26.1 C
Bhubaneswar
Sunday, September 19, 2021

ଆସୁଛନ୍ତି ଆମେରିକା ର ବୈଦେଶିକ ସଚିବଙ୍କ ଭାରତ ଗସ୍ତରେ ।

Must read

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଆମେରିକାର ବୈଦେଶିକ ସଚିବ ଆଣ୍ଟୋନି ବ୍ଲିଙ୍କେନ୍ ଜୁଲାଇ ୨୭ ରୁ ଜୁଲାଇ ୨୮ ରେ ଭାରତ ଗସ୍ତ କରିବେ ବୋଲି ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଶୁକ୍ରବାର ସୂଚନା ଦେଇଛି। ଜୁଲାଇ 28 ରେ ବ୍ଲିଙ୍କେନ୍ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଏବଂ ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରୀ ଏସ ଜୟଶଙ୍କରଙ୍କୁ ଭେଟିବେ। “ଜୁଲାଇ ୨୮ ରେ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରେ ସଚିବ ବ୍ଲିଙ୍କେନ୍ ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରୀ ଏସ ଜୟଶଙ୍କର ଏବଂ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କୁ ଭେଟି କୋଭିଡ -୧୯ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପ୍ରୟାସ, ଭାରତ-ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରୀୟ ସହଭାଗୀତା, ଆଞ୍ଚଳିକ ସୁରକ୍ଷା ସ୍ୱାର୍ଥ ସହ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଆଲୋଚନା କରିବେ। ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ମୂଲ୍ୟବୋଧ ବାଣ୍ଟିଛି ଏବଂ ଜଳବାୟୁ ସଙ୍କଟକୁ ସମାଧାନ କରୁଛି ବୋଲି ଆମେରିକାର ରାଜ୍ୟ ବିଭାଗ ମୁଖପାତ୍ର ନେଡ ପ୍ରାଇସ କହିଛନ୍ତି। । @ ସେକ୍ବ୍ଲିଙ୍କେନ୍ ଜୁଲାଇ ୨୬–୨୯ ରୁ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଭାରତ ଏବଂ କୁଏତ ସହର, କୁଏତ ଯାତ୍ରା କରିବେ ଏବଂ ଆମର… ନେଡ୍ ମୂଲ୍ୟ (@ ଷ୍ଟେଟ୍ ଡେପ୍ଟସ୍ ସ୍ପକ୍ସ) | ଦୁଇ ଦିନିଆ ଗସ୍ତ ସମୟରେ ବ୍ଲିଙ୍କେନ୍ ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ପରାମର୍ଶଦାତା ଅଜିତ ଡୋଭାଲଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଭେଟିବେ। ଆମେରିକାର ବୈଦେଶିକ ସଚିବ ଭାବରେ ଦାୟିତ୍। ଗ୍ରହଣ କରିବା ପରେ ଏହା ହେଉଛି ବ୍ଲିଙ୍କେନ୍ଙ୍କ ଭାରତ ଗସ୍ତ। “ଉଚ୍ଚ ସ୍ତରୀୟ ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ କଥାବାର୍ତ୍ତା ଜାରି ରଖିବା ଏବଂ

ଭାରତ-ଆମେରିକା ବିଶ୍ଵର ରଣନୀତିକ ଭାଗିଦାରୀକୁ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ସଚିବ ବ୍ଲିଙ୍କେନ୍ଙ୍କ ଗସ୍ତ ଏକ ସୁଯୋଗ। ଉଭୟ ପକ୍ଷ ଦୃଢ ତଥା ବହୁମୁଖୀ ଭାରତ-ଆମେରିକା ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ସମ୍ପର୍କକୁ ସମୀକ୍ଷା କରିବେ ଏବଂ ଏହାକୁ ଆହୁରି ଦୃଢ କରିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି ବୋଲି ଏମଏଏ କହିଛି ଏକ ବିବୃତ୍ତି ଆମେରିକାର ବୈଦେଶିକ ସଚିବ @ ସେକ୍ ବ୍ଲିଙ୍କେନ୍ ୨୭-୨୮ଜୁଲାଇ ୨୦୨୧ ରୁ ଭାରତ ଗସ୍ତ କରିବେ ପ୍ରେସ୍ ରିଲିଜ୍: ଅରିନ୍ଦମ୍ ବାଗଚି ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ପାରସ୍ପରିକ ସ୍ୱାର୍ଥର ଆଞ୍ଚଳିକ ତଥା ବିଶ୍ଵ ସ୍ତରୀୟ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରାଯିବ – କୋଭିଡ -୧୯ ମହାମାରୀରୁ ପୁନରୁଦ୍ଧାର, ଭାରତ-ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରୀୟ ଅଞ୍ଚଳ, ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଏବଂ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘରେ ସହଯୋଗ। ଜୟଶଙ୍କର ଏବଂ ବ୍ଲିଙ୍କେନ୍ ଗତ ଏକ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ତିନିଥର ସାକ୍ଷାତ କରିସାରିଛନ୍ତି। ଆମେରିକାର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ସଚିବ ଓଲିଉଡ ଅଷ୍ଟିନଙ୍କ ଭାରତ ଗସ୍ତ ପରେ ଏହା ବିଡେନ ପ୍ରଶାସନର ଦ୍ୱିତୀୟ ହାଇ ପ୍ରୋଫାଇଲ ଗସ୍ତ ହେବ। ପ୍ରତିରକ୍ଷା ସଚିବ ଓଲିଉଡ ଅଷ୍ଟିନ ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ ବିଦେଶ ଗସ୍ତର ଏକ ଅଂଶ ଭାବରେ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ଗସ୍ତ କରିଥିଲେ କିନ୍ତୁ କୋଭିଡ -୧୯ ମହାମାରୀ ହେତୁ ବ୍ଲିଙ୍କେନଙ୍କ ଯାତ୍ରା ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିଲା। ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ଗସ୍ତ ବ୍ୟତୀତ ବ୍ଲିଙ୍କେନ୍ ଜୁଲାଇ ୨୬ ରୁ ୨୯ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିଦେଶ ଯାତ୍ରା ସମୟରେ କୁଏତ ସହରକୁ ମଧ୍ୟ ଯାତ୍ରା କରିବେ। ସେ ଜୁଲାଇ ୨୯ ରେ ୱାଶିଂଟନ୍, ଡିସି ଫେରିବେ।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article