27.1 C
Bhubaneswar
Sunday, September 19, 2021

ଫ୍ଲାଇଟ୍ ପୁରସ୍କାର ସମାରୋହ- ୱେଷ୍ଟର୍ଣ୍ଣ ନାଭାଲ୍ କମାଣ୍ଡ ।

Must read

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ପ୍ରତିବର୍ଷ ଫ୍ଲେଟ୍ ପୁରସ୍କାର ସମାରୋହରେ ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ନୌସେନା କମାଣ୍ଡର ଖଣ୍ଡା ଆର୍ମ ୱେଷ୍ଟର୍ଣ୍ଣ ଫ୍ଲାଇଟ୍ ର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ଚକ୍ର ଶେଷ ହୋଇଛି |କୋବିଡ-୧୯ ମହାମାରୀ ହେତୁ ଏକ ବର୍ଷର ବ୍ୟବଧାନ ପରେ ୨୩ ଜୁଲାଇ ୨୦୨୧ ରେ ମୁମ୍ବାଇରେ ଏହି ସମାରୋହ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା | ଚଳିତ ବର୍ଷ ୱେଷ୍ଟର୍ନ ଫ୍ଲାଇଟ୍ କମାଣ୍ଡିଂ କରୁଥିବା ଫ୍ଲାଗ୍ ଅଫିସର ରିୟର ଆଡମିରାଲ୍ ଅଜୟ କୋଚରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏହି ସମାରୋହ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ସମାରୋହରେ ଏପ୍ରିଲ ୨୦୨୦ ରୁ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଫ୍ଲାଇଟ୍ ର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମତାକୁ ଚିହ୍ନିତ କରାଯାଇଥିଲା | ଚଳିତ ବର୍ଷ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିବା ସମାରୋହ କୋବିଡ ଆଦର୍ଶକୁ ପାଳନ କରି ଏକ ସାମାନ୍ୟ ଥିଲା | ଉପସ୍ଥାନ ସୀମିତ ସଂଖ୍ୟାରେ ଥିବାବେଳେ, ଖଡ୍ଗ ବାହୁର ଆଶା ଅନୁଯାୟୀ ଫ୍ଲାଇଟ୍ ର ସଫଳତା ଅନେକ ଥିଲା | ସମୁଦାୟ ୨୦ ଟି ଟ୍ରଫି ନୌସେନା ଅପରେସନ୍, ସୁରକ୍ଷା ଅଭ୍ୟାସ ଏବଂ ମନୋବଳର ଅଗଣିତ ସ୍ପେକ୍ଟ୍ରମକୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା | ସାମୁଦ୍ରିକ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରୁଥିବାବେଳେ ଅମୃତଭଣ୍ଡା ଗ୍ରୀଟ୍ ପ୍ରଦର୍ଶନ ପାଇଁ ରାଜଧାନୀ ଜାହାଜ ମଧ୍ୟରେ କୋଲକାତାକୁ ‘ସର୍ବୋତ୍ତମ ଜାହାଜ’ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା |

ସମସ୍ତ ଫ୍ଲାଇଟ୍ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ, ସମୁଦ୍ରରେ ବ୍ୟାୟାମ ଏବଂ ଅବିସ୍ମରଣୀୟ ମନୋଭାବରେ ଉତ୍ସାହ ଏବଂ ମନୋବଳର ଏକ ଚମତ୍କାର ପ୍ରଦର୍ଶନ ପାଇଁ ତାରକାଙ୍କୁ ‘ମୋଷ୍ଟ ସ୍ପିରିଟେଡ୍’ ଜାହାଜ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା | ଟ୍ୟାଙ୍କର୍ ଏବଂ ଓପିଭି ବର୍ଗରେ ଦୀପକ ‘ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଜାହାଜ’ ପୁରସ୍କାର ଲାଭ କରିଥିଲେ | ଏପ୍ରିଲ୍ ୨୦୨୦ ରୁ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ଚକ୍ରକୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରୁଥିବା ବର୍ଷ ସାଧାରଣ କିଛି ଥିଲା | ଘଣ୍ଟାର ଆଦର୍ଶ ଘରୁ କାମ କରିବାବେଳେ ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ଫ୍ଲାଇଟ୍ ଗତ ବର୍ଷ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜିଂ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇ ରହିଥିଲା। ମହାମାରୀର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟମକୁ ସମର୍ଥନ କରି ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ଫ୍ଲାଇଟ୍ କୋବିଡ ରିଲିଫ୍ ମିଶନ୍ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଅବଦାନ ଦେଇଥିଲା | ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ଜାହାଜର ଜାହାଜ ଏବଂ ବିମାନ ମଧ୍ୟ ଭାରତର ପଶ୍ଚିମ ଉପକୂଳରେ ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ ଟାଉକ୍ଟେ ଆକ୍ରମଣ କଲାବେଳେ ଅସଂଖ୍ୟ ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ସାହସିକ ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ। ଆଜିର ସମାରୋହରେ ପୁରୁଷ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ପରିବାରର ବଳିଦାନକୁ ମଧ୍ୟ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଅର୍ପଣ କରାଯାଇଥିଲା ଯେଉଁମାନେ ଏହି ସମସ୍ତ ମିଶନ ପାଇଁ ଡ୍ୟୁଟି ଡାକରା ଦେଇଥିଲେ। ଖଣ୍ଡା ବାହୁ ପ୍ରଥମ ପ୍ରତିକ୍ରିୟାଶୀଳ, କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ଭାବରେ ନିୟୋଜିତ, ଯୁଦ୍ଧ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଏବଂ ଛିଡା ହୋଇଛି |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article