26.1 C
Bhubaneswar
Saturday, October 16, 2021

ଜିଏସଟି ପରିଷଦ ବର୍ତ୍ତମାନ ପାଇଁ ଇନ୍ଧନ ରଖିବାକୁ ରାଜି ହୋଇଛି

Must read

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଜିଏସଟି ପରିଷଦ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଅନେକ ଜୀବନ ରକ୍ଷାକାରୀ ଔଷଧ ଉପରେ ଶୁଳ୍କ ହ୍ରାସ କରିଛି, ଟେକ୍ସଟାଇଲ ଏବଂ ପାଦୁକା ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି କଲମ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅନେକ ଉତ୍ପାଦ ପାଇଁ ଟିକସ ସଂରଚନାକୁ ସଂଶୋଧନ କରିବାକୁ ରାଜି ହୋଇଛି ଏବଂ ସର୍ବସମ୍ମତି କ୍ରମେ ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିବାର କୌଣସି ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ। ବର୍ତ୍ତମାନ ପାଇଁ ଏହି କର ବ୍ୟବସ୍ଥା | ଚାରିଟି କୋଭିଡ୍ଷ ଔଷଧ ପାଇଁ ରିହାତି ଜିଏସ୍ଟି ହାର ତିନି ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଡିସେମ୍ବର ୩୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଥିଲାବେଳେ ଡିଜେଲ ମିଶ୍ରଣରେ ବ୍ୟବହୃତ ବାୟୋଡିଜେଲ, ଭିନ୍ନକ୍ଷମଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ବ୍ୟବହୃତ ଯାନ ପାଇଁ ରେଟ୍ରୋ-ଫିଟମେଣ୍ଟ କିଟ୍ ଏବଂ କାର୍ଟନ୍, ବାକ୍ସରେ ଟିକସ ହାର ତିନି ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଥିଲା। , ବ୍ୟାଗ ଏବଂ କାଗଜର ପ୍ୟାକିଂ ପାତ୍ର | ଯଦିଓ ଇନ୍ଧନ ଉପରେ ଜିଏସ୍ଟି ପ୍ରସଙ୍ଗ – କେଉଁ ରାଜ୍ୟ ଏହାକୁ ବିରୋଧ କରିଆସୁଛନ୍ତି – ତାହା ଏଜେଣ୍ଡା ଉପରେ ରହିଥିଲା, ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଏକ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶର ଫଳାଫଳ ଯାହା ଜିଏସଟି ପରିଷଦ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଦୃଷ୍ଟି ଦେବାକୁ ଚାହୁଁଛି।

ଅନ୍ୟ ଏକ ମନ୍ତ୍ରୀସ୍ତରୀୟ ପ୍ୟାନେଲ୍ ଇ-ୱେ ବିଲ୍, , ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଏବଂ ଅନୁପାଳନ ଏବଂ ପ୍ଲଗିଂ ଲୁଫ୍ ଉପରେ ଦୃଷ୍ଟି ଦେବ | କେରଳର ହାଇକୋର୍ଟର ସାମ୍ପ୍ରତିକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ, ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ଉତ୍ପାଦକୁ ଜିଏସ୍ଟି ଆମ୍ବିଟ୍ ଭିତରକୁ ଆଣିବା ଉଚିତ କି ନାହିଁ ତାହା ପରିଷଦ ସମ୍ମୁଖରେ ବିଚାର ପାଇଁ ରଖାଯାଇଛି। ଆଲୋଚନା ପରେ ପରିଷଦ ସର୍ବସମ୍ମତି କ୍ରମେ ଏହି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଏହା କରିବା ଅନୁଚିତ ବୋଲି ସୀତାରମଣ କହିଛନ୍ତି। ଓଲଟା ଡ୍ୟୁଟି ଢାଞ୍ଚାର ସଂଶୋଧନ ହେଉଛି ଯେଉଁଠାରେ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ଉତ୍ପାଦ ଇନପୁଟ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ଡ୍ୟୁଟି ଆକର୍ଷିତ କରିଥାଏ – ଯାହା ପେନ୍, ରେଳ ଅଂଶ, ଲୋକୋମୋଟିଭ୍ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ ଉପରେ ୧୮ % ଟିକସ ଦେବ | ଟେକ୍ସଟାଇଲ୍ ଏବଂ ପାଦୁକା ମାମଲାରେ ମଧ୍ୟ ସମାନ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି, ସବିଶେଷ ତଥ୍ୟ ସରକାର ସେୟାର କରିନାହାଁନ୍ତି। ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ରକୁ ଦେଖିବା ପାଇଁ ଏକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଦଳ ଗଠନ କରାଯାଉଛି ଯେଉଁଠାରେ ସଂଶୋଧନ ୱାରେଣ୍ଟ ହୋଇପାରେ ବୋଲି ସୀତାରମଣ ବୈଠକ ପରେ ସାମ୍ବାଦିକମାନଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି, ୧୬ ମାସରୁ ଅଧିକ ସମୟ ପରେ ପ୍ରଥମ ଶାରୀରିକ ସମାବେଶ। ସେ ଏହା ମଧ୍ୟ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ଲାବଗୁଡ଼ିକର ପୁନ ନିର୍ମାଣ ଉପରେ ଦୃଷ୍ଟି ଦେବ ନାହିଁ। ଅନ୍ୟ ଏକ ମନ୍ତ୍ରୀସ୍ତରୀୟ ପ୍ୟାନେଲ୍ ଇ-ୱେ ବିଲ୍, , ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଏବଂ ଅନୁପାଳନ ଏବଂ ପ୍ଲଗିଂ ଲୁଫ୍ ଉପରେ ଦୃଷ୍ଟି ଦେବ |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article