26.1 C
Bhubaneswar
Saturday, October 16, 2021

ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ହେଲା ମୃତ୍ୟୁର ତାଣ୍ଡବ !

Must read

ମହାରାଷ୍ଟ୍ର: ପଞ୍ଚଗଙ୍ଗା ନଦୀ ବିପଦ ସଙ୍କେତଠାରୁ ଅଧିକ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଥିବା ଜିଲ୍ଲାରେ ଲଗାତାର ବର୍ଷାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର କୋଲହାପୁରର ବନ୍ୟା ପ୍ରବଣ ଅଞ୍ଚଳରେ ରହୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିବାକୁ ଅଧିକାରୀମାନେ ପଦକ୍ଷେପ ନେଉଛନ୍ତି ବୋଲି ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ରାଜ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି। ମୁମ୍ବାଇ-ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ ଜାତୀୟ ରାଜପଥରେ ଯାତାୟାତ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ କର୍ଣ୍ଣାଟକର ବେଲଗାମ୍ ଜିଲ୍ଲାର ଏକ ରାସ୍ତାରେ ବୁଡ଼ିଯିବା ପରେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର କୋଲହାପୁର ପୋଲିସକୁ ପଡୋଶୀ ରାଜ୍ୟକୁ ଯାଉଥିବା ଗାଡିଗୁଡ଼ିକୁ ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ଭାବରେ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ କହିଛି। ଜିଲ୍ଲା ଅଭିଭାବକ ମନ୍ତ୍ରୀ ସତଜ ପାଟିଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ଷାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଲୋକଙ୍କୁ ଏବଂ ପଶୁମାନଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷିତ ସ୍ଥାନକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିବା ପାଇଁ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଉଛି। ସେ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେହି ରାଜ୍ୟର ଆଲମାଟି ଡ୍ୟାମରୁ ଜଳ ଛାଡିବା ନେଇ ରାଜ୍ୟ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ କର୍ଣ୍ଣାଟକ ସରକାରଙ୍କ ସହ ଯୋଗାଯୋଗରେ ଅଛନ୍ତି। ଏହି ବନ୍ଧର ପଛପଟ ଜଳ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ପଡେ | ମୁମ୍ବାଇ-ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ ରାଜପଥରେ ଟ୍ରାଫିକ ପରିସ୍ଥିତି ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେଇ କୋଲହାପୁରର ଜିଲ୍ଲା ପୋଲିସ ଅଧୀକ୍ଷକ ଶିଲେଶ ବାଲକାଉଡେ କହିଛନ୍ତି, “କର୍ଣ୍ଣାଟକର ବେଲଗାମ୍ ଜିଲ୍ଲାର ଏକ ଗାଁ ନିକଟରେ ରାସ୍ତା କଡ଼ରେ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ବର୍ଷା ଜଳ ଯୋଗୁଁ ବୁଡ଼ି ଯାଇଛି। । ତେଣୁ କୋଲହାପୁର ପାର୍ଶ୍ୱରୁ ପଡୋଶୀ ରାଜ୍ୟ ଆଡକୁ ଯାଉଥିବା ଟ୍ରାଫିକ୍ ପ୍ରବାହକୁ ଆମେ ବନ୍ଦ କରିଛୁ।

” ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ରାଜପଥରେ ଅବସ୍ଥିତ ଶିରୋଲି ଗ୍ରାମ ନିକଟରେ ଜଳ ସ୍ତର ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବାରୁ ଆମେ ଟ୍ରାଫିକ୍ ପାଇଁ ରାସ୍ତା ବନ୍ଦ କରି ପାରିବା। କୋଲହାପୁର ଜିଲ୍ଲା ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳନା ସେଲର ଜଣେ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପଞ୍ଚଗଙ୍ଗା ନଦୀର ଜଳ ସ୍ତର ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି। “ଶୁକ୍ରବାର ଅପରାହ୍ନ ୪ ଟା ସୁଦ୍ଧା ରାଜାରାମ ୱେୟାରରେ ନଦୀର ଜଳ ସ୍ତର ୫୩.୧୦ ଫୁଟରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଏହା ୪୩ ଫୁଟର ବିପଦ ସଙ୍କେତଠାରୁ ବହୁତ ଭଲ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସମୁଦାୟ ୧୧୪ ଟି ବଣ୍ଡ ଜଳ ତଳେ ଚାଲିଯାଇଛି। ପାଟିଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବନ୍ୟା ଯୋଗୁଁ ପ୍ରଭାବିତ ଲୋକଙ୍କୁ ଏବଂ ପଶୁମାନଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ସୁରକ୍ଷିତ ସ୍ଥାନକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିବାକୁ ସେ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ମୁମ୍ବାଇ-ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ ରାଜପଥରେ କଗ୍ନୋଲି ଦେଇ ଟ୍ରାଫିକକୁ ଚାନ୍ଦଗଡ, ଅଜାରା ଏବଂ ଗାଡିଙ୍ଗଲାଜକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି, “ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ରାଧନାଗରୀ ଡ୍ୟାମର ଧରାପୃଷ୍ଠରେ ୫୬୭ ମିଲିମିଟର ବର୍ଷା ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ତୁଲସି ଡ୍ୟାମର ଧରାପୃଷ୍ଠରେ ୮୦୦ ମିଲିମିଟରରୁ ଅଧିକ ବର୍ଷା ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଥିଲା। ତେଣୁ ଜିଲ୍ଲାର ହାରାହାରି ବର୍ଷା ୨୦୦ ମିମି ରୁ ୨୫୦ ମିଲିମିଟର ମଧ୍ୟରେ ରହିଛି। କହିଛନ୍ତି।

“କୋଲହାପୁରରେ ୨୦୧୯ ବନ୍ୟା ସମୟରେ ରାଜାରାମ ୱେୟାରରେ ଥିବା ପଞ୍ଚଗଙ୍ଗା ନଦୀର ଜଳ ସ୍ତର ୫୫ ଫୁଟରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ତେଣୁ ଏହି ସବୁ କଥାକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ବନ୍ୟା ପ୍ରବଣ ଗ୍ରାମରୁ ଲୋକ ଏବଂ ପଶୁମାନଙ୍କୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିବା ଭଳି ଆବଶ୍ୟକ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଉଛି, ” ସେ କହିଲା। ତାଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ସନ୍ଧ୍ୟା ସୁଦ୍ଧା ଡ୍ୟାମରୁ ଅଧିକ ଜଳ ନିର୍ଗତ ହେବ ବୋଲି ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଥିଲା। ସେ କହିଛନ୍ତି, “ଆମେ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ କର୍ଣ୍ଣାଟକ ସରକାରଙ୍କ ସହ ଆଲମାଟି ଡ୍ୟାମରୁ ଜଳ ମୁକ୍ତ ହେବା କଥା କହୁଛୁ। ସେମାନେ ବନ୍ଧରୁ ଜଳ ନିର୍ଗମନ ହାରକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିଛନ୍ତି।” ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ଅନୁଯାୟୀ, ଶୁକ୍ରବାର ସକାଳ ୮ ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆଲମାଟି ଡ୍ୟାମରୁ ୧,୭୦,୦୦୦ କ୍ୟୁସେକ୍ ଜଳ ନିର୍ଗତ ହୋଇଛି। ପାଟିଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବେଲଗାମ୍ ଏବଂ କୋଲହାପୁର ଜିଲ୍ଲା ମଧ୍ୟରେ ମୁମ୍ବାଇ-ବେଗାଲୁରୁ ରାସ୍ତାରେ ପାଣି ଆସିଥିବାରୁ ଯାନବାହନ ଚଳାଚଳ ପାଇଁ ରାସ୍ତା ବନ୍ଦ ରହିଛି। ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି, “ମୁଁ ପୁଣେ, ସାତାରାର ପୋଲିସ୍ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସହ କର୍ଣ୍ଣାଟକକୁ ଯାଉଥିବା ଟ୍ରାଫିକ୍ ପ୍ରବାହକୁ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ କହିଛି। ମୁଁ କର୍ଣ୍ଣାଟକ ଯାଉଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରୁଛି ଯେ ସେମାନେ ଯେଉଁଠାରେ ଥାଆନ୍ତି ଅଟକି ଯାଆନ୍ତୁ ଏବଂ ଜଳ କମିଯିବାକୁ ଅପେକ୍ଷା କରନ୍ତୁ।” ଗୁରୁବାର ଦିନ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନର ଅଧିକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେତୁ କୋଲହାପୁରର ୪୭ ଟି ଗାଁକୁ ପାଣିରେ ବୁଡ଼ାଇ ଦିଆଯିବା ପରେ ୯୬୫ ପରିବାରକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ସ୍ଥାନକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଛି। ସେମାନେ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ଷା ସମୟରେ ଜିଲ୍ଲାର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ ସମେତ ଦୁଇ ଜଣଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ପୋଡି ଦିଆଯାଇଥିଲା।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article