16.1 C
Bhubaneswar
Wednesday, December 1, 2021

ଓଡିଶାରେ କେନ୍ଦୁ ପତ୍ର ବାଣିଜ୍ୟର ପର୍ଯ୍ୟାୟ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ |

Must read

ଆଦିବାସୀ ଏବଂ ଜଙ୍ଗଲବାସୀ ଜଙ୍ଗଲ ସମ୍ପଦ, ବିଶେଷକରି କେନ୍ଦୁ ର ପତ୍ର ପରିଚାଳନାରେ ଅଧିକ ସ୍ଵାଧୀନତା ଲୋଡିଛନ୍ତି, ଜଙ୍ଗଲ ଅଧିକାର ଅଧିନିୟମ, ୨୦୦୬ ରେ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଥିବା ପରି ବାଣିଜ୍ୟ ଉପରେ ଗ୍ରାମ ସାବ ଅଧିକାର ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ଓଡିଶା ସରକାର ଚିନ୍ତା କରୁଛନ୍ତି। ପାଖାପାଖି ଏକ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ମୁଖ୍ୟତ ଆଦିବାସୀମାନେ ଓଡ଼ିଶାରେ କେନ୍ଦୁ ପତ୍ରର ସଂଗ୍ରହ ଏବଂ ବିକ୍ରୟ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରନ୍ତି | ଏହି ବାଣିଜ୍ୟ ଏପ୍ରିଲରୁ ଅକ୍ଟୋବର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରାୟ ତିନିରୁ ଚାରି ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କେନ୍ଦୁ ପତ୍ରର ପ୍ଲାକର୍ମାନଙ୍କୁ ରୋଜଗାର ଯୋଗାଇଥାଏ | ବୁଦା କାଟିବା, କାଟିବା ଏବଂ ବାନ୍ଧିବା ପାଇଁ ଗ୍ରାମବାସୀ ଉଭୟ ଅଣକୁଶଳୀ ଏବଂ ଅର୍ଦ୍ଧ-କୁଶଳୀ ଶ୍ରମରେ ଜଡିତ | ଏହି ପତ୍ରଗୁଡିକ ତମାଖୁକୁ ବିଡିସରେ ପରିଣତ କରିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଥିବାବେଳେ ବାଣିଜ୍ୟର ପରିମାଣ ରାଜ୍ୟରେ କୋଟି ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିଥାଏ। କେନ୍ଦୁ ପତ୍ର ବାଣିଜ୍ୟର ପ୍ରସ୍ତାବିତ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଜଙ୍ଗଲ କଡ଼ରେ ବାସ କରୁଥିବା ବହୁ ଜନସଂଖ୍ୟାକୁ ଉପକୃତ କରିବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି | ସମ୍ପ୍ରତି, କେନ୍ଦୁ ପତ୍ର ବାଣିଜ୍ୟ କେବଳ ଜଙ୍ଗଲ ବିଭାଗର କେନ୍ଦୁ ପତ୍ର ୱିଙ୍ଗ ଏବଂ ଓଡିଶା ବନ ବିକାଶ ନିଗମ ଦ୍ୱାରା ନିୟନ୍ତ୍ରିତ |

ବାଣିଜ୍ୟରୁ ଲାଭ ଭାବରେ କୋଟି ରୋଜଗାର କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିବାବେଳେ କେନ୍ଦୁ ପତ୍ରର ବିକ୍ରୟ ମୂଲ୍ୟ ବହୁ ଦଶନ୍ଧି ଧରି ଅଟକି ରହିଛି ଏବଂ ଜଙ୍ଗଲବାସୀଙ୍କ ପାଇଁ ବଞ୍ଚିବା କଷ୍ଟକର ହୋଇପଡିଛି। ସମ୍ପ୍ରତି କାଲାହାଣ୍ଡି ଜିଲ୍ଲାର ୨୬ ଟି ଗାଁରେ ଲୋକମାନେ ଲାଭ ପାଇବା ପରେ କେନ୍ଦୁ ପତ୍ରର ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପାଇଁ ଚାହିଦା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଲା ଯେତେବେଳେ ଗ୍ରାମ ସଭା ଘରୋଇ ସଂସ୍ଥାଗୁଡ଼ିକୁ ସରକାରୀ ସଂସ୍ଥା ସହିତ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଲା। ୨୦୧୭ ରେ, ଜଙ୍ଗଲ ବିଭାଗ ପରୀକ୍ଷାମୂଳକ ଭିତ୍ତିରେ ଜଙ୍ଗଲ ଅଧିକାର ଅଧିନିୟମର ଧାରା – ଅନୁଯାୟୀ ଦିଆଯାଇଥିବା ଅଧିକାର ଅନୁଯାୟୀ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ସପକ୍ଷରେ କେନ୍ଦୁ ପତ୍ର ବାଣିଜ୍ୟକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିଥିଲା। “ବେସରକାରୀ ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କୁ କେନ୍ଦୁ ପତ୍ର ବିକ୍ରୟରୁ ଆୟରେ ତିନି ଗୁଣ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି। ‘କିରି’ (୨୦ ପତ୍ର) ପାଇଁ ଅଳ୍ପ ୧.୧୦ ପ୍ରଦାନ କରୁଥିବାବେଳେ, ବେସରକାରୀ ବ୍ୟବସାୟୀମାନେ ୨୦୨୦ ଫସଲ ବର୍ଷରେ ସମାନ ୟୁନିଟ୍ ପାଇଁ ୨୫.୨୩ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ବୁଦା କାଟିବା ପାଇଁ ଘରୋଇ ବ୍ୟବସାୟୀମାନେ ସରକାରଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ଦିନ ବଣ୍ଟନ କରୁଛନ୍ତି ବୋଲି କାଲାହାଣ୍ଡି ଗ୍ରାମ ସଭା ମହାସଙ୍ଗାର ସଚିବ ବାୟାସଦେବ ମାଜି କହିଛନ୍ତି।

ସବୁଠୁ ବଡ ସୁବିଧା ହେଉଛି, କେନ୍ଦୁ ପତ୍ରର ଷ୍ଟକ୍ ପାଇଁ ତୁରନ୍ତ ଦେୟ ପାଇଁ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଖେଳାଳିଙ୍କ ସହ ସିଧାସଳଖ ବୁଝା ମଣା କରିବାର ଗ୍ରାମ ସାବାର କ୍ଷମତା | ସରକାରୀ ଏଜେନ୍ସି ମାମଲାରେ ଦେୟ ଅସାଧାରଣ ଭାବରେ ବିଳମ୍ବ ହୋଇଥିଲା, ବେଳେବେଳେ ଗୋଟିଏ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୋଲି ଶ୍ରୀ ମାଜି କହିଛନ୍ତି। କାଲାହାଣ୍ଡି ଜିଲ୍ଲାର କେନ୍ଦୁ ର ପତ୍ର ହଳଦୀମାନେ ବେସରକାରୀ ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କୁ ସହିତ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେବାକୁ ସରକାରଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି। ଅତିରିକ୍ତ କ୍ରେତା ଭାବରେ ର ଉପସ୍ଥିତି ବନ ବିଭାଗର ବେସରକାରୀ ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ପ୍ରତିକୂଳ ବଜାର ଅବସ୍ଥାରେ କେନ୍ଦୁ ର ପତ୍ରର ସମ୍ଭାବ୍ୟ ଶୋଷଣକୁ ନେଇ ଆଶଙ୍କା ଦୂର କରିବ | ସରକାରୀ ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ, “ଜଙ୍ଗଲ ଅଧିକାର ଆଇନ ଢାଞ୍ଚାରେ କେନ୍ଦୁ ର ପତ୍ର ବାଣିଜ୍ୟକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ଜଙ୍ଗଲ ସମ୍ବଳ ପରିଚାଳନା କରିବାର ଅଧିକାରକୁ ପ୍ରଦାନ କରେ ଯେଉଁଠାରେ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଜଙ୍ଗଲ ଅଧିକାରକୁ ସୀମିତ କରାଯାଇଛି। ” ବାଣିଜ୍ୟକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ଉପରେ ସରକାରଙ୍କ ଗମ୍ଭୀର ଚିନ୍ତାଧାରା ପଛରେ ଥିବା ଅନ୍ୟ ଏକ କାରଣ ଆଗାମୀ ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ ହୋଇପାରେ। କେନ୍ଦୁର ପତ୍ର ସଂଗ୍ରହକାରୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ପ୍ରାୟ ଏକ ଲକ୍ଷ ହୋଇଥିବାରୁ ସେମାନେ ବିଶେଷ କରି ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶାରେ ନିର୍ବାଚନ ଫଳାଫଳକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିବାରେ ଏକ ପ୍ରମୁଖ କାରଣ ହୋଇପାରନ୍ତି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article