26.1 C
Bhubaneswar
Saturday, October 16, 2021

ରାଜ୍ୟ ସଂଗୀତ ର ସ୍ୱର ଏବଂ ଅବଧି ଉପରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଘୋଷଣା କରିବେ ସଂସ୍କୃତି ମନ୍ତ୍ରୀ

Must read

ଏହି ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଗଠିତ ଏକ କମିଟିର ରିପୋର୍ଟକୁ ଭିତ୍ତି କରି କନ୍ନଡ ଏବଂ ସଂସ୍କୃତି ଭି ସୁନୀଲ କୁମାର ମଙ୍ଗଳବାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ସରକାର ଅକ୍ଟୋବର ୨ ପୂର୍ବରୁ ‘ନାଡା ଗିଥେ’ (ରାଜ୍ୟ ସଂଗୀତ) ର ସ୍ୱର ଏବଂ ଅବଧି ଉପରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଘୋଷଣା କରିବେ। ଅତୀତରେ ନାଡା ଜିଓଙ୍କ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା ହୋଇଛି, ବିଶେଷ କରି ଏହାର ସ୍ୱର ଏବଂ ଅବଧି ମଧ୍ୟରେ ଏହା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବା ଉଚିତ, କିନ୍ତୁ ସରକାର କୌଣସି ଚୂଡାନ୍ତ ନିଷ୍ପତ୍ତି କିମ୍ବା ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇ ନାହାଁନ୍ତି। ତେଣୁ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୯ ରେ ଆମେ ସାହିତ୍ୟିକ ତଥା ସଙ୍ଗୀତ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କୁ ନେଇ ଏକ କମିଟି ଗଠନ କରିଥିଲୁ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ଶୂନ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ବିଧାନସଭାରେ ମୁଦିଗେରେ ବିଜେପି ବିଧାୟକ ଏମ ପି କୁମାରସ୍ୱାମୀଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ଉଠାଯାଇଥିବା ପ୍ରସଙ୍ଗର ଉତ୍ତର ଦେଇ ସେ କହିଛନ୍ତି

ଯେ ମିସୁରୁର ଲୀଲାଭାଟୀ ଏବଂ ଡ ଦୋଡାରାଙ୍ଗେ ଗୋ ଡାଙ୍କୁ ନେଇ ଗଠିତ କମିଟିକୁ ୧୫ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଟ୍ୟୁନ୍ ଏବଂ ଅବଧି ସମ୍ପର୍କରେ ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଦାଖଲ କରିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି। ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ କମିଟି ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୬ ରେ ଏହାର ପ୍ରଥମ ବୈଠକ କରିଥିଲା। ସେମାନଙ୍କ ରିପୋର୍ଟକୁ ଆଧାର କରି ସରକାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବେ, ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଆମେ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଘୋଷଣା କରିବୁ …. ଗାନ୍ଧୀ ଜୟନ୍ତୀ ପୂର୍ବରୁ ଆମେ ଘୋଷଣା କରିବୁ। ବିଶିଷ୍ଟ କବି କୁଭେମ୍ପୁଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଲିଖିତ ନାଡା ଗୀତା-ଜୟ ଭାରତ ଜାନୁୟା ତନୁଜେଟ୍ ୨୦୦୪ ମସିହାରେ ସରକାରୀ ସଂଗୀତ ଭାବରେ ଘୋଷିତ ହୋଇଥିଲା। ସମସ୍ତ ସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଏବଂ ପ୍ରତିଦିନ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଏହା ଗାନ କରାଯାଏ |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article