16.1 C
Bhubaneswar
Wednesday, December 1, 2021

କାହିଁକି ହେଉନି ସରକାର ଙ୍କ କୃଷକଙ୍କ ସମସ୍ୟା ଉପରେ ଦ୍ରୁଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ ? ପଢନ୍ତୁ ଆମର ଏହି ଏକ୍ସକ୍ଲୁସିବ ରିପୋର୍ଟରେ !

Must read

୨୦୧୨ -୧୩ ରୁ କୃଷି ପାଇଁ ପୃଥକ ବଜେଟ୍ ଏବଂ ଜାନୁୟାରୀ ୨୦୧୯ ଠାରୁ କାଳିଆ ଯୋଜନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଚାଷୀଙ୍କୁ ପ୍ରାୟ, ୯,୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ସହାୟତା ସତ୍ତ୍, େ ଓଡିଶାର କୃଷକମାନେ ଦେଶର ସବୁଠାରୁ ଗରିବ ହୋଇ ରହିଛନ୍ତି, କେନ୍ଦ୍ର ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିବା ଦୁଇଟି ସର୍ବେକ୍ଷଣରୁ ଜଣାପଡିଛି ୨୦୧୨-୧୩ ରୁ କୃଷି ପାଇଁ ପୃଥକ ବଜେଟ୍ ଏବଂ ଜାନୁୟାରୀ ୨୦୧୯ ଠାରୁ କାଳିଆ ଯୋଜନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଚାଷୀଙ୍କୁ ପ୍ରାୟ, ୯,୦୦୦ କୋଟି ନଗଦ ସହାୟତା, ଓଡିଶାର କୃଷକମାନେ ଦେଶର ସବୁଠାରୁ ଗରିବ ହୋଇ ରହିଛନ୍ତି ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ର ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିବା ଦୁଇଟି ସର୍ବେକ୍ଷଣରୁ ଜଣାପଡିଛି। ଜାତୀୟ ନମୁନା ସର୍ଭେ ସଂଗଠନ ) ଦ୍ୱାରା ଜାନୁଆରୀରୁ ଡିସେମ୍ବର ୨୦୧୯ ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଥିବା ଅଲ-ଇଣ୍ଡିଆ ରୁଣ ଏବଂ ବିନିଯୋଗ ସର୍ଭେ, ୨୦୧୯ ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ କୃଷକ ପରିବାର ପ୍ରତି ସମ୍ପତ୍ତିର ହାରାହାରି ମୂଲ୍ୟ ରାଜ୍ୟ ୬.୨୧ ଲକ୍ଷ ଥିଲା |

୨୦୧୩ ରେ ଶେଷ ସର୍ଭେ ଅନୁଯାୟୀ, ଓଡିଶାର ପ୍ରତ୍ୟେକ କୃଷକ ପରିବାର ପାଇଁ ୫.୭୧ ଲକ୍ଷ ଥିଲା | ସର୍ବଶେଷ ସର୍ଭେ ଅନୁଯାୟୀ, ଗ୍ରାମୀଣ ଓଡିଶାର ୫.୩୨ ଲକ୍ଷ ଥିବାବେଳେ ସହରାଞ୍ଚଳ ଓଡିଶାରେ ଏହା ୧୩.୪୧ ଲକ୍ଷ ଥିଲା | ଏହା ଦର୍ଶାଇଲା ଯେ ଓଡିଶାର ଗ୍ରାମୀଣ କୃଷକ ପରିବାର ଦେଶର ସବୁଠାରୁ ଗରିବ। ଆସାମର ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳର ଲୋକଙ୍କ ତୁଳନାରେ ସେମାନେ ପ୍ରାୟ ୭ ଲକ୍ଷ ସହିତ ଗରୀବ ଥିଲେ | ଝାଡଖଣ୍ଡରେ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳର ୮.୬ ଲକ୍ଷ ଥିଲା |

ଛତିଶଗଡରେ ଏହା ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ୮.୯ ଲକ୍ଷ ଏବଂ ୭.୮୯ ଲକ୍ଷ ଥିଲା। ଜାତୀୟ ପରିସଂଖ୍ୟାନ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ଗ୍ରାମୀଣ ଭାରତରେ କୃଷି ଘର ଏବଂ ଜମି ଏବଂ ପଶୁପାଳନ ହୋଲ୍ଡିଂର ସ୍ଥିତିର ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ, ଗତ ସପ୍ତାହରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିବା ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ଓଡିଶା ଚାଷୀଙ୍କ ହାରାହାରି ମାସିକ ଆୟ ୫.୧୧୨ ଥିଲା। ଝାଡଖଣ୍ଡର ଚାଷୀଙ୍କ ତୁଳନାରେ ଆୟ ଦ୍ୱିତୀୟ ସର୍ବନିମ୍ନ ଥିଲା (୪,୮୯୫)। ୨୦୨୧-୨୨ ମସିହାରେ ଓଡିଶା କୃଷି ପାଇଁ ୧୭,୪୬୯କୋଟି ବଜେଟ୍ ଆବଣ୍ଟନ କରିଥିଲା। ୨୦୧୨-୧୩ ରେ ଆବଣ୍ଟିତ ୫,୬୨୭ କୋଟିର ଦୁଇଗୁଣ ଥିଲା |

କୃଷକ ନେତାମାନେ ଏହା ସତ୍ତ୍, େ ଜଳସେଚନ ପରି ରାଜ୍ୟରେ କୃଷି କ୍ଷେତ୍ରରେ କୌଣସି ବିନିଯୋଗ ହୋଇ ନ ଥିବାରୁ ସର୍ବେକ୍ଷଣରୁ ସେମାନେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇ ନାହାଁନ୍ତି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। “ଓଡିଶାର ୪୫% ରୁ ଅଧିକ କୃଷକ ହେଉଛନ୍ତି ଭାଗଚାଷୀ, ଯେଉଁମାନଙ୍କର ଜମି କମ୍ ଅଛି କିମ୍ବା ଭୂମିହୀନ | ଯଦି ସେମାନେ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ଦେଶରେ ପରିଶ୍ରମ କରନ୍ତି, ତେବେ ସେମାନେ କେତେ ରୋଜଗାର କରିବେ? ଯଦି ସେମାନେ ନିଜ ନିଜ ଜମି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଷ କରନ୍ତି, ବଢୁବା ଇନପୁଟ୍ ମୂଲ୍ୟ, ଏବଂ ଅମଳ ପାଇଁ ପାରିଶ୍ରମିକ ମୂଲ୍ୟର ଅଭାବ, ସେମାନଙ୍କୁ ଋଣ ଚକ୍ରରେ ବନ୍ଦ କରିଦିଏ |

ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ୩୧୪ ଟି ବ୍ଲକରେ ଅତି କମରେ ୩୫% ଚାଷ ଜମି ଜଳସେଚନ ବିଷୟରେ ନବ ପଟ୍ଟନାୟକ ସରକାରଙ୍କ ଘୋଷଣା କେବଳ ଏକ ସ୍ଲୋଗାନ ହୋଇ ରହିଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ କପା, ମକା, ପିଆଜ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ପନିପରିବା ଉତ୍ପାଦନ ପାଇଁ ଅଲଗା ମାଣ୍ଡି ନାହିଁ | ଚାଷରୁ ଆୟ କିପରି ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ? ” କୃଷକ ସଙ୍ଗଠନର ପାଶିମା ଓଡିଶା କ୍ରୁଶକ ସାଙ୍ଗରାମ ସମିତି ସମିତିର ସଂଯୋଜକ ଅଶୋକ ପ୍ରଧାନଙ୍କୁ ପଚାରିଥିଲେ କୃଷକ ନେତା ଅକ୍ଷୟ କୁମାର କହିଛନ୍ତି ଯେ କାଳିଆ ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ସହାୟତା ଏବଂ କୃଷି ପାଇଁ ପୃଥକ ବଜେଟ୍ ଥିବା ସତ୍ତ୍ ଓଡିଶା କୃଷି ଭିତ୍ତିଭୂମି ସୃଷ୍ଟି କରିବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଛି। “ଯାହା କରାଯାଉଛି ତାହା କେବଳ ସ୍ୱଳ୍ପ ମିଆଦି ରିଲିଫ୍ ପଦକ୍ଷେପ ପାଇଁ |

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଉପକୂଳବର୍ତ୍ତୀ ରାଜ୍ୟ ଭାବରେ ରାଜ୍ୟର କୃଷକମାନେ ପ୍ରାୟ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଋତୁରେ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି। ଚଳିତ ବର୍ଷ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ବର୍ଷା ଆସିଥିଲା ​​ଯେତେବେଳେ ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶା ଜିଲ୍ଲାରେ ବିହନ ବୁଣାଯାଇଥିଲା। ସରକାରଙ୍କ କୌଣସି ପ୍ରମୁଖ ସହାୟତା ବିନା ଓଡିଶାର କୃଷକମାନେ ଗୋଟିଏ ସଙ୍କଟରୁ ଅନ୍ୟ ସଙ୍କଟକୁ ଚାଲିଯାଆନ୍ତି। ” ଅନ୍ୟ ଜଣେ କୃଷକ ନେତା ସରୋଜ କହିଛନ୍ତି ଯେ କାଳିଆ ଯୋଜନା କିମ୍ବା ପିଏମ-କିସାନ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ଲାଭ କରିବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଥିଲେ କାରଣ ଏହି ଯୋଜନାଗୁଡିକ ଏକ ଗଭୀର ମୂଳ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ କରିପାରିବ ନାହିଁ। “ବହୁମୁଖୀ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ଏବଂ ବ୍ୟବସ୍ଥିତ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଧୀରେ ଧୀରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିପାରେ |

ଓଡିଶା ସରକାର ଧାନ ଏମଏସପି ୨,୯୩୦ କୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଦାବି କରୁଥିବାବେଳେ ପଡୋଶୀ ଛତିଶଗଡ ପରି ଚାଷୀଙ୍କୁ ବୋନସ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇ ନାହିଁ। ଏହା ଓଠ ସେବା ଦେବାକୁ ଆଗ୍ରହୀ ଅଟେ। ” ରାଜ୍ୟ କୃଷି ମନ୍ତ୍ରୀ ଅରୁଣ ସାହୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ସରକାର କୃଷି କ୍ଷେତ୍ରରେ ନିରନ୍ତର ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଆଣିବା ପାଇଁ ପ୍ରତିବଦ୍ଧ। କ୍ଷୁଦ୍ର ଏବଂ କ୍ଷୁଦ୍ର କୃଷକମାନଙ୍କୁ ଉପକୃତ କରିବା ପାଇଁ ବର୍ତ୍ତମାନର କ୍ରୟ କେନ୍ଦ୍ରଗୁଡ଼ିକର ନେଟୱାର୍କକୁ ମଜବୁତ କରାଯାଉଛି। ” ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପରିବେଶ, ଅର୍ଥନୈତିକ ଏବଂ ବୈଷୟିକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବା ସହିତ ରାଜ୍ୟର କୃଷି କ୍ଷେତ୍ରର ଅପାରଗ ସମ୍ଭାବନାକୁ ନଗଦ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ନୂତନ କୃଷି ନୀତି ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛି। ଉଦୀୟମାନ କୃଷି ସମସ୍ୟା ଏବଂ ସମାଧାନ ଦିଗରେ କୃଷକମାନଙ୍କୁ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିର ବ୍ୟବହାର ଉପରେ ତାଲିମ ଦିଆଯାଉଛି। ”

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article