26.1 C
Bhubaneswar
Saturday, October 16, 2021

ଗୁଗୁଲର ଅପବ୍ୟବହାର, ସିସିଆଇର ଅନୁସନ୍ଧାନ |

Must read

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ପ୍ରାଧାନ୍ୟର ଅପବ୍ୟବହାର ଉପରେ ଗୁଗୁଲ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଏକ କ୍ଷତିକାରକ ସନ୍ଧାନରେ, ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଆୟୋଗ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (ସିସିଆଇ) ର ଅନୁସନ୍ଧାନ ବାହୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୋବାଇଲରେ ପ୍ରତିଯୋଗୀତା ବିରୋଧୀ, ଅନ୍ୟାୟ ଏବଂ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ବାଣିଜ୍ୟ ଅଭ୍ୟାସ ଗ୍ରହଣ କରିବାରେ ଆମେରିକାର ସର୍ଚ୍ଚ ଆଣ୍ଡ ଟେକ୍ ଜଏଣ୍ଟ ଦୋଷୀ। ଅପରେଟିଂ ସିଷ୍ଟମ୍ ଏବଂ ଆନୁଷଙ୍ଗିକ ବଜାର | ଏପ୍ରିଲ୍ ୨୦୧୯ ରେ ଦ୍ଵାରା ନିର୍ଦ୍ଦେଶିତ ଦୁଇ ବର୍ଷର ଅନୁସନ୍ଧାନ ସମୟରେ, ପ୍ୟାନେଲ୍ ଗୁଗୁଲକୁ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛି – ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ ବଜାରର ପ୍ରାୟ ୯୮ % ସହିତ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ତଥା ସର୍ବବ୍ୟାପୀ ଆଣ୍ଡ୍ରଏଡ୍ ଅପରେଟିଂ ସିଷ୍ଟମ୍ ର ଅଗ୍ରଣୀ – ଏବଂ ଏକାଧିକ ମଲ୍ଟି ନ୍ୟାସନାଲ ଏବଂ ଭାରତୀୟ କମ୍ପାନୀ ଆପଲ୍, ମାଇକ୍ରୋସଫ୍ଟ, ଆମାଜନ, ପେଟିଏମ୍, ଫୋନ୍ ପେ, ମୋଜିଲା, ସାମସଙ୍ଗ, ଜିଆଓମି, ଭିଭୋ, ଓପୋ ଏବଂ କାର୍ବନ୍ ଭାବରେ | ଅନୁସନ୍ଧାନ, ମ୍ୟୁଜିକ୍ (ୟୁଟ୍ୟୁବ୍ ମାଧ୍ୟମରେ), ବ୍ରାଉଜର୍ (କ୍ରୋମ୍), ଆପ୍ ଲାଇବ୍ରେରୀ (ପ୍ଲେ ଷ୍ଟୋର୍) ଏବଂ ବଜାରର କ୍ଷତି ତଥା ଉପଭୋକ୍ତା ତଥା ବଜାରର କ୍ଷତି ପାଇଁ ଗୁଗୁଲ୍ ଇଣ୍ଡିଆକୁ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରାଯାଇଛି। ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପ୍ରମୁଖ ସେବାଗୁଡିକ | ପ୍ରାୟ ୭୫୦ ପୃଷ୍ଠାରେ ଚାଲିଥିବା ଅନୁସନ୍ଧାନ ରିପୋର୍ଟକୁ କେବଳ ଦ୍ୱାରା ସମୀକ୍ଷା କରାଯାଇଥିଲା |

ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ଗୁଗୁଲ ଅଭିଯୋଗ କରିଛି ଯେ ଡିଭାଇସ୍ ତଥା ଆପ୍ ନିର୍ମାତାମାନଙ୍କ ଉପରେ ଏକପାଖିଆ ଚୁକ୍ତିନାମା ଲାଗୁ କରିବା ଏବଂ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରିବା ଦ୍ଵାରା ଏହାର ଉତ୍ପାଦ ଏବଂ ଆପ୍ ଉପଭୋକ୍ତା ବ୍ୟବହାରରେ ପ୍ରାଥମିକତା ବଜାୟ ରଖନ୍ତି ଏବଂ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଉପଭୋକ୍ତା ପସନ୍ଦ ପାଇବାକୁ ପୂର୍ବ-ସ୍ଥାପିତ ଏବଂ ଡିଫଲ୍ଟ ବିକଳ୍ପ ଭାବରେ ଆସନ୍ତି। ଧାରା ୪ (୨) (କ) (i) ର ନିୟମକୁ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରୁଥିବା ଜଣାପଡିଛି; ଧାରା ୪ ୨) (ଖ); ଧାରା ୪ (୨) (ଗ); ପ୍ରତିଯୋଗୀତା ଅଧିନିୟମର ଧାରା ୪ (୨) (ଘ) ଏବଂ ଧାରା ୪ (୨) (ଇ) “ଅନୁସନ୍ଧାନ ରିପୋର୍ଟକୁ ସଂକ୍ଷିପ୍ତ କରି କମ୍ପାନୀକୁ ବିଭିନ୍ନ ଦୋଷରେ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରିଛି, ଯେପରିକି ପ୍ରାଧାନ୍ୟର ଅପବ୍ୟବହାର, ପ୍ରତିଯୋଗୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବଜାର ପ୍ରବେଶକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିବା | , ଏବଂ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ପକ୍ଷପାତ ସହିତ ସାମଗ୍ରୀ କିମ୍ବା ସେବା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ବୈଷୟିକ କିମ୍ବା ବୈଜ୍ଞାନିକ ବିକାଶକୁ ସୀମିତ ଏବଂ ସୀମିତ କରିବା | ଏହି ରିପୋର୍ଟକୁ ବିଚାର ପାଇଁ ସମ୍ମୁଖରେ ରଖାଯାଇଛି ଏବଂ ଯଦି ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୁଏ, ତେବେ ଗୁଗୁଲ୍ ଦଣ୍ଡର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇପାରେ କିମ୍ବା ପ୍ରତିଯୋଗିତାକୁ ବିକୃତ କରିବା ପାଇଁ ଦେଖାଯାଉଥିବା ପ୍ରଥାକୁ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ କୁହାଯାଇପାରେ ଏବଂ ବଜାରର ଆଭିମୁଖ୍ୟ ଉପରେ ଆଧାରିତ ଗ୍ରାହକ ବିରୋଧୀ | ଗୁଗୁଲ ପୃଥିବୀର ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରାନ୍ତରେ – ଆମେରିକା ଠାରୁ ୟୁରୋପୀୟ ୟୁନିଅନ୍, ଜର୍ମାନୀ ଏବଂ ଜାପାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆଣ୍ଟିଟ୍ରଷ୍ଟ ଅନୁସନ୍ଧାନର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛି।

ପ୍ରଥମେ ଅଭିଯୋଗ ପାଇବା ପରେ ଗୁଗୁଲ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଏହାର ମାଲିକାନା ଆପ୍ ପ୍ରି-ଇନଷ୍ଟଲ୍ କରିବା ପାଇଁ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ ଏବଂ ଟାବଲେଟ୍ ଉତ୍ପାଦନକାରୀଙ୍କୁ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ ଏବଂ ଟାବଲେଟ୍ ଉତ୍ପାଦନକାରୀଙ୍କ ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁଯାୟୀ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱୀ ମୋବାଇଲ୍ ଆପ୍ କିମ୍ବା ସେବାଗୁଡିକର ବିକାଶ ତଥା ବଜାର ପ୍ରବେଶରେ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି କରିଛି ବୋଲି ଅଭିଯୋଗ ପାଇବା ପରେ ବିଭିନ୍ନ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରାଯାଇଥିଲା/ କିମ୍ବା ସେବାଗୁଡିକ ନିଜସ୍ୱ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସର୍ତ୍ତାବଳୀ ଉପରେ ଆଧାର କରି, କମ୍ପାନୀ ଏହାର ଲୋଭନୀୟ ଗୁଗୁଲ୍ ମୋବାଇଲ୍ ସର୍ଭିସେସ୍ (ଜିଏମ୍ଏସ୍) ସୁଟ୍ କୁ ଏକ ବଣ୍ଡଲ୍ ଭାବରେ ଲୋକପ୍ରିୟ ଉତ୍ପାଦ ସହିତ ଅଫର୍ କରିଥିଲା ​​ଏବଂ ଏଥିରେ ଗୁଗୁଲ୍ ପ୍ଲେ ଷ୍ଟୋର, ସର୍ଚ୍ଚ ଆପ୍, ୟୁଟ୍ୟୁବ୍ ଏବଂ କ୍ରୋମ୍ ବ୍ରାଉଜର ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ଥିଲା | ଏକ ଡିଭାଇସ୍ ନିର୍ମାତା “ଖାଲି ଆଣ୍ଡ୍ରଏଡ୍ ଭର୍ସନ୍” କୁ ଅତିକ୍ରମ କରିବାକୁ ଏବଂ ଯେକୌଣସି ପ୍ରମୁଖ ଗୁଗୁଲ୍ ଆପ୍ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିବା ଏକ ମୋବାଇଲ୍ ଆପ୍ଲିକେସନ୍ ବଣ୍ଟନ ଚୁକ୍ତିନାମା ଏବଂ ଏକ ଆଣ୍ଟି-ଫ୍ରାଗମେଣ୍ଟେସନ୍ ଚୁକ୍ତିନାମା / ସ୍ଵାକ୍ଷର କରିବାକୁ ଗୁଗୁଲ୍ ଦ୍ଵାରାବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରାଯାଇଛି। ଆଣ୍ଡ୍ରଏଡ୍ ସୁସଙ୍ଗତତା ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି , ଯାହା ଗୁଗୁଲ୍ ଆପ୍ସର ପ୍ରି-ଲୋଡିଂ ଏବଂ ଡିଭାଇସରେ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ପୂର୍ବ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ସ୍ଥାନ ଆବଶ୍ୟକ କରେ |

ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଡିଭାଇସ୍ ଉତ୍ପାଦକ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସହଭାଗୀମାନଙ୍କୁ ଲାଭଜନକ ରାଜସ୍ୱ-ଅଂଶୀଦାର ଚୁକ୍ତିନାମା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଏ – ଏହାର ସଫାରି ବ୍ରାଉଜର୍ ପାଇଁ ସର୍ଚ୍ଚ ଇଞ୍ଜିନ୍ ବିକଳ୍ପ ପାଇଁ ଟପ୍ ପ୍ଲେୟାର୍ ଆପଲ୍ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ କରେ – ଯାହା ଦ୍ଵାରା ସେମାନେ ଆପ୍ ଏବଂ ସେବାଗୁଡିକର କେବଳ ଗୁଗୁଲ୍ ଇକୋସିଷ୍ଟମକୁ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ଦିଅନ୍ତି |ସର୍ଚ୍ଚ ଇଞ୍ଜିନ୍ ବର୍ଗରେ, ଯାହା ଟେକ୍ ଜଏଣ୍ଟର ପ୍ରାଥମିକ ବ୍ୟବସାୟ, ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଗୁଗୁଲ ଆଣ୍ଡ୍ରଏଡ୍ ଅପରେଟିଂ ସିଷ୍ଟମରେ ମାଧ୍ୟମରେ “ପ୍ରତିଯୋଗିତାକୁ ବର୍ଜନ କରୁଛି”, ସର୍ଚ୍ଚ ୱିଜେଟ୍ ଡିଭାଇସ୍ ଏବଂ କ୍ରୋମ୍ ବ୍ରାଉଜରର ଡିଫଲ୍ଟ ହୋମ ସ୍କ୍ରିନରେ ସ୍ଥାନିତ ହୋଇଛି | ଗୁଗୁଲ୍ ଆପ୍ସର ଏକ ଫୋଲ୍ଡରରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି | ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ସାଧାରଣ ସର୍ଚ୍ଚ ସେବାଗୁଡିକ ପ୍ରତିଯୋଗୀତା ମୂଳକ ସୁବିଧାକୁ ଅଫସେଟ କରିପାରିବ ନାହିଁ ଯାହା ଗୁଗୁଲ ନିଜ ପାଇଁ ପ୍ରି-ଇନଷ୍ଟଲେସନ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରେ ଏବଂ ପ୍ରତିଯୋଗୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ପ୍ରବେଶ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରେ। ଗୁଗୁଲ ଆଣ୍ଡ୍ରଏଡ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଭାରତର ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତ ସ୍ମାର୍ଟ ମୋବାଇଲ୍ ବଜାରକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରୁଥିବାରୁ ଏହା ସର୍ଚ୍ଚ ମାର୍କେଟରେ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ବିସ୍ତାର କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ କାରଣ ଏହା ଉପଭୋକ୍ତା ତଥ୍ୟକୁ ପ୍ରବେଶ କରିଥାଏ ଯାହା ଏହାର ଫଳାଫଳକୁ ଅଧିକ ତୀକ୍ଷ୍ଣ କରିଥାଏ ବୋଲି ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article