26.1 C
Bhubaneswar
Saturday, October 16, 2021

ଆଇଏଏଫ ମୁଖ୍ୟଙ୍କୁ ନିତିନ ଗଡକରୀଙ୍କ ପ୍ରତିଶୃତି ।

Must read

ଗଡକରୀ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂଙ୍କ ସହ ବାରମର ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ୯୨୫ ରେ ଥିବା ସତ୍ୟ-ଗାନ୍ଧବ ଷ୍ଟ୍ରେଚରେ ଆଇଏଏଫ ବିମାନ ପାଇଁ ଏକ ଜରୁରୀ ଅବତରଣ ଷ୍ଟ୍ରିପ୍ ଉଦ୍ଘାଟନ କରିଛନ୍ତି | କେନ୍ଦ୍ର ସଡ଼କ ପରିବହନ ଏବଂ ରାଜପଥ ମନ୍ତ୍ରୀ ନିତିନ ଗଡକରୀ ଗୁରୁବାର ଦିନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୧୫ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା (ଆଇଏଏଫ) ପାଇଁ ଏୟାରଷ୍ଟ୍ରିପ ନିର୍ମାଣ ବ୍ୟତୀତ ତାଙ୍କ ବିଭାଗ ନିକଟ ଅତୀତରେ ଦୁଇଟି ସଫଳତା ହାସଲ କରିଛି। ବାରମାର ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ୯୨୫ ରେ ଥିବା ସତ୍ୟ-ଗାନ୍ଧବ ଷ୍ଟ୍ରେଚରେ ଆଇଏଏଫ ବିମାନ ପାଇଁ ଏକ ଜରୁରୀକାଳୀନ ଅବତରଣ ଷ୍ଟ୍ରିପ୍ ଉଦ୍ଘାଟନୀ ଉତ୍ସବରେ ଯୋଗ ଦେଇ ଗଡକରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଇଆରଏଫ୍ ମୁଖ୍ୟ ଆର.କେ.ଏସ୍ ଭୌଦରିଆ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏୟାରଷ୍ଟ୍ରିପ୍ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଦେଢ ବର୍ଷ ସମୟ ଲାଗିଛି। କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଜେନ୍ସି ପକ୍ଷରୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ “ମୁଁ ତାଙ୍କୁ କହିଥିଲି ଯେ ଆମେ ଏହା ବଦଳରେ ୧୫ ଦିନ ଭଲ ଗୁଣରେ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ନିର୍ମାଣ କରିବୁ। ତିନୋଟି ବିଶ୍ୱ ରେକର୍ଡ ବିଷୟରେ ଗଡକରୀ କହିଛନ୍ତି, “କୋଭିଡ -୧୯ (ପ୍ରାଦୁର୍ଭାବ) ସ୍ଵତେ ଆମେ ପ୍ରତିଦିନ ୩୮ କିଲୋମିଟର ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ କରିଛୁ – ଦୁନିଆରେ ସର୍ବୋଚ୍ଚ |

ଦ୍ୱିତୀୟଟି ହେଉଛି ମୁମ୍ବାଇ-ଦିଲ୍ଲୀ ଏକ୍ସପ୍ରେସ ରାଜପଥରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୨.୫ କିଲୋମିଟର ୪-ଲେନ ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ | ତୃତୀୟଟି ହେଉଛି ବିଜାପୁରରୁ ସୋଲାପୁର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୨୬ କିଲୋମିଟର ଏକକ ଗାଡ଼ି ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣକୁ ସୂଚାଉଛି ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି। ଗାଡକରୀ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ବିମାନବନ୍ଦର ନିର୍ମାଣରେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସହାୟତା ରହିଛି। “ପ୍ରାୟ ୩୫୦ କିଲୋମିଟର ଅଞ୍ଚଳରେ ଏଠାରେ ବିମାନବନ୍ଦର ନାହିଁ। ମୁଁ ସିଡିଏସ୍ ବିପିନ ରାୱତଙ୍କୁ କହିଲି ଯେ ନିକଟରେ ଏକ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବିମାନବନ୍ଦର ଏବଂ ଏକ ସିଭିଲ୍ ବିମାନବନ୍ଦର ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଆମେ ଜମି ଦେଇପାରିବା | ସେମାନଙ୍କର ଆମର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସମର୍ଥନ ରହିଛି ଏବଂ ବାୟୁସେନା କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କଠାରୁ ମାର୍ଗଦର୍ଶନ ଗ୍ରହଣ କରିବେ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବାହିନୀର ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁଯାୟୀ ରାଜସ୍ଥାନର କୁନ୍ଦନ ପୁର, ସିଙ୍ଗାନିଆ ଏବଂ ବକସର ଗ୍ରାମରେ ତିନୋଟି ହେଲିପ୍ୟାଡ୍ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି।

ଏହାପୂର୍ବରୁ, ଗଡକରୀ, ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂ ଏବଂ ପ୍ରତିରକ୍ଷା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମୁଖ୍ୟ ବିପିନ ରାୱତଙ୍କୁ ନେଇ ଏନ ଏଚ ର ହର୍କ୍ୟୁଲସ୍ ସି-୧୩୦J ବିମାନ ଜାତୀୟ ରାଜପଥରେ ଏକ ମକ୍ ଜରୁରୀକାଳୀନ ଅବତରଣ କରିଥିଲା। ଏନ ଏଚ -୯୨୫ ହେଉଛି ଭାରତର ପ୍ରଥମ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଯାହା ବିମାନର ଜରୁରୀ ଅବତରଣ ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ | ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବାରମେର ଭଳି ମୋଟ ୨୦ ଟି ଜରୁରୀକାଳୀନ ଅବତରଣ ଷ୍ଟ୍ରିପ୍ ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ବିକଶିତ ହେଉଛି। ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ସମୟରେ ଏହି ଷ୍ଟ୍ରିପଗୁଡିକ ରିଲିଫ କାର୍ଯ୍ୟରେ ମଧ୍ୟ ସହାୟକ ହେବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ କେନ୍ଦ୍ର ସଡ଼କ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ସହାୟତାରେ ଅନେକ ହେଲିପ୍ୟାଡ୍ ମଧ୍ୟ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଉଛି। ଆମର ସୁରକ୍ଷା ଭିତ୍ତିଭୂମିକୁ ମଜବୁତ କରିବା ପାଇଁ ଏହା ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପଦକ୍ଷେପ। ନ୍ୟାସନାଲ ହାଇୱେ ଅଥରିଟି ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ପାଇଁ ଭାବରେ ଏନ ଏଚ -୯୨୫ ର ସତ୍ୟ-ଗାନ୍ଧବ ଷ୍ଟ୍ରେଚ୍ ର 3 କିଲୋମିଟର ବିଭାଗକୁ ବିକଶିତ କରିଛି | ସିଂ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସୀମା ନିକଟରେ ଏକ ଷ୍ଟ୍ରିପ୍ ତିଆରି କରି ଆମେ ଏକ ବାର୍ତ୍ତା ଦେଇଛୁ ଯେ ଯାହା ବି ହେଉ ଆମ ଦେଶର ଏକତା, ବିବିଧତା ଏବଂ ସାର୍ବଭୌମତ୍ୱ ପାଇଁ ଛିଡା ହେବା।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article