27.1 C
Bhubaneswar
Sunday, September 19, 2021

ଭାରତ ଆମେରିକା ଓ ଚୀନ ଠାରୁ ୧୦୦ ଗୁଣ ଅଧିକ ହେବ ଧନୀ !

Must read

୧୯୯୦ ଦଶକ ଆରମ୍ଭରେ ଭାରତ ଏବଂ ବିଶ୍ ନାଟକୀୟ ଭାବରେ ବଦଳିଗଲା | କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ସୋଭିଏତ୍ ୟୁନିଅନ୍ ପତନ ହେଲା | ଶୀତଳ ଯୁଦ୍ଧ ସମାପ୍ତ ହେଲା | ଏବଂ ଭାରତ ଅର୍ଥନୈତିକ ସଂସ୍କାରର ଏକ ସାହସିକ ନୂତନ ପଥ ଆରମ୍ଭ କଲା। ତିରିଶ ବର୍ଷ ପରେ, ବିଶ୍ଵର କ୍ରମ ପୁନର୍ବାର ମୌଳିକ ଭାବରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେଉଛି | ଏହି ପରିବର୍ତ୍ତନର ଗତି, ମାପ ଏବଂ ପଦାର୍ଥ ଅଦୃଶ୍ୟ, ଏପରିକି ଅପ୍ରତ୍ୟାଶିତ | ତଥାପି, ଗୋଟିଏ ଜିନିଷ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ପୂର୍ବାନୁମାନଯୋଗ୍ୟ: ଭାରତର ସମୟ ଆସିଛି। ଡେଷ୍ଟିନୀ ଏବଂ ଡ୍ରାଇଭ୍ ଏକବିଂଶ ଶତାବ୍ଦୀର ପ୍ରିୟ ଦେଶକୁ ଏକ ବଡ଼ ଲମ୍ଫ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଛି | ଭାରତ ସମୃଦ୍ଧିର ଦ୍ୱାରରେ ଠିଆ ହୋଇଛି ଯାହା ଉଭୟ ମହତ୍ ପୂର୍ଣ୍ଣ ଏବଂ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ ଅଟେ ଏବଂ ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ମାର୍ଗ ମାଧ୍ୟମରେ ମାନବ ବିକାଶକୁ ବିସ୍ତାର କରିଥାଏ | ଆମର ସାମର୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ବିଶ୍ବାସ , ଆମର ସାମୂହିକ ସାମର୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଏକତା ସହିତ, ଆମେ ବିଶ୍ଵ ର ଆଶାଠାରୁ ଅଧିକ ଅତିକ୍ରମ କରିପାରିବା | ମୋର ଆଶାବାଦୀ ଉତ୍ସ ହେଉଛି ଆମର ସାମ୍ପ୍ରତିକ ଅତୀତ | ୧୯୯୧ ରେ, ଭାରତ ଏହାର ଅର୍ଥନୀତିର ଉଭୟ ଦିଗ ଏବଂ ନିର୍ଣ୍ଣୟକାରୀ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାରେ ଦୂରଦୃଷ୍ଟି ଏବଂ ସାହସ ଦେଖାଇଲା | ସରକାର ଘରୋଇ କ୍ଷେତ୍ରକୁ ମଧ୍ୟ ଜାତୀୟ ଅର୍ଥନୀତିର କମାଣ୍ଡିଂ ଉଚ୍ଚତାରେ ରଖିଥିଲେ, ଯାହା ପୂର୍ବ ଚାରି ଦଶନ୍ଧି ଧରି ସରକାରୀ କ୍ଷେତ୍ର ଦଖଲ କରିଥିଲା। ଏହା ଲାଇସେନ୍ସ-କୋଟା ରଜ, ଉଦାରବାଦୀ ବାଣିଜ୍ୟ ଏବଂ ଶିଳ୍ପ ନୀତି ସମାପ୍ତ କଲା ଏବଂ ପୁଞ୍ଜି ବଜାର ଏବଂ ଆର୍ଥିକ କ୍ଷେତ୍ରକୁ ମୁକ୍ତ କଲା |

ଏହି ସଂସ୍କାରଗୁଡ଼ିକ ଭାରତର ଉଦ୍ୟୋଗୀ ଶକ୍ତିକୁ ମୁକ୍ତ କରି ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ଅଭିବୃଦ୍ଧିର ଏକ ଯୁଗକୁ ଉଦ୍ଘାଟନ କଲା | ସମସ୍ତେ ଦେଖିବା ପାଇଁ ଫଳାଫଳ | ୧୯୯୧ ରେ ଭାରତର ଜିଡିପି ୨୬୬ ବିଲିୟନ ଡ଼ଲାର ୧୦ ଗୁଣ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଆମର ଅର୍ଥନୀତି ବିଶ୍ୱରପଞ୍ଚମ ବୃହତ୍ତମ ହୋଇଛି | ଜନସଂଖ୍ୟା ୮୮୦ ନିୟୁତରୁ ୧.୩୮ ବିଲିୟନକୁ ବୃଦ୍ଧି ସତ୍ତ୍ୱେ ଦାରିଦ୍ର୍ୟ ହାର ହ୍ରାସ ପାଇଛି | ସ୍ୱୀକୃତି ଭିତ୍ତିରେ ପ୍ରମୁଖ ଭିତ୍ତିଭୂମି ଉନ୍ନତ ହୋଇଛି | ଆମର ଏକ୍ସପ୍ରେସୱେ, ବିମାନବନ୍ଦର ଏବଂ ବନ୍ଦରଗୁଡ଼ିକ ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଶ୍ୱ ସ୍ତରୀୟ, ଏବଂ ଆମର ଅନେକ ଶିଳ୍ପ ଏବଂ ସେବା ମଧ୍ୟ | ଆଜି କୌଣସି ଯୁବକ ଭାରତୀୟ ବିଶ୍ଵାସ କରିବେ ନାହିଁ ଯେ ଟେଲିଫୋନ୍ କିମ୍ବା ଗ୍ୟାସ୍ ସଂଯୋଗ ପାଇବାକୁ ଲୋକଙ୍କୁ ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଅପେକ୍ଷା କରିବାକୁ ପଡିବ କିମ୍ବା କମ୍ପ୍ୟୁଟର କିଣିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବସାୟୀମାନେ ସରକାରଙ୍କ ଅନୁମତି ନେବାକୁ ପଡିବ। ୧୯୯୧ ରେ ଭାରତ ଅଭାବର ଅର୍ଥନୀତିରୁ ୨୦୨୧ ରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ଅର୍ଥନୀତିରେ ରୂପାନ୍ତରିତ ହୋଇଥିଲା। ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତକୁ ୨୦୫୧ ସୁଦ୍ଧା ନିରନ୍ତର ପ୍ରଚୁରତା ଏବଂ ସମାନ ସମୃଦ୍ଧିର ଅର୍ଥନୀତିରେ ରୂପାନ୍ତର କରିବାକୁ ପଡିବ। ଭାରତରେ ଇକ୍ୱିଟି ଆମର ସାମୂହିକ ସମୃଦ୍ଧିର ମୂଳରେ ରହିବ। ବିଗତ ତିନି ଦଶନ୍ଧି ମଧ୍ୟରେ ଆମର ସଫଳତା ସହିତ, ଆମେ ବଡ଼ ସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖିବାର ଅଧିକାର ହାସଲ କରିଛୁ | ଆମେରିକା ଏବଂ ଚୀନ୍ ସହିତ ଭାରତକୁ ବିଶ୍ୱର ତିନି ଧନୀ ରାଷ୍ଟ୍ର ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ କରି ୨୦୪୭ ମସିହାରେ ଆମର ସ୍ୱାଧୀନତାର ଶତବାର୍ଷିକୀ ପାଳନ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହେବା ଅପେକ୍ଷା କ’ଣ ବଡ଼ ସ୍ୱପ୍ନ ହୋଇପାରେ? ଏହା ପଛରେ ଏକ ଉଚ୍ଚାଭିଳାଷ ଅଛି କି?

ନା। ମୋର ଦୂରଦୃଷ୍ଟି ସମ୍ପନ୍ନ ପିତା ଧିରୁଭାଇ ଅମ୍ବାନୀ, ଯିଏ ୧୯୮୦ ଦଶକରେ ଅର୍ଥନୈତିକ ଉଦାରୀକରଣର ଅନ୍ୟତମ ସମର୍ଥକ ଥିଲେ, ମୋତେ କହିଥଲେ – “ଛୋଟ ଭାବିବା ଜଣେ ଭାରତୀୟଙ୍କ ଆଗମନ ନୁହେଁ।” ଆମେ ଏହି ଅଭିଳାଷକୁ କିପରି ହୃଦୟଙ୍ଗମ କରିପାରିବା? ଆମର ନିଜର ଅନନ୍ୟ ଭାରତୀୟ ଏବଂ ଆଟମାନୀରଭାର ଧନ ସୃଷ୍ଟିର ମଡେଲ ଅନୁସରଣ କରି, ସହଯୋଗ କରିବା ଏବଂ ବିଶ୍ଵର ଅନ୍ୟମାନଙ୍କଠାରୁ ସମସ୍ତ ସଠିକ୍ ଶିକ୍ଷା ଶିଖିବା | ମୋତେ ପାଞ୍ଚଟି ବ୍ୟାପକ ଧାରଣା ଉପସ୍ଥାପନ କରିବାକୁ ଦିଅ | ପ୍ରଥମେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅର୍ଥନୈତିକ ସଂସ୍କାର ଭାରତୀୟମାନଙ୍କୁ ଅସମାନ ଭାବରେ ଉପକୃତ କରିଛି। ପାର୍ଥକ୍ୟ ଗ୍ରହଣୀୟ ନୁହେଁ କିମ୍ବା ସ୍ଥାୟୀ ନୁହେଁ | ତେଣୁ, ଭାରତୀୟ ବିକାଶର ମଡେଲ ଅର୍ଥନୈତିକତିକ ପିରାମିଡର ତଳ ଭାଗରେ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଧନ ସୃଷ୍ଟି ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଉଚିତ୍ | ରାଷ୍ଟ୍ରମାନେ ଯେତେବେଳେ ସେମାନଙ୍କର ବଜାର ବିସ୍ତାର କରନ୍ତି ଏବଂ ମୂଲ୍ୟ ଶୃଙ୍ଖଳା ଉପରେ ସ୍ଥିର ଭାବରେ ଉପରକୁ ଯାଆନ୍ତି, ସେତେବେଳେ ସମୃଦ୍ଧ ହୁଅନ୍ତି | ଆମର ସବୁଠୁ ବଡ ସୁବିଧା ହେଉଛି ଭାରତର ମାଳଦ୍ୱୀପ ଆକାରର ଘରୋଇ ବଜାରରେ, ଯାହା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅନାବଶ୍ୟକ |

ଆମର ଅର୍ଥନୀତି ଚମତ୍କାର ଅଭିବୃଦ୍ଧିର ସାକ୍ଷୀ ହେବା ଆରମ୍ଭ କରିବ ଯେତେବେଳେ ଆମେ ଆୟ ବଢୁଥିବା ଏକ ବିଲିୟନ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟବିତ୍ତ ଶ୍ରେଣୀ ସୃଷ୍ଟି କରିବୁ | ଜନସଂଖ୍ୟା ଦୃଷ୍ଟିରୁ, ଏହା ଆମେରିକାର ବଜାରର ବର୍ତ୍ତମାନର ଆକାର ସହିତ ସମସ୍ତ ଆମେରିକା ଏବଂ ୟୁରୋପକୁ ଯୋଡିବା ପରି ହେବ | ଯେତେବେଳେ ଅନେକ ଲୋକ ଏକ ଉତ୍ତମ ଜୀବନ ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କର ଆକାଂକ୍ଷା ପୂରଣ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୁଅନ୍ତି, ସେମାନେ ବ୍ୟବହାର ଏବଂ ଉତ୍ପାଦନର ଏକ ଉତ୍ତମ ଚକ୍ରକୁ ଗତି କରିବେ | ଏହାଦ୍ୱାରା ମହିଳା ଉଦ୍ୟୋଗୀମାନଙ୍କ ସମେତ ଯୁବ ଉଦ୍ୟୋଗୀମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଘଟିବ | ବିଶ୍ଵ ର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରୁ ନିବେଶକ ଏବଂ ବ୍ୟବସାୟୀମାନେ ଏହି ହଙ୍ଗାମା ଭାରତ ସୁଯୋଗରେ ଭାଗ ନେବାକୁ ଚାହିଁବେ | ଏହା ହାସଲ କରିବା ଅତୀତରେ ଅସମ୍ଭବ ମନେହୁଏ | ବର୍ତ୍ତମାନ ନୁହେଁ | ତେଣୁ, ମୋର ଦ୍ୱିତୀୟ ଧାରଣା | ଏହା ହେଉଛି ବୈଷୟିକ ବ୍ୟାଘାତ ଏବଂ ତ୍ୱରଣର ଯୁଗ | ପୂର୍ବ ୩୦୦ ବର୍ଷ ତୁଳନାରେ ବିଶ୍ ୩୦ ଆଗାମୀ ୩୦ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଅଧିକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଦେଖିବ | ପ୍ରଥମ ଦୁଇଟି ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଆଲ୍ ରିଭୋଲ୍ୟୁସନ୍ ରେ ହାରିଯିବା ଏବଂ ତୃତୀୟରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ, ଭାରତ ବର୍ତ୍ତମାନ ଚତୁର୍ଥ ଶିଳ୍ପ ବିପ୍ଳବକୁ ଆଗେଇ ନେବା ପାଇଁ ସୁଯୋଗ ପାଇଛି | ଏହାର ଟେକ୍ନୋଲୋଜିକୁ ଶୀଘ୍ର ନିୟୋଜିତ କରି ଆମର ଉଦ୍ୟୋଗୀମାନେ ଉତ୍ପାଦନ ଏବଂ ଦକ୍ଷତା କ୍ଷେତ୍ରରେ କ୍ୱାଣ୍ଟମ୍ ବୃଦ୍ଧି ହାସଲ କରିପାରିବେ | ଏହା କେବଳ ଆମର ବୃହତ ଶିଳ୍ପ ଏବଂ ସେବାକୁ ନୁହେଁ, କୃଷି, ଏମଏସଏମଇ, ନିର୍ମାଣ, ଅକ୍ଷୟ ଶକ୍ତି, କଳା ଏବଂ ହସ୍ତଶିଳ୍ପ ଇତ୍ୟାଦିରେ ମଧ୍ୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିବ | ଏହିଗୁଡିକ ହେଉଛି ବୃହତ କ୍ଷେତ୍ରର ନିଯୁକ୍ତି ସୃଷ୍ଟି କରିବାର ସର୍ବାଧିକ ସମ୍ଭାବନା ଥିବା କ୍ଷେତ୍ର, ଯାହା ଭାରତର ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଆବଶ୍ୟକତା । ଏହି ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ଆମକୁ ଶିକ୍ଷା, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା ଏବଂ ଗୃହରେ ଗୁଣବତ୍ତା, ସୁଲଭତା ଏବଂ ସମାନତା ହାସଲ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିପାରିବ – ୨୦୫୦ ସୁଦ୍ଧା ଆମ ଜନସଂଖ୍ୟା ୧.୬୪ ବିଲିୟନକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article