସଙ୍କଟରେ ଏକତା ରହିଥିଲା ​​ଏବଂ ଆଗକୁ ଦେଖିବା ପାଇଁ ଏକ ଅତ୍ୟଧିକ ଇଚ୍ଛା ଥିଲା” ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ଏକ ସମର୍ଥନରେ ବ୍ରଙ୍କହାଉସ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏକ ମିଳିତ ମଞ୍ଚ ଉପରେ କୌଣସି ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀ ଆଲୋଚନାରେ ଲାସ୍କେଟ୍ ଜଡିତ ହେବା ଉଚିତ୍, କିନ୍ତୁ କନେଷ୍ଟବଳମାନେ ଆଲୋଚନା ପାଇଁ ଖୋଲା ଥିବାବେଳେ ବର୍ତ୍ତମାନ କେଉଁ ରାସ୍ତାକୁ ଯିବାକୁ ଗ୍ରୀନ୍ ଏବଂ ଏଫ୍ଡିପି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ଜୁଲାଇରେ ବନ୍ୟା ପ୍ରଭାବିତ ସହର ପରିଦର୍ଶନରେ ହସୁଥିବା କ୍ୟାମେରାରେ ଧରାପଡିବା ପରେ ଲାସେଟ୍ ସୋମବାର ଦିନ ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ କ୍ରିଷ୍ଟିଆନ୍ ଡେମୋକ୍ରାଟ୍ସ (ସିଡିୟୁ) ରୁ ଗ୍ରୀନ୍ସ ଏବଂ ଏଫଡିପି ସହ ମିଳିତ ମିଳିତ ମଞ୍ଚ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିବାକୁ ଯାଇଥିଲେ। ।

ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ ସୋସିଆଲ୍ ୟୁନିଅନ୍ (ସିଏସୟୁ) ର ନେତା ମାର୍କସ୍ ସୋଡର୍ ମଧ୍ୟ ସିଡିୟୁରେ ଥିବା ଭାନ ଭଉଣୀ ପାର୍ଟି ମଧ୍ୟ ଲାସ୍କେଟରେ ଏକ ସ୍ଵାଇପ୍ ନେଇ କହିଥିଲେ ଯେ ଏସପି ଏକ ସରକାର ଗଠନ କରିବାରେ ସଫଳ ହେବ ନାହିଁ। ୧୬ ବର୍ଷ କ୍ଷମତାରେ ଇସ୍ତଫା ଦେବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଥିବା ଆଞ୍ଜେଲା ମର୍କେଲଙ୍କ ଉତ୍ତରାଧିକାରୀ ହେବା ପାଇଁ ଏସପିଙ୍କ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ବିଷୟରେ ସୋଡର କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ଓଲାଫ ସ୍କୋଲଜଙ୍କର କୁଳପତି ହେବାର ସର୍ବୋତ୍ତମ ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ସୋଡେର୍ଙ୍କ ସହ ଏକ ସାଧାରଣ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ପରେ ଲାସ୍କେଟ୍ କେବଳ ଏପ୍ରିଲ୍ ମାସରେ ରକ୍ଷଣଶୀଳ କୁଳପତି ପ୍ରାର୍ଥୀତା ହାସଲ କରିଥିଲେ | ଅଗସବର୍ଗର ଆଲଗେମାଇନ୍ ଖବରକାଗଜ ପାଇଁ ପୋଲଷ୍ଟର ସିଭିଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିବା ଏକ ସର୍ଭେରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ୭୧ % ଜର୍ମାନ ଭାବନ୍ତି ଯେ ଲଞ୍ଚେଟ୍ କୁଳପତିଙ୍କ ନିକଟରେ ଦାବି କରିବା ଭୁଲ୍। ଜଣେ ସିଡିୟୁ ସାଂସଦ ନିଜ ନାମ ଗୋପନ ରଖିବା ସର୍ତ୍ତରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଲାସେଟ୍ ଗ୍ରୀନ୍ ଏବଂ ଏଫ୍ଡିପି ସହ ମିଳିତ ମଞ୍ଚ ବନ୍ଦ କରି ପାରିବେ ନାହିଁ, ତେବେ ସେ ଯିବା ଉଚିତ୍। ତ୍ରିପାକ୍ଷିକ ସରକାର ଗଠନ ବିଷୟରେ ଏହି ସପ୍ତାହରେ ସମାନ ଦୁଇ ଦଳ ସହ ଆଲୋଚନା କରିବାକୁ ଏସପି ଆଶା ରଖିଛନ୍ତି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article