26.1 C
Bhubaneswar
Saturday, October 16, 2021

ଦେଶର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଅର୍ଥଦାତାଙ୍କ ବଜାର ଅଂଶରେ ଏକ ଅର୍ଥପୂର୍ଣ୍ଣ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି

Must read

ଦେଶର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଅର୍ଥଦାତାଙ୍କ ବଜାର ଅଂଶରେ ଏକ ଅର୍ଥପୂର୍ଣ୍ଣ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି ଏବଂ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ କ୍ଷେତ୍ର ଆସନ୍ତା୨-୩ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଗୋଟିଏ କ୍ଷେତ୍ର ହେବ ବୋଲି ମୋତିଲାଲ ଓସୱାଲ ଏମସିର ଫଣ୍ଡ ମ୍ୟାନେଜର ଆଦିତ୍ୟ ଖେମାନ କୁ କହିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଷ୍ଟେଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ସମେତ ଟପ୍ ଫାଇନାନ୍ସର୍ମାନଙ୍କ ଉପରେ ସେ ବହୁତ ସକାରାତ୍ମକ। ଆମ ପୋର୍ଟଫୋଲିଓରେ ଆଇସିଆଇସିଆଇ ବ୍ୟାଙ୍କର ସର୍ବାଧିକ ଓଜନ ରହିଛି ବୋଲି ଖେମାନି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଇସିଆଇସିଆଇ ବ୍ୟାଙ୍କ, ଆକ୍ସିସ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏବଂ ଏସବିଆଇର ମୂଲ୍ୟ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଆରାମଦାୟକ ଅଟେ। ସରକାରୀ ଏବଂ ବେସରକାରୀ ବଜାର ବ୍ୟବସାୟକୁ କିପରି ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଉଛି ସେଥିରେ ଏକ ବିଚ୍ଛିନ୍ନତା ରହିଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ବାଣିଜ୍ୟର ଅନ୍ତିମ ୧୫ ମିନିଟରେ ସେନ୍ସେକ୍ସ ଇଣ୍ଡେକ୍ସ ୧୩.୫୪ ପଏଣ୍ଟ କିମ୍ବା ୦.୦୨ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇ ୫୪,୫୪୧.୧୨ ରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ବିସ୍ତୃତ ନିଫ୍ଟି ୫୦ ମାନଦଣ୍ଡ ୧୬,୨୮୭.୭୫ ରେ ଥିଲା, ଯାହା ପୂର୍ବ ବନ୍ଦ ଠାରୁ ୭.୬୫ ପଏଣ୍ଟ କିମ୍ବା ୦.୦୫ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିଲା, ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ୧୬,୧୬୨.୫୫ କୁ ଖସିଯିବା ପରେ | ବ୍ୟାପକ ବଜାରଗୁଡିକ ସେମାନଙ୍କର ବହୁ ଦିନର କ୍ଷତି ପୁନରୁଦ୍ଧାର କରିଥିଲେ | ଅଧିବେଶନ ସମୟରେ ୨.୩୦ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇବା ପରେ ନାଟକୀୟ ପୁନରୁଦ୍ଧାରରେ ନିଫ୍ଟି ମିଡକାପ୍ ୧୦୦.୧୦ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇଥିଲା |

ନିଫ୍ଟି ଛୋଟ କ୍ୟାପ୍ ୧୦୦ ସୂଚକାଙ୍କ ୦.୭୦ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇ ଆନ୍ତ ବାଣିଜ୍ୟରେ ୩.୧୪ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ବଜାର ଅତ୍ୟଧିକ ଅସ୍ଥିର ଅଟେ, ବିଶେଷତ ମଧ୍ୟମ ଏବଂ ଛୋଟ କ୍ୟାପ୍ ସେଗମେଣ୍ଟରେ | ଏହି ବିଭାଗଗୁଡିକରେ ଫ୍ରୋଟ୍ ଅଛି ଏବଂ ଉଚ୍ଚ ମୂଲ୍ୟର ବର୍ତ୍ତମାନ ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ, କିଛି ଟ୍ରିଗରଗୁଡିକ ସଂଶୋଧନ କରିପାରେ | ଏକ ଟ୍ରିଗର ବିଏସଇ ସର୍କୁଲାର ଆକାରରେ ଆସିଥିଲା, ଯାହା ୧୦୦୦ କୋଟିରୁ କମ୍ ମୂଲ୍ୟର ବଜାର ପୁଞ୍ଜିକରଣ ସହିତ ଷ୍ଟକ୍ ଉପରେ ଆଡ୍-ଅନ୍ ପ୍ରାଇସ୍ ବ୍ୟାଣ୍ଡ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା ​​ଏବଂ କେବଳ ଷ୍ଟକ୍ ଏକ୍ସଚେଜରେ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ହୋଇଥିଲା | କମ୍ ତରଳତା ସହିତ ଏହି ଷ୍ଟକ୍ଗୁଡିକ ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ଗୋଷ୍ଠୀ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ହେବାରେ ସକ୍ଷମ | ବଜାରର ବର୍ତ୍ତମାନର ଅତ୍ୟଧିକ ସ୍ଥିତିରେ ଏଭଳି ମନିପୁଲେସନ୍ ସହଜ ଏବଂ ଏହା ଘଟୁଥିବା ଦେଖାଯାଉଛି ବୋଲି ଜିଓଜିତ୍ ଆର୍ଥିକ ସେବା ମୁଖ୍ୟ ବିନିଯୋଗ କୌଶଳ କାରୀ ଭି.କେ ବିଜୟକୁମାର କହିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି, “ତେଣୁ ରୁ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ ବଜାର ଅଖଣ୍ଡତା ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ ସମୟାନୁବର୍ତ୍ତୀ ଏବଂ ଉପଯୁକ୍ତ ଅଟେ। ତଥାପି ଏହା ବଜାରକୁ ବିଶେଷ ପ୍ରଭାବିତ କରିବାର ସମ୍ଭାବନା ନାହିଁ।” ଭିତ୍ତିଭୂମି କମ୍ପାନୀ ପିଏନ୍ସି ଇନଫ୍ରାଟେକ୍ ରିପୋର୍ଟ କରିଛି ଯେ ଜୁନ୍ ୩୦ ଶେଷ ହୋଇଥିବା ତ୍ରୟମାସିକ ପାଇଁ ନିଟ୍ ଲାଭରେ ୨୬.୪ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇ ୧୧୭.୯ କୋଟିରେ ପହଞ୍ଚିଛି।

ଏହାର ଆୟ ୩୩.୮ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇ ୧,୪୬୨.୫ କୋଟିରେ ପହଞ୍ଚିଛି ଏବଂ ୨୬.୪ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇ ୩୬୨.୫ କୋଟିରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଚଳିତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷର ପ୍ରଥମ ତ୍ରୟମାସରେ କମ୍ପାନୀର ମାର୍ଜିନ ୨୪.୮ ପ୍ରତିଶତରେ ପହଞ୍ଚିଛି, ଯାହାକି ପୂର୍ବ ବର୍ଷ ତୁଳନାରେ ୨୬.୩ ପ୍ରତିଶତ ଥିଲା। ତ୍ରୟ ମାସିକରେ ଟିକସ ଖର୍ଚ୍ଚ ୭୦.୩ କୋଟି ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି, ଯାହା ପୂର୍ବ ବର୍ଷ ତୁଳନାରେ ୩୧.୧ କୋଟି ଟଙ୍କା ଥିଲା। ପିଏନ୍ସି ଇନଫ୍ରାଟେକ୍ ସେୟାରଗୁଡିକ ୦.୯୩ ପ୍ରତିଶତ କମ୍ କାରବାର କରି ବିଏସଏଫରେ ୨୯୨।୫ ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟରେ ଅପରାହ୍ନରେ କାରବାର କରିଥିଲା, ଯାହା ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ୬.୮୭ ପ୍ରତିଶତ କ୍ଷତି ସହିଥିଲା। କୁ ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ ଆୟକର ଅଧିନିୟମରେ ସଂଶୋଧନ | ସରକାର ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଯେ ଏହି କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଦେୟ ଆକଳନ ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ପୁରୁଣା ବିବାଦର ସମାଧାନ କରନ୍ତୁ। ସଂସଦ ନିକଟରେ ଆୟକର ଅଧିନିୟମ, ୧୯୬୧ ରେ ସଂଶୋଧନକୁ ସଫା କରିଦେଇଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ମେ ୨୮, ୨୦୧୨ ପୂର୍ବରୁ କରାଯାଇଥିବା ଭାରତୀୟ ସମ୍ପତ୍ତିର ପରୋକ୍ଷ ଟିକସ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ପାଇଁ କୌଣସି ରେଟ୍ରୋ ଟ୍ୟାକ୍ସ ଲାଗୁ ହେବ ନାହିଁ। ସରକାର ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସଂଗୃହିତ ୮,୧୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ରେଟ୍ରୋ ଟ୍ୟାକ୍ସ ଟଙ୍କା ଫେରସ୍ତ କରିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି, ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ୭,୯୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା କେୟାର ଏନର୍ଜିକୁ ଫେରସ୍ତ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article