28.1 C
Bhubaneswar
Friday, July 30, 2021

ଭାରତ ଏକ ଆହ୍ନ।ନ ପୂର୍ଣ୍ଣ ସ୍ଥାନ, ଆମେରିକା ବକ୍ତବ୍ୟ ଜାରି କରିଛି ।

Must read

ୱାଶିଂଟନ୍: ବ୍ୟବସାୟ କରିବା ପାଇଁ ଭାରତ ଏକ ଆହ୍ନ।ନ ପୂର୍ଣ୍ଣ ସ୍ଥାନ ହୋଇ ରହିଛି ବୋଲି ଆମେରିକା କହିଛି ଯେ ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ହ୍ରାସ କରି ଅମଲାତାନ୍ତ୍ରିକ ପ୍ରତିବନ୍ଧକକୁ ହ୍ରାସ କରି ଏକ ଆକର୍ଷଣୀୟ ତଥା ନିର୍ଭରଯୋଗ୍ୟ ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ ବାତାବରଣ ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ କହିଛି। ବୈଦେଶିକ ବିଭାଗ ବୁଧବାର ଦିନ ପ୍ରକାଶିତ “୨୦୨୧ ନିବେଶ ଜଳବାୟୁ ବିବୃତ୍ତି: ଭାରତ” ରିପୋର୍ଟରେ କହିଛି ଯେ ବ୍ୟବସାୟ କରିବା ପାଇଁ ଭାରତ ଏକ ଆହ୍ ାନପୂର୍ଣ୍ଣ ସ୍ଥାନ ହୋଇ ରହିଛି ଏବଂ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର ରାଜ୍ୟରୁ ସ୍ଵତନ୍ତ୍ର ସାମ୍ବିଧାନିକ ମାନ୍ୟତା ହଟାଇବାକୁ ମଧ୍ୟ କହିଛି। ଜେ ଆଣ୍ଡ କେ) ଏବଂ ନାଗରିକତ୍ଵ ସଂଶୋଧନ ଅଧିନିୟମ ର ପାସ୍ | ବର୍ଦ୍ଧିତ ଶୁଳ୍କ, କ୍ରୟ ନିୟମାବଳୀ ଯାହା ପ୍ରତିଯୋଗିତାମୂଳକ ପସନ୍ଦକୁ ସୀମିତ କରେ, ବିଜ୍ଞାନ ଉପରେ ଆଧାରିତ ସାନିଟାରୀ ଏବଂ ଫାଇଟୋସାନିଟାରୀ ପଦକ୍ଷେପ ଏବଂ ଭାରତୀୟ ମାନକ ସହିତ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମାନଦଣ୍ଡ ସହିତ ସମାନ ନୁହେଁ, ଉତ୍ପାଦକମାନଙ୍କୁ ବିଶ୍ଵ ଯୋଗାଣ ଶୃଙ୍ଖଳରୁ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଭାବରେ ବନ୍ଦ କରିଦେଲା ଏବଂ ଦ୍ଵିପାକ୍ଷିକ ବିସ୍ତାରକୁ ସୀମିତ କଲା।

ବାଣିଜ୍ୟ ବୋଲି ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି। ବୈଦେଶିକ ବିଭାଗ ଏହାର ରିପୋର୍ଟରେ କହିଛି ଯେ ନ୍ୟାସନାଲ ଡେମୋକ୍ରାଟିକ୍ ଆଲାଇନ୍ସ (ଏନଡିଏ) ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ଫିତୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକାଳର ପ୍ରଥମ ୧୦୦ ଦିନ ଦୁଇଟି ବିବାଦୀୟ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଦ୍ଵ।ରା ଚିହ୍ନିତ ହୋଇଛି। ରୁ ସ୍ଵତନ୍ତ୍ର ସାମ୍ବିଧାନିକ ସ୍ଥିତି ହଟାଇବା ଏବଂ ର ପାସ୍ ବୋଲି ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଛି। ଭାରତ କହିଛି ଯେ ଏହାର “ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ବିଷୟ” ଏବଂ “ଭାରତର ସାର୍ବଭୌମତ୍ଵ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ କୌଣସି ବିଦେଶୀ ଦଳର ଲୋକାଲ ଷ୍ଟାଣ୍ଡି ନାହିଁ”। ଭାରତ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସମୁଦାୟକୁ କହିଛି ଯେ ଧାରା ୩୭୦ ର ସ୍କ୍ରାପ୍ ହେଉଛି ଏହାର ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ବିଷୟ। ବୈଦେଶିକ ବିଭାଗ କହିଛି ଯେ କୋବିଡ-୧୯ ମହାମାରୀ ଦ୍ଵାରା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ଅର୍ଥନୈତିକ ଆହ୍ନ।ନ ତଥା ଏହାର ପରିଣାମରେ ଜାତୀୟ ତାଲା ପକାଇ ଭାରତ ବ୍ୟାପକ ସାମାଜିକ କଲ୍ୟାଣ ତଥା ଅର୍ଥନୈତିକ ଉତ୍ସାହ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପ୍ରଣୟନ କରିଛି ଏବଂ ଭିତ୍ତିଭୂମି ତଥା ଜନସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଖର୍ଚ୍ଚ ବଞ୍ଚାଇଛି। ଫାର୍ମାସ୍ୟୁଟିକାଲ୍ସ, ଅଟୋମୋବାଇଲ୍, ବସ୍ତ୍ର, ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ସ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଉତ୍ପାଦନକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ସରକାର ଉତ୍ପାଦନ ଲିଙ୍କ୍ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ମଧ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ।

ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ଗୁଡିକ ଭାରତକୁ ଏପ୍ରିଲ୍ ୨୦୨୦ରୁ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୧ ମଧ୍ୟରେ ଜିଡିପିରେ ପ୍ରାୟ ଆଠ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସରୁ ପୁନରୁଦ୍ଧାର କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥିଲା ୨୦୨୧, ଏହା କହିଛି। ଭାରତୀୟ ସରକାର ସକ୍ରିୟ ଭାବେ ବିଦେଶୀ ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ ଉପରେ ଅଦାଲତ ଜାରି ରଖିଥିବା ସୂଚନା ଦେଇ ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, କୋବିଡ-୧୯ ପରେ, ଭାରତ ନୂତନ ଶ୍ରମ ସଂକେତ ଏବଂ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କୃଷି କ୍ଷେତ୍ର ସଂସ୍କାର ସହିତ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଗଠନମୂଳକ ଅର୍ଥନୈତିକ ସଂସ୍କାର ଆଣିଛି, ଯାହା ବେସରକାରୀ ଏବଂ ବିଦେଶୀ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗକୁ ଆକର୍ଷିତ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ | ଫେବୃଆରୀ ୨୦୨୧ ରେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ଏକ ଉଚ୍ଚକୋଟୀର ଘରୋଇକରଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ମାଧ୍ୟମରେ ୨.୪ ବିଲିୟନ ଡ଼ଲାର ସଂଗ୍ରହ କରିବାକୁ ଯୋଜନା ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ଯାହା ଅର୍ଥନୀତିରେ ସରକାରଙ୍କ ଭୂମିକାକୁ ନାଟକୀୟ ଭାବେ ହ୍ରାସ କରିବ। ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୧ ରେ, ସଂସଦ ଭାରତର ବୀମା କ୍ଷେତ୍ରକୁ ଆହୁରି ଉଦାରୀକରଣ କରି ବୈଦେଶିକ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ବିନିଯୋଗ (ଏଫଡିଆଇ) ସୀମାକୁ ୪୯% ରୁ ୭୪% କୁ ବୃଦ୍ଧି କରିଥିଲା, ତଥାପି ଅଧିକାଂଶ ବୋର୍ଡ ଅଫ୍ ଡାଇରେକ୍ଟର୍ସ ଏବଂ ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଭାରତୀୟ ନାଗରିକ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article