27.1 C
Bhubaneswar
Sunday, September 19, 2021

ବହୁମୁଖୀ ବିମାନ ଉତ୍ପାଦନ ପାଇଁ କାଜାଖସ୍ତାନ ଏବଂ ଋଷ ଚୁକ୍ତିନାମା ସ୍ୱାକ୍ଷର କରିଛି ।

Must read

ଋଷ : ବାଇକାଲ ବିମାନର ବିକାଶକାରୀ ବାଇକାଲ-ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ଉଦ୍ୟୋଗରେ ୨୦ ପ୍ରତିଶତ ହାସଲ କରିଛି। ଏହି ବିମାନ ଉଭୟ ଘରୋଇ ଏବଂ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବଜାରରେ ବିକ୍ରି ହେବ ଏବଂ ଏକ ନୂତନ ବହୁମୁଖୀ ଆଞ୍ଚଳିକ ବିମାନରେ ପରିଣତ ହେବ ଯାହା କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ସହରଠାରୁ ଦୂରରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲାଇନରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ପରିକଳ୍ପିତ | ୨୦୨୪ ରୁ କାଜାକ୍ କମ୍ପାନୀ ବିମାନର ଅନ୍ତିମ ସଭା ତଥା ପୂର୍ବ ୟୁରୋପ ଏବଂ ଆଫ୍ରିକାର ସମ୍ଭାବ୍ୟ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ମିଶାଇ ବଜାରକୁ ବିତରଣ ପାଇଁ ଦାୟୀ ରହିବ। ଏଥିସହ, କେଏଆଇ ବିମାନ ପାଇଁ ଅନେକ ୟୁନିଟ୍ ଯୋଗାଣକାରୀ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବ | “ଏହି ଚୁକ୍ତିନାମା ସ୍ୱାକ୍ଷର ହେବା ହେଉଛି ଋଷ ସହିତ ମିଳିତ ଭାବେ ବିମାନ ଶିଳ୍ପ ବିକାଶ ପାଇଁ କାଜାଖସ୍ତାନର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟକୁ ଦର୍ଶାଉଥିବା ପଦକ୍ଷେପ। ନିକଟ ଅତୀତରେ ଗଣତନ୍ତ୍ର ଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ବୈଷୟିକ ବିକାଶ ଆମକୁ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପରେ ଆମର ଅବଦାନରେ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଥାଏ ।

ବୋଲି କେଏଆଇର ସାଧାରଣ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡାନିଆର ଆମାଙ୍ଗିଲ୍ଡିନ କହିଛନ୍ତି। କମ୍ପାନୀ ଏବଂ ଋଷର ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ୍ ଏରୋହାଇଡ୍ରୋଡାଇନାମିକ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ମଧ୍ୟରେ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଏବଂ ବୈଷୟିକ ସହଯୋଗ ପାଇଁ କେଏଆଇ ଏକ ଚୁକ୍ତି କରିଛି | ଅନୁସନ୍ଧାନ ପ୍ରକଳ୍ପରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ ଏବଂ ମାନବ ବିହୀନ ବିମାନ ଯାନ ଏବଂ ଫ୍ଲାଇଟ୍ ସିମୁଲେଟରର ବିକାଶ ଉପରେ ଦୁଇ ପକ୍ଷ ସହମତ ହୋଇଥିଲେ। ଚଳିତ ବର୍ଷ, କାଜାଖସ୍ତାନ ମାକ୍ସ-୨୦୨୧ ର ସହଭାଗୀ ଦେଶ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲା, ବିମାନ ଚଳାଚଳ ଏବଂ ଜ୍ୟୋତିର୍ବିଜ୍ଞାନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପାରସ୍ପରିକ ଲାଭଦାୟକ ପ୍ରକଳ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାରେ ଋଷ ସହିତ ଏହାର ଘନିଷ୍ଠ କାର୍ଯ୍ୟ ହେତୁ ମି ପରିବାରର ହେଲିକପ୍ଟର ସମାବେଶ ଏବଂ ଉତକ୍ଷେପଣ ସେବା ପାଇଁ ମିଳିତ ବାଇଟେରେକ ପ୍ରକଳ୍ପ ସହିତ କାର୍ଯ୍ୟ କଲା | ରୁ | କାଜାଖସ୍ତାନର ଘାରିଶ ସାପାରୀ ଜାତୀୟ ମହାକାଶ କମ୍ପାନୀ ମଧ୍ୟ ମାକ୍ସ-୨୦୨୧ ସମୟରେ ନୂତନ ସହଭାଗିତା ସୁରକ୍ଷିତ କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛି | ମହାକାଶ ଅନୁସନ୍ଧାନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମିଳିତ ଋଷ-କାଜାକ୍ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଉପରେ ଋଷର ବିମାନ ଚଳାଚଳ ବିଜ୍ଞାନ କେନ୍ଦ୍ର ସହିତ ଏହା ଏକ ଚୁକ୍ତିରେ ପହଞ୍ଚିଛି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article