26.1 C
Bhubaneswar
Saturday, October 16, 2021

ଭାରତୀୟ ସ୍ଥାନୀୟ ବ୍ୟାପାର ଏବେ ହବ ବିଶ୍ବସ୍ତର ! ଘୋଷଣା କଲେ ପିଏମ. ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ।

Must read

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସରକାରଙ୍କ ରିଟ୍ରୋସ୍ପେକ୍ଟିଭ୍ ଟିକସରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେବାରେ ଭାରତର ପ୍ରତିବଦ୍ଧତା ପ୍ରତିଫଳିତ ହୋଇଛି ଏବଂ ନୂତନ ସମ୍ଭାବନା ଖୋଲିବା ବିଷୟରେ ସମସ୍ତ ନିବେଶକଙ୍କୁ ଏକ ସ୍ପଷ୍ଟ ବାର୍ତ୍ତା ପଠାଉଛି। ବାଣିଜ୍ୟ ଏବଂ ବାଣିଜ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ରର ହିତାଧିକାରୀମାନେ ମୋଦୀ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ ଯେ କୋଭିଡ -୧୯ ଯୁଗରେ ବିଶ୍ଵ ର ଯୋଗାଣ ଶୃଙ୍ଖଳାର ପରିବର୍ତ୍ତନ ଦ୍ଵାରା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ନୂତନ ସୁଯୋଗର ଲାଭ ଉଠାଇବାକୁ। ଏହି ବୈଠକରେ ବାଣିଜ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ପୀୟୁଷ ଗୋୟଲ ଏବଂ ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରୀ ଏସ ଜୟଶଙ୍କର ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ଏହି ସଭାର ବିଷୟବସ୍ତୁ, ମୋଦୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ବର୍ଣ୍ଣିତ, “ଲୋକାଲ୍ ଗ୍ଲୋବାଲ୍ – ମେକ୍ ଇନ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ପାଇଁ ବିଶ୍ଵ” | ବ୍ୟବସାୟ କରିବାରେ ସ୍ଥିରତାର ଗୁରୁତ୍ୱ ବିଷୟରେ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରିଟ୍ରୋସ୍ପେକ୍ଟିଭ୍ ଟିକସରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ଭାରତର ନିଷ୍ପତ୍ତି ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରତିବଦ୍ଧତା ଏବଂ ନୀତିରେ ସ୍ଥିରତା ଦର୍ଶାଉଛି। ସେ ଏହା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ସମସ୍ତ ନିବେଶକଙ୍କୁ ଏକ ସ୍ପଷ୍ଟ ବାର୍ତ୍ତା ପଠାଉଛି ଯେ ଆଗକୁ ବଢିବା ଦ୍ଵାରା ଭାରତ କେବଳ ନୂତନ ସମ୍ଭାବନା ପାଇଁ ଦ୍ଵାର ଖୋଲିବ ନାହିଁ ବରଂ ଭାରତର ନିର୍ଣ୍ଣାୟକ ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ପାଳନ କରିବାକୁ ଇଚ୍ଛା ଅଛି।

ଆୟକର ବିଭାଗକୁ ଟିକସ ଚାହିଦା ବଢାଇବାକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ସରକାର ଗୁରୁବାର ଦିନ ଲୋକସଭାରେ ଏକ ବିଲ୍ ଆଗତ କରିଛନ୍ତି, ଯାହା ଭୋଡାଫୋନ୍ ପ୍ଲାକ୍ ଏବଂ କେର୍ନ୍ ଏନର୍ଜି ପ୍ଲାକ୍ ଭଳି ବିଦେଶୀ ସଂସ୍ଥା ସହିତ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଚାଲିଆସୁଥିବା ବିବାଦର ଅନ୍ତ ଘଟାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି। ,କୋଟିରୁ ଅଧିକ | ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ନିବେଶକ-ଅନୁକୂଳ ରୂପେ ଦେଖାଯାଉଥିଲା ଏବଂ ବିଶେଷକରି କେୟାରଙ୍କ ସହିତ ଏକ ବିଶୃଙ୍ଖଳିତ ମାମଲା ଏବଂ ଆର୍ବିଟରକୁ ଶେଷ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରେ, ଯାହାଦ୍ୱାରା କମ୍ପାନୀ ଭାରତର ବିଦେଶୀ ସମ୍ପତ୍ତିକୁ ଦାବି କରିଆସୁଛି | ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୭୫ ତମ ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସ ପାଳନ ଭାରତ ପାଇଁ ଏକ ସ୍ୱଚ୍ଛ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣ ଏବଂ ରୋଡମ୍ୟାପ ନିର୍ମାଣ କରିବାର ଏକ ସୁଯୋଗ ଯେଉଁଥିରେ ଦେଶର ରପ୍ତାନି ଅଭିଳାଷ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ। ଶାରୀରିକ, ବୈଷୟିକ ଏବଂ ଆର୍ଥିକ ସଂଯୋଗ ହେତୁ ବିଶ୍ୱ ସଂକୀର୍ଣ୍ଣ ହେଉଥିବାରୁ ଭାରତର ରପ୍ତାନୀର ବିସ୍ତାର ପାଇଁ ନୂତନ ସମ୍ଭାବନା ସୃଷ୍ଟି ହେଉଛି। ବିଶ୍ୱ ଅର୍ଥନୀତିର ଭାରତର ପୁରୁଣା ଅଂଶକୁ ପୁନ ପ୍ରାପ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ରପ୍ତାନିକୁ ମଜବୁତ କରିବା ଉପରେ ମୋଦୀ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଛନ୍ତି। ଦେଶ “ଅଟମାନୀରଭାରତ” ଆଡକୁ ଗଲାବେଳେ ଏହାର ଅନ୍ୟତମ ଲକ୍ଷ୍ୟ ହେଉଛି ବିଶ୍ୱ ଯୋଗାଣ ଶୃଙ୍ଖଳାକୁ ପ୍ରବେଶ କରି ରପ୍ତାନିକୁ ବହୁଗୁଣିତ କରିବ

ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଏବଂ ଉତ୍କର୍ଷକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରୁଥିବାବେଳେ ଆମକୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବିଶ୍ୱ ଚାମ୍ପିଅନ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ପଡିବ। ରପ୍ତାନି ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ମୋଦୀ ଚାରୋଟି କାରଣ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ କରିଛନ୍ତି। ଉତ୍ପାଦନ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ଏବଂ ଗୁଣାତ୍ମକ ଭାବେ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ, ଯେତେବେଳେ କେନ୍ଦ୍ର, ରାଜ୍ୟ ଏବଂ ବେସରକାରୀ ହିତାଧିକାରୀମାନେ ମିଳିତ ଭାବେ ପରିବହନ ଏବଂ ଲଜିଷ୍ଟିକ୍ ସମସ୍ୟାକୁ ହଟାଇବା ଉଚିତ୍ | ରପ୍ତାନିକାରୀଙ୍କ ସହ ସରକାର କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ଉଚିତ ଏବଂ ଭାରତୀୟ ଉତ୍ପାଦ ପାଇଁ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବଜାରକୁ ବିସ୍ତାର କରିବାକୁ ପଡିବ। ରପ୍ତାନି ଲକ୍ଷ୍ୟ ହାସଲ କରିବା, ସଂସ୍କାର କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା, ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗକୁ ଆକର୍ଷିତ କରିବା, ବ୍ୟବସାୟ କରିବାରେ ସହଜତା ତଥା ଶେଷ ମାଇଲ ଭିତ୍ତିଭୂମି ସୃଷ୍ଟି କରିବାରେ ସେ ରାଜ୍ୟଗୁଡିକର ଭୂମିକା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଥିଲେ। ରପ୍ତାନି ଏବଂ ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ନିୟାମକ ଭାରକୁ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ରାଜ୍ୟଗୁଡିକ ସହ ଘନିଷ୍ଠ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ଭାରତର ରପ୍ତାନୀର ପ୍ରାୟ ଅର୍ଦ୍ଧେକ କେବଳ ଚାରୋଟି ପ୍ରମୁଖ ଗନ୍ତବ୍ୟସ୍ଥଳ ଏବଂ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ସାମଗ୍ରୀ, ରତ୍ନ ଏବଂ ଅଳଙ୍କାର, ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ଏବଂ ରାସାୟନିକ ଦ୍ରବ୍ୟ ଏବଂ ଫାର୍ମାସ୍ୟୁଟିକାଲ୍ସ 60% ରପ୍ତାନୀକୁ ଯାଉଥିବାରୁ ନୂତନ ଗନ୍ତବ୍ୟସ୍ଥଳ ଏବଂ ନୂତନ ରପ୍ତାନି ଉତ୍ପାଦ ଖୋଜିବା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ୨୦ ରୁ ଅଧିକ ବିଭାଗର ସଚିବ, ରାଜ୍ୟ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ ରପ୍ତାନି ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ପରିଷଦ ଏବଂ ଚାମ୍ବର ଅଫ୍ କମର୍ସର ସଦସ୍ୟମାନେ ମଧ୍ୟ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article