27.1 C
Bhubaneswar
Sunday, September 19, 2021

ଅନଲକ୍ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଘୋଷଣା କରିବାକୁ ଓଡିଶା ପ୍ରସ୍ତୁତ ।

Must read

ଭୁବନେଶ୍ଵର: ଉଚ୍ଚ ପରୀକ୍ଷଣ ପଜିଟିଭିଟି ହାର ଯୋଗୁଁ ଉପକୂଳ ଓଡ଼ିଶା ଏବଂ ରାଜଧାନୀ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଜାରି ରହିବାର ସମ୍ଭାବନା ଥିବାରୁ ଦକ୍ଷିଣ ଓ ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶାର ଏହାର ଅନେକ ଜିଲ୍ଲା ପାଇଁ ଓଡ଼ିଶା ଅନଲକ୍ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଘୋଷଣା କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛି। ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜୁଲାଇ ୧ ତାରିଖ ସକାଳ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଧାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଥିବା ଲକଡାଉନ୍ ଶେଷ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ବୁଧବାର ଅପରାହ୍ନରେ ମୁଖ୍ୟ ସଚିବ ସୁରେଶ ମହାପାତ୍ର ଅନଲକ୍ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଘୋଷଣା କରିବେ। ମହାପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି ଯେ ୧୭ ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ କୋଭିଡ ସ୍ଥିତି ବିଗିଡି ଯାଇ ନ ଥିବାବେଳେ ଉପକୂଳ ଏବଂ ଉତ୍ତର ଓଡିଶାର ଆଠଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ସ୍ଥିତିରେ କିଛି ଉନ୍ନତି ହୋଇନାହିଁ। ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଓଡିଶାରେ କୋଭିଡ -୧୯ ର ସ୍ଥିତି ସମୀକ୍ଷା କରୁଥିବାବେଳେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦ୍ୱିତୀୟ ତରଙ୍ଗ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଶେଷ ହୋଇନାହିଁ ଏବଂ କୋଭିଡର ତୃତୀୟ ତରଙ୍ଗ ବିଷୟରେ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି। “ଆମେ ଆମର ରାକ୍ଷୀଙ୍କୁ ହତାଶ କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ବରଂ ଅଧିକ ସତର୍କ ରୁହନ୍ତୁ।

ସେ ଦ୍ୱାରରୁ ଦ୍ୱାର ସର୍ବେକ୍ଷଣକୁ ଆହୁରି ଜୋରଦାର କରିବା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ତୃତୀୟ ତରଙ୍ଗ ଯୁବକଙ୍କୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିବାର ସମ୍ଭାବନା ଥିବାରୁ ଶିଶୁଙ୍କ ସହ ଜଡିତ ମାମଲା ପରିଚାଳନା ପାଇଁ ଡାକ୍ତରମାନେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବା ଉଚିତ। ବୁଧବାର ଦିନ ଓଡିଶା ୩,୩୭୧ ନୂତନ କୋଭିଡ ମାମଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ ସଂଖ୍ୟା ଭାବରେ ରିପୋର୍ଟ କରିଛି। ୩୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଚାଲିବା ଜାରି ରଖିଛି | ୪୮ ଟି ତାଜା କୋଭିଡ ମୃତ୍ୟୁ ଖବର ହୋଇଥିବାରୁ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୪,୦୦୦ ଅତିକ୍ରମ କରିଛି, ଯାହା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସର୍ବାଧିକ ଦିନର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ଓଡିଶାର ମୋଟ କୋଭିଡ ମାମଲା ୯୦୯,୮୦୦ କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଜନସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ନିରଂଜନ ମିଶ୍ର ସୂଚାଇ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଖୁରଡା ଏବଂ ବାଲାସୋରର ଉପକୂଳ ଓଡିଶା ଜିଲ୍ଲା ସମେତ ଆଠଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ଏହି ଅବରୋଧ ଜାରି ରହିବ। ଯଦିଓ ଅନେକ ଜିଲ୍ଲାରେ କୋଭିଡ୍ ଗ୍ରାଫ୍ ହ୍ରାସ ପାଇଛି, ତଥାପି ଖୁରଡା, ପୁରୀ, କଟକ, ବାଲାସୋର ଏବଂ ଜଜପୁରର ସ୍ଥିତି ସନ୍ତୋଷଜନକ ନୁହେଁ। “

ସକରାତ୍ମକତା ହାର ହ୍ରାସ ପାଉଛି କିନ୍ତୁ ଲୋକମାନେ ଅନ୍ୟ ସତର୍କ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ, ମାମଲା ପୁଣି ବଞ୍ଚିପାରେ। ଆଂଶିକ ଅନଲକ୍ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଏକ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯିବ ଯାହାକୁ ଆମେ ବିଭିନ୍ନ ଜିଲ୍ଲା ପାଇଁ କରିଆସୁଥିବା ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଅନୁଯାୟୀ ଆରାମ ପ୍ରଦାନକୁ ବିଚାରକୁ ନିଆଯିବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ଏହି ସମୟରେ ୧୧ ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ଟୀକାକରଣ କରାଯିବ ନାହିଁ ବୋଲି ଅଧିକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି। ଯଦିଓ ଗତ କିଛି ଦିନ ହେବ ଓଡିଶା ହାରାହାରି ୨.୫ ଲକ୍ଷ ଡୋଜ ପରିଚାଳନା କରୁଥିଲା, ବୁଧବାର ଦିନ ଅଙ୍ଗୁଲ, ବଲାଙ୍ଗିର, ବାଲାସୋର, ଭଦ୍ରାକ, ଢେଙ୍କାନାଳ, ଗଞ୍ଜାମ, ଜଜପୁର, ଝାରସୁଗୁଡା, କେନ୍ଦ୍ରାପଡା, କୋରାପୁଟ ଏବଂ ସୋନେପୁର ଜିଲ୍ଲାରେ କୌଣସି ଟିକା ଅଧିବେଶନ ଯୋଜନା କରାଯାଇ ନାହିଁ। ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ଟିକା ଯୋଗାଇବା କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଦାୟିତ୍। ଅଟେ। ଆମେ ଯଥାସମ୍ଭବ ଲୋକଙ୍କୁ ଟୀକାକରଣ କରୁଛୁ ବୋଲି ଡାକ୍ତରୀ ଶିକ୍ଷା ଏବଂ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡ ସିବି କେ ମହାନ୍ତି କହିଛନ୍ତି। କୋଭିଶିଲ୍ଡର ପରବର୍ତ୍ତୀ ଆବଣ୍ଟନ ଜୁଲାଇ ୨ ରେ ଆଶା କରାଯାଉଥିବାରୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ଆହୁରି ଦୁଇ ଦିନ ପାଇଁ ଅଧିକ ଜିଲ୍ଲାରେ ଟୀକାକରଣ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ପଡିବ।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article