28.1 C
Bhubaneswar
Friday, July 30, 2021

ଲକ୍ଡାଉନ୍ରେ ଶିଶୁ ନିର୍ଯାତନା ବଢ଼ିଛି, ଚିନ୍ତା ପ୍ରକଟ କଲା ୟୁନିସେଫ୍

Must read

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୭ ।୬(ନି.ପ୍ର): କରୋନା ମୁକାବିଲାରେ ସମଗ୍ର ଶାସନକଳ ଲାଗିଥିବା ବେଳେ ଶିଶୁଯତ୍ନ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି । ଏପ୍ରିଲ ମାସର ଦୁଇଟି ସପ୍ତାହରେ •ଇଲ୍ଡଲାଇନ୍(୧୦୯୮)କୁ ସାଧାରଣ ଫୋନ୍ କଲ୍ ଅପେକ୍ଷା ଶିଶୁମାନଙ୍କ ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ବେଶି କଲ ଅ ।ସିଛି । ଯାହାକି ଏକ ସର୍ବକାଳୀନ ରେକର୍ଡ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି । ପୂର୍ବରୁ ଏତେ କଲ୍ କେବେ ଅ ।ସି ନାହିଁ । ଏଣୁ ଶିଶୁମାନଙ୍କ ଉପରେ ହିଂସା ବିଥିବା ୟୁନିସେଫ୍ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି । ସରକାରଙ୍କ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଅଭିଭାବକମାନେ ଶୈଶବ ବିକାଶ (ଇସିଡି) କ୍ଷେତ୍ରରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେବାକୁ ୟୁନିସେଫ୍ ଆହ୍ୱାନ ଦେଇଛି । ଜୁମ୍ ଜରିଆରେ ଆୟୋଜିତ ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ୟୁନିସେଫ୍ ଏହି ଆଶଙ୍କା ଉପସ୍ଥାପନ କରିବା ସହ କରୋନା ସଂକଟ ସମୟରେ ଛୋଟ ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସହାୟତାମୂଳକ ସେବା ଉପରେ ବିଶେଷ ଅଗ୍ରାଧିକାର ଦିଆଯାଇ ନାହିଁ ବୋଲି ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛି । ଲକ୍ଡାଉନ୍ରେ ଶିଶୁମାନେ ଘରେ ରହୁଥିବାରୁ ଏହି ସମସ୍ୟା ଦେଖା ଦେଇଛି । ଏହି ଅ ।ଲୋଚନାରେ ପିତାମାତାଙ୍କ ଯତ୍ନର ଗୁରୁତ୍ୱ ଉପରେ ୟୁନିସେଫ ପକ୍ଷରୁ ଏକ ଅଧ୍ୟୟନ ରିପୋର୍ଟପ୍ରକାଶ କରାଯାଇଛି । ବିଶେଷକରି ଶିଶୁମାନଙ୍କ ପ୍ରତି ହେଉଥିବା ହିଂସା ଉପରେ ତୁରନ୍ତ ନଜର ଦିଆଯିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି ବୋଲି ରିପୋର୍ଟକହୁଛି । ତେବେ ଅଭିନବ ପ୍ୟାରେଣ୍ଟିଂ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଓଡ଼ିଶା ଆଗୁଅ । ରହିଛି ।ୟୁନିସେଫର ଭାରତ ପ୍ରତିନିଧି ଡ.ଯସ୍ମିନଅଲି ହକ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଶିଶୁମାନଙ୍କୁ ଶୃଙ୍ଖଳିତ କରିବା ବାହାନାରେ ସେମାନଙ୍କୁ ପ୍ରାୟ ୩୦ ପ୍ରକାରର ଶାରୀରିକ ଓ ବାଚନିକ ନିର୍ଯାତନା ଦିଆଯାଉଛି । ଇବୋଲା ସମୟରୁ ଏହା ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଛି ଯେ, ସଂକଟ ସମୟରେ ପରିବାରଗୁଡ଼ିକ ଶିଶୁମାନଙ୍କ ଉପରେଅଧିକ ନିର୍ଯାତନା ଦିଅନ୍ତି ବା ସେମାନଙ୍କୁ ଅବହେଳା କରନ୍ତି । ଶିଶୁମାନେ ଅବହେଳା, ହିଂସା ଓ ନିର୍ଯାତନାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଲେ ତାହା ତାଙ୍କ ମସ୍ତିଷ୍କ ଉପରେ ଗଭୀର ପ୍ରଭାବ ପକାଇ ଥାଏ ।ଏଣୁ ଏହି ସଙ୍କଟ ସମୟରେ ସେମାନଙ୍କ ସର୍ବୋତ୍ତମ ଯତ୍ନ ନିଆଯିବା ଜରୁରୀ ।କୋଭିଡ-୧୯ ମୁକାବିଲା ମଧ୍ୟରେ ଶିଶୁ ସୁରକ୍ଷା ସେବାକୁ ଜରୁରୀ ସେବା ଘୋଷଣା କରାଯିବା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି । ରାଜ୍ୟ ମହିଳା ଓ ଶିଶୁ ବିକାଶସଚିବ ଅନୁ ଗର୍ଗ କହିଛନ୍ତି, ଅଙ୍ଗନବାଡି ଶିଶୁଙ୍କ ପାଇଁ ଅ ୁଣିମା ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ଆରମ୍ଭକରାଯାଇଛି । ଓଡ଼ିଶା ସରକାର ଓ ୟୁନିସେଫ ସହଯୋଗରେ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିବା ଏହି ପାଠ୍ୟକ୍ରମକୁ ସକାରାତ୍ମକ ସମର୍ଥନ ମିଳିଛି । କରୋନାପରେ ମଧ୍ୟ ଏହା ଜାରି ରହିବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି । ଛବି, ନାଚଗୀତ ଓ ଗପମାଧ୍ୟମରେ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ସଚେତନକରାଯାଉଛି । ଲକ୍ଡାଉନ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଏହାକୁ ଡିଜିଟାଲ ଆକାରରେ ପିତାମାତାଙ୍କ ନିକଟକୁ ଏବେ ତାହା ପଠାଯାଉଥିବା ସେକହିଛନ୍ତି

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article