26.1 C
Bhubaneswar
Saturday, October 16, 2021

କେନ୍ଦ୍ର ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଘର ବାହାରେ ବିରୋଧ ପ୍ରଦର୍ଶନ

Must read

ନ୍ୟାସନାଲ ଷ୍ଟୁଡେଣ୍ଟସ୍ ୟୁନିଅନ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଆଇଆଇଟି-ଜେଇଇ (ମେନ୍) ୨୦୨୧ ପରୀକ୍ଷାରେ ଠକେଇ ଅଭିଯୋଗରେ ଦିଲ୍ଲୀର କେନ୍ଦ୍ର ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନଙ୍କ ବାସଭବନ ବାହାରେ ଏକ ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲା। ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨ ରେ, ୨୦୨୧ ମସିହାରେ ଜେଇଇ (ମେନ୍) ପରୀକ୍ଷାରେ ଏକ ଘରୋଇ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ ଦ୍ଵାରା ହୋଇଥିବା ଅନିୟମିତତା ମାମଲାରେ ସିବିଆଇ ଦେଶର ୨୦ ଟି ସ୍ଥାନରେ ସର୍ଚ୍ଚ କରିଥିଲା। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ କୋଭିଡ -୧୯ ର ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରିଥିଲେ। ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସିଂ ମାଧ୍ୟମରେ ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶରେ ଟୀକାକରଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ | ସେ କହିଛନ୍ତି, “ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ ଏକ ଚାମ୍ପିୟନ ରୂପେ ଉଭା ହୋଇଛି। ଏହାର ପ୍ରଥମ ଜନସଂଖ୍ୟାରେ ୧୦୦ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ଏବଂ ଦ୍ଵିତୀୟ ଡୋଜ୍ ସହିତ ଜନସଂଖ୍ୟାର ଏକ ତୃତୀୟାଂଶ ଟୀକାକରଣ କରିବାରେ ଏହା ପ୍ରଥମ ରାଜ୍ୟ ହେଲା |” ଟିଏମସି ସାଂସଦ ଏବଂ ଦଳର ଜାତୀୟ ସାଧାରଣ ସଚିବ କୋଇଲା ଚୋରା ଚାଲାଣ ମାମଲାରେ ଅଭିଷେକ ବାନାର୍ଜୀ ଏନଫୋର୍ସମେଣ୍ଟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟ (ଇଡି) ରେ ହାଜର ହୋଇଛନ୍ତି।

ଉତ୍ତର କର୍ଣ୍ଣାଟକର ତିନିଟି ସହର ନିଗମ ପାଇଁ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଭୋଟ୍ ଗଣତି ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ “ଏଜେନ୍ସି ମୋତେ ଡକାଇଥିବାରୁ ମୁଁ ଏଠାକୁ ଆସିଛି। ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀ ଏଜେନ୍ସି ସହ ମୁଁ ସହଯୋଗ କରିବି।” ବେଲାଗାଭି, ହବବାଲି-ଧରୱାଡ ଏବଂ କାଲାବୁରାଗିରେ ୧୯୫ ୱାର୍ଡରୁ ୧୧୦୦ ରୁ ଅଧିକ ପ୍ରାର୍ଥୀ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିଥିଲେ। ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଏହି ମତଦାନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ସୋମବାର ଦିନ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୩୮ ,୯୪୮ ନୂତନ କୋଭିଡ -୧୯ ମାମଲା ଏବଂ ୨୧୯ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେଶରେ ୪ ,୦୪ ,୮୭୪ ସକ୍ରିୟ ମାମଲା ରହିଛି। କୃଷକ ସଂଗଠନଗୁଡ଼ିକର ବିରୋଧ ପୂର୍ବରୁ କର୍ଣ୍ଣଲ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ହରିୟାଣାର କର୍ଣ୍ଣଲରେ ଧାରା ୧୪୪ ଲାଗୁ କରିଛି। ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୭, ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ କୃଷକମାନେ ଏହାର ପ୍ରତିବାଦ କରିବେ। ସେମାନେ ଗତ ସପ୍ତାହରେ ଆଇଏଏସ୍ ଅଧିକାରୀ ଆୟୁଷ ସିହ୍ନାଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ସବ୍-ଡିଭିଜନାଲ ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟ ଭାବରେ ପୋଷ୍ଟ ହୋଇଥିବା ଏହି ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ପୂର୍ବରୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଛି। ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ହତ୍ୟା ମାମଲା ପଞ୍ଜିକରଣ କରିବାକୁ କୃଷକମାନେ ଦାବି କରୁଛନ୍ତି। ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଜେନ୍ସି ଅନୁଯାୟୀ, ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ପଞ୍ଜଶୀର ପ୍ରଦେଶର ସ୍ଥାନୀୟ ପ୍ରତିରୋଧ ବାହିନୀ ବନ୍ଦ ଡାକରା ଦେଇଛନ୍ତି ଏବଂ ତାଲିବାନ ଯୁଦ୍ଧବିମାନ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିବାକୁ କହିଛନ୍ତି। ଗତ କିଛି ଦିନ ହେବ ଉଭୟ ପକ୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ତୀବ୍ର ସଂଘର୍ଷ ଚାଲିଛି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article