26.1 C
Bhubaneswar
Saturday, October 16, 2021

ସମୟ ହେଲା ଆହୁରି କଠିନ ! କୋବିଡ ସାଙ୍ଗରେ ଡେଙ୍ଗୁ ର ପ୍ରୋକୋପ ।

Must read

ଗତ ସପ୍ତାହରେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ଦେଶର ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବିତ ରାଜ୍ୟ ହୋଇଥିବାରୁ ଡେଙ୍ଗୁ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଭାରତକୁ ଘାରିଛି। ୟୁପିର ଫିରୋଜାବାଦ ଜିଲ୍ଲା ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ମୃତ୍ୟୁ ରେକର୍ଡ କରିଛି, ଯାହା କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଦଳ ଏବଂ ଡାକ୍ତରମାନଙ୍କୁ ଏହି ରୋଗର ଯାଞ୍ଚ କରିବାକୁ କହିଛି। ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ଏକ ରହସ୍ୟମୟ ଜ୍ୱର ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଧରି ଶହ ଶହ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି କରିଛି। ରୁତୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେତୁ ପ୍ରତିବର୍ଷ ବିସ୍ତାର ହେବ ବୋଲି କୁହାଯାଉଥିବା ମେଡିକାଲ ଦଳଗୁଡିକ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରୁଛନ୍ତି। ଭାଇରାଲ୍ ଜ୍ୱର ଏବଂ ଡେଙ୍ଗୁ ଆକ୍ରାନ୍ତରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଅନୁସନ୍ଧାନ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଭୟଙ୍କର ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଅନ୍ୟ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛନ୍ତି। ଦେଶର ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବିତ ରାଜ୍ୟ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ଜିଲ୍ଲାରୁ ୧,୫୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଡେଙ୍ଗୁ ଏବଂ ଭାଇରାଲ ଜ୍ୱର ହୋଇଥିବା ଜଣାଯାଇଛି। କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ୟୁପି, ବୁନ୍ଦେଲଖଣ୍ଡ ଏବଂ ପଶ୍ଚିମ ୟୁପି ଅଞ୍ଚଳଗୁଡିକ କଡ଼ା ଆଘାତ ପାଇଛି। ବୁଧବାର ଦିନ୦ଟି ନୂଆ ଡେଙ୍ଗୁ ରୋଗ ହୋଇଥିବା ଏବଂ ୮ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ଫାରୁଖବାଦ, କାନପୁର ଏବଂ ଉନ୍ନାଓ ଏହି ମାମଲାରେ ଏକ ସ୍ପାଇକ୍ ରିପୋର୍ଟ କରୁଛନ୍ତି। ଉନ୍ନାଓରେ ୬୭୮ ଜଣ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭାଇରାଲ୍ ଜ୍ୱର ଏବଂ ଡେଙ୍ଗୁ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ। ଫିରୋଜାବାଦରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୬୧ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି ଏବଂ ବୁଧବାର ଦିନ ଆଠଟି ନୂଆ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି।

ଜିଲ୍ଲାରେ ୪୫୦ ରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଅବସ୍ଥା ଦେଖାଦେଇଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରାର୍ଥନାରୁ ୯୭ ଟି ଡେଙ୍ଗୁ-ଭାଇରାଲ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି। ଆଗ୍ରା, ଗାଜିଆବାଦ ଏବଂ ନୋଏଡା ଠାରୁ ମଧ୍ୟ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି। ଜ୍ୱର ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଅସୁସ୍ଥତା ହେତୁ ଉତ୍ତର ବଙ୍ଗର ଦୁଇଟି ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ୧୭୨ ପିଲାଙ୍କୁ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି। ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ୬୭ ଜଣ ଶିଶୁଙ୍କୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଉତ୍ତର ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ ମେଡିକାଲ କଲେଜ ଏବଂ ହସ୍ପିଟାଲର ଶିଶୁ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟ ଅନେକଙ୍କୁ ଡିସଚାର୍ଜ କରାଯାଇଛି। ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶର ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ ମେଡିକାଲ କଲେଜ ଏବଂ ହସ୍ପିଟାଲର ଅଧୀକ୍ଷକ ଡ ସଞ୍ଜୟ ମଲ୍ଲିକ ନିଶ୍ଚିତ କରିଛନ୍ତି ଯେ ୬ ଜଣ ପିଲା ଡେଙ୍ଗୁ ପାଇଁ ପଜିଟିଭ୍ ପରୀକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି। ଗୁରୁବାର ଦିନ ଜଲପାଇଗୁରି ଜିଲ୍ଲା ଡାକ୍ତରଖାନାରୁ ୫୦ଜଣ ଶିଶୁଙ୍କୁ ମୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି ଏବଂ ୧୦୫ ଜଣଙ୍କୁ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି। ପରିସ୍ଥିତିର ସମୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଜଲପାଇଗୁରି ଜିଲ୍ଲା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ଏକ ଡାକ୍ତରୀ ଦଳ ଗଠନ କରାଯାଇଥିଲା। ଉତ୍ତର ବଙ୍ଗର ଜନସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗର ଓଏସଡି ଡ ସୁଶାନ୍ତ ରୟଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ୧୦ ଟି ପିଲାଙ୍କ ନମୁନାକୁ ଟ୍ରପିକାଲ୍ ମେଡିସିନ୍ ସ୍କୁଲକୁ ପଠାଯାଇଛି।

ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ତିନି ପିଲାଙ୍କଠାରେ ଶ୍ଵାସକ୍ରିୟା ସିନ୍ସିଟିଆଲ୍ ଜୀବାଣୁ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ତିନି ଜଣଙ୍କଠାରେ ଇନ୍‌ଫ୍ଲୁଏଞ୍ଜା ବି ଜୀବାଣୁ ମିଳିଥିଲା। ଋତୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେତୁ ଏହି ଜ୍ୱର ପ୍ରତିବର୍ଷ ବ୍ୟାପିଥାଏ ବୋଲି କୁହାଯାଏ | ଏହି ପରିସ୍ଥିତିରେ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ସ୍ୱାଇନ୍ ଫ୍ଲୁ ଚିକିତ୍ସା କରାଯିବ। ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ଇନ୍ଦୋରରୁ ୨୨ ଟି ନୂଆ ଡେଙ୍ଗୁ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଥିବା ଜଣାଯାଇଛି, ଚଳିତ ବର୍ଷ ମୋଟ ସଂକ୍ରମିତ ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୨୨୫ କୁ ନେଇଛି। ରାଜ୍ୟ ରାଜଧାନୀ ଭୋପାଳରେ ଜାନୁଆରୀରୁ ୬ ଟି ନୂତନ ଡେଙ୍ଗୁ ରୋଗ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ଅନ୍ୟ ପ୍ରଭାବିତ ଜିଲ୍ଲାମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ରାଜଗଡ଼ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୨୨ ଟି ମାମଲା ରିପୋର୍ଟ କରିଥିବାବେଳେ ଗ୍ୱାଲିଅର୍ ଏବଂ ଜବଲପୁରରେ ମଧ୍ୟ ହଠାତ୍ ସ୍ପାଇକ୍ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଗ୍ୱାଲିଅର୍ ରିପୋର୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଚାମ୍ବଲରେ ୯୫ ଟି ମାମଲା ଏବଂ ୧୫ ଟି ମାମଲା ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇଛି। ଭାଇରାଲ ଜ୍ୱର ମଧ୍ୟ ଇନ୍ଦୋର, ରାଜଗଡ, ଜବଲପୁର ଏବଂ ଗ୍ୱାଲିଅରର ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବିତ ଜିଲ୍ଲା ହୋଇଥିବାର ଦେଖାଯାଇଛି। ଭାଇରାଲ୍ ଜ୍ୱରର ଅଧିକାଂଶ ରିପୋର୍ଟର ଲକ୍ଷଣ ସହିତ ପିଲାମାନେ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛନ୍ତି | ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ୭୦ଟି ରୋଗରେ ପୀଡିତ ଶିଶୁଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରାଜଗଡ ରାଜ୍ୟର ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବିତ ଜିଲ୍ଲା ଅଟେ।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article