27.1 C
Bhubaneswar
Sunday, September 19, 2021

ଆଦିତ୍ୟ ବିର୍ଲା ଗୋଷ୍ଠୀ ପାଇଁ ପଞ୍ଜାବ ଅସ୍ତ୍ର ଖୋଲିଛି ।

Must read

ଚଣ୍ଡିଗଡ଼: ପଞ୍ଜାବର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କ୍ୟାପଟେନ ଅମରିନ୍ଦର ସିଂ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଆଦିତ୍ୟ ବିର୍ଲା ଗ୍ରୁପକୁ ସ୍ୱାଗତ କରିଛନ୍ତି ଯେ ପେଣ୍ଟରେ ପ୍ରାୟ ୧, ୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ବିନିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ରାଜପୁରରେ ଏକ ସିମେଣ୍ଟ ୟୁନିଟ୍ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ୫୦୦ କୋଟି | ସମ୍ପ୍ରତି ବିକଶିତ ହାଇ-ଟେକ୍ ଭ୍ୟାଲି ଲୁଧିଆନାରେ ୧୪୭ କୋଟି ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟରେ ୬୧ ଏକର ଜମି ପାଇଁ ଜମି ଆବଣ୍ଟନ ପତ୍ର ହସ୍ତାନ୍ତର କରିବା ପରେ ଏହି ଅବସରରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ ଶିଳ୍ପାୟନକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ପାଇଁ ଏକ ଅନୁକ୍ରମଣିକା ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବ। ଅଞ୍ଚଳ ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି ଯେ, ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ଶ୍ରମିକ ଏବଂ ଉତ୍ତମ ସଡ଼କ, ରେଳ ଏବଂ ବାୟୁ ସଂଯୋଗ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଭିତ୍ତିଭୂମି ସହିତ ପଞ୍ଜାବ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ଉଦ୍ୟୋଗୀ ଏବଂ ଦ୍ୟୋଗିକମାନଙ୍କୁ ଏକ ଜନ୍ମଗତ ଜଳବାୟୁ ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ | ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦେଶରେ ଲଜିଷ୍ଟିକ୍ସର ସହଜରେ ପଞ୍ଜାବକୁ ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରଖାଯାଇଛି ଏବଂ ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ଉଭୟ ପୂର୍ବ ଏବଂ ପଶ୍ଚିମ ମାଲ ପରିବହନ କୋର୍ଡୋର ସହିତ ସଂଯୋଗ ହେବ | ଆଗକୁ ଦର୍ଶାଇ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପଞ୍ଜାବ ଏହାର ନିବେଶକ ପ୍ରୋ-ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଆଲ୍ ନୀତି ଏବଂ ଲାଭଜନକ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଯୋଗୁଁ ଦେଶର ସବୁଠାରୁ ପସନ୍ଦଯୋଗ୍ୟ ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ ସ୍ଥାନ ଭାବରେ ଉଭା ହୋଇଛି କାରଣ ‘ନିବେଶ ପଞ୍ଜାବ’ ଏକ ଷ୍ଟପ୍ ଦୋକାନ ହୋଇଥିବାରୁ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ କରିବାରେ ସହଜ ହୋଇଛି। ଗତ ଚାରି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରାପ୍ତ ୨୯୦୦ ରୁ ଅଧିକ ପ୍ରକଳ୍ପ ପ୍ରସ୍ତାବରେ ୯୧.୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା |

ଏହି ବିପୁଳ ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ ମଧ୍ୟରୁ ପ୍ରାୟ 50% ବ୍ୟବସାୟିକ ଉତ୍ପାଦନ ଆରମ୍ଭ କରିସାରିଛନ୍ତି ଏବଂ କୋଭିଡ -୧୯ମହାମାରୀର ଶିଖର ସମୟରେ ମଧ୍ୟ ରାଜ୍ୟ ଏହିପରି ଅର୍ଥପୂର୍ଣ୍ଣ ନିବେଶକୁ ଆକର୍ଷିତ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛି। ସେ ଏକ ବୃହତ ନିଯୁକ୍ତି ଉତ୍ପାଦନ ଯୋଜନା ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି ଯାହା ମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରାୟ ୧୭.୬୩ ଲକ୍ଷ ଯୁବକ ସରକାରୀ, ବେସରକାରୀ ତଥା ସ୍ଵୟଂ ନିଯୁକ୍ତି ଉଦ୍ୟୋଗରେ ଲାଭଜନକ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଛନ୍ତି। ନିକଟ ଅତୀତରେ ପଞ୍ଜାବ ସରକାର ନେଇଥିବା ନୀତି, ପ୍ରକ୍ରିୟା ଏବଂ ବ୍ୟବସାୟିକ ସଂସ୍କାର ସହିତ ବିଭିନ୍ନ ପରିବର୍ତ୍ତନଶୀଳ ପଦକ୍ଷେପଗୁଡ଼ିକର ପ୍ରତିଫଳନ ବୋଲି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି। ମୁମ୍ବାଇରୁ ଏହି ସଭାରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିବା ଆଦିତ୍ୟ ବିର୍ଲା ଗ୍ରୁପ୍‌ର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ କୁମାର ମଙ୍ଗଲମ ବିର୍ଲା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ କୃତଜ୍ଞତା ଜଣାଇ ପଞ୍ଜାବର ଶିଳ୍ପ ଇକୋ ସିଷ୍ଟମରେ ବିଶ୍ଵାସ କରିଛନ୍ତି, ଶିଳ୍ପ ନୀତି ଏବଂ ଏକ ଅଣ-ଅନୁପ୍ରବେଶକାରୀ ସରକାରୀ ଇଣ୍ଟରଫେସ। ଏହି ପୁଞ୍ଜିବିନିଯୋଗକୁ ରାଜ୍ୟକୁ ଆକର୍ଷିତ କରିବା ପାଇଁ ପଞ୍ଜାବ ସରକାର ଯେଉଁ ଗତିରେ ଗତି କରିଥିଲେ ତାହା ସେ ପ୍ରଶଂସା କରିଥିଲେ ଏବଂ ପ୍ରତ୍ୟେକ ପଦକ୍ଷେପରେ ରାଜ୍ୟ ଦ୍ୱାରା ଦିଆଯାଇଥିବା ସୁବିଧାକୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଶଂସା କରିଥିଲେ | ବିର୍ଲା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ଅବଗତ କରାଇଛନ୍ତି ଯେ ଆଗାମୀ ପେଣ୍ଟ ଉତ୍ପାଦନ ୟୁନିଟ୍ ଏହାର କାର୍ଯ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ୬୦୦ ରୁ ଅଧିକ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ନିଯୁକ୍ତି ଏବଂ ପ୍ରାୟ ୧୫୦୦ ପରୋକ୍ଷ ଚାକିରି ସମ୍ଭାବନା ସୃଷ୍ଟି କରିବ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଆଗାମୀ ପ୍ଲାଣ୍ଟରେ ଶୂନ୍ୟ ତରଳ ଡିସଚାର୍ଜ ଥିବା ଶ୍ରେଣୀ ସୁରକ୍ଷା ଏବଂ ପରିବେଶ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀରେ ସର୍ବୋତ୍ତମ ହେବ |

ନିକଟ ଭବିଷ୍ୟତରେ ଏହିପରି ଅଧିକ ଉଦ୍ୟୋଗ ସ୍ଥାପନ ପାଇଁ ନିରନ୍ତର ସମର୍ଥନ ପାଇଁ ଅପେକ୍ଷା କରି ସେ କହିଛନ୍ତି ପଞ୍ଜାବ ବର୍ତ୍ତମାନ ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରାଥମିକ ତାଲିକାରେ ଅଛି। ଏହି ସମୟରେ ତାଙ୍କ ପୁଅ ଆର୍ଯ୍ୟମାନ ବିର୍ଲା ମଧ୍ୟ ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସିଂ ମାଧ୍ୟମରେ ନିଜର ଉପସ୍ଥିତିକୁ ଚିହ୍ନିତ କରିଥିବାବେଳେ ହିମାଂଶୁ କପାନିଆ, ଅଣ-କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ତଥା ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ ଆଦିତ୍ୟ ବିର୍ଲା ଫ୍ୟାଶନ ଆଣ୍ଡ ରିଟେଲ ଲିମିଟେଡ ତଥା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଟେଲିକମଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଏହି ପ୍ରତିନିଧୀ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଭାବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କଠାରୁ ଆବଣ୍ଟନ ପତ୍ର ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି। ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, ଏହି ବୃହତ ଉତ୍ପାଦନ ୟୁନିଟ୍ ମଧ୍ୟ ସହଯୋଗୀ କ୍ଷେତ୍ରଗୁଡିକର ମୂଲ୍ୟ-ଶୃଙ୍ଖଳାକୁ ପ୍ୟାକେଜିଂ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରି, ଟିଫିନ୍ ଏବଂ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ କ୍ୟାନ୍ ଉତ୍ପାଦନ, ମୋବିଲିଟି ଇତ୍ୟାଦିରେ ଏକ ଫିଲିପ୍ ଦେବ | ଆଦିତ୍ୟ ବିର୍ଲାଙ୍କ ଆଗାମୀ କାରଖାନା ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଉତ୍ପାଦନ ପ୍ରଯୁକ୍ତିକୁ ନିୟୋଜିତ କରିବ | ପ୍ଲାଣ୍ଟକୁ ର ଉନ୍ନତ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ମାଧ୍ୟମରେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରାଯିବ | କାରଖାନା ମଧ୍ୟରେ କଞ୍ଚାମାଲ, ଉତ୍ପାଦନ ସାମଗ୍ରୀ ଏବଂ ପ୍ରସ୍ତୁତ ସାମଗ୍ରୀର ଗୋଦାମ ପରିଚାଳନା ପାଇଁ ସ୍ୱୟଂଚାଳିତ ନିୟୋଜିତ ହେବ | ଏହି କାରଖାନା ଏହାର ଉତ୍ପାଦନ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରି ୪.୦ ଆଧାରିତ ଉପକରଣ ଏବଂ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ଅଫ୍ ଥିଙ୍ଗସ୍ ମଧ୍ୟ ନିୟୋଜିତ କରିବ |

ଏହି ଆଲୋଚନାରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରି ସିଇଓ ନିବେଶ ପଞ୍ଜାବ ରଜତ ଅଗ୍ରୱାଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାଜ୍ୟର ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଏଜେନ୍ସି ‘’ କୁ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ‘ଶ୍ରେଷ୍ଠ ପ୍ରଦର୍ଶନକାରୀ ଏଜେନ୍ସି’ ମାନ୍ୟତା ଦିଆଯାଇଛି। ଲୁଧିଆନାର ହାଇ-ଟେକ୍ ଉପତ୍ୟକା ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ନୂତନ ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ ପାଇଁ ଏକ ଚୁମ୍ବକ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଛି | ରେକର୍ଡ ସମୟରେ ବିକଶିତ ଉଚ୍ଚମାନର ‘ପ୍ଲଗ୍ ଏବଂ ପ୍ଲେ’ ଭିତ୍ତିଭୂମି ଶିଳ୍ପଗୁଡିକୁ ରାଜ୍ୟର ଶିଳ୍ପ ରାଜଧାନୀରେ ଶୀଘ୍ର କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଏକ ବିକଳ୍ପ ପ୍ରଦାନ କରିଛି | ହିରୋ ସାଇକେଲ୍ସ ଲିମିଟେଡ୍ ଉପତ୍ୟକାରେ ସେମାନଙ୍କର ଆଙ୍କର୍ ୟୁନିଟ୍ ସ୍ଥାପନ କରିସାରିଛି ଯାହାକି ବାର୍ଷିକ ୪ ନିୟୁତ ସାଇକେଲ ଉତ୍ପାଦନ କ୍ଷମତା ସହିତ ଇ-ବାଇକ୍ ଏବଂ ୟୁନିଟରେ ପ୍ରିମିୟମ୍ ବାଇକ୍ ଉତ୍ପାଦନ କ୍ଷମତା ସହିତ | ଏହି ନୂତନ ବିକଶିତ ଶିଳ୍ପ ପାର୍କରେ ବିନିଯୋଗ କରିବାକୁ ଅନେକ ନୂତନ ନିବେଶକ ଆଗ୍ରହ ଦେଖାଇଛନ୍ତି | ଆଦିତ୍ୟ ବିର୍ଲା ଗ୍ରୁପ୍ ମଧ୍ୟ ଏହାର ପ୍ରସ୍ତାବିତ କାରଖାନା ପାଇଁ ଶୀଘ୍ର ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଛି ବୋଲି ଅଗ୍ରୱାଲ୍ କହିଛନ୍ତି। ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, ଫର୍ଚୁନ୍ ୫୦୦ କମ୍ପାନୀ ଗ୍ଲୋବାଲ୍ କନ୍ଗ୍ଲୋମେରେଟ୍ ଆଦିତ୍ୟ ବିର୍ଲା ଗ୍ରୁପ୍ ଏହାର ଫ୍ଲାଗସିପ୍ କମ୍ପାନୀ ଗ୍ରାସିମ୍ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଜ୍ ଲିମିଟେଡ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଆଗାମୀ ପେଣ୍ଟ ବ୍ୟବସାୟ ଉଦ୍ୟମ ପାଇଁ ପଞ୍ଜାବକୁ ଉତ୍ତର ଭାରତର ଏକ ନିବେଶ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଭାବରେ ବାଛିଛି। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ଭିନି ମହାଜନ, ମୁଖ୍ୟ ସଚିବ ନିବେଶ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଆଲୋକ ଶେଖର, ମାନାଙ୍କ ସମେତ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀମାନେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article