28.1 C
Bhubaneswar
Friday, July 30, 2021

ଆଟର୍ଣ୍ଣି ଜେନେରାଲ ମେରିକ ଗାରଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଏକ ନୂତନ ନୀତି ପ୍ରଣୟନ କରିଛନ୍ତି ।

Must read

ଆମେରିକା: ଆଟର୍ଣ୍ଣି ଜେନେରାଲ ମେରିକ ଗାରଲ୍ୟାଣ୍ଡ ସୋମବାର ଏକ ନୂତନ ନୀତି ପ୍ରଣୟନ କରିଛନ୍ତି ଯେଉଁଥିରେ ଓକିଲମାନଙ୍କୁ ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କ ଫୋନ୍ ଏବଂ ଇମେଲ୍ ରେକର୍ଡ ଡକାଇବାକୁ ବାରଣ କରାଯାଇଛି। ନୂତନ ନୀତି, ଗାର୍ଲାଣ୍ଡ ଦୋହରାଇଛନ୍ତି ଯେ ନୀତି ସ୍ଥାୟୀ କରିବା ପାଇଁ ନ୍ୟାୟ ବିଭାଗ ମଧ୍ୟ ନୂତନ ମିଡିଆ ଲାଲ ନିୟମ ପଛରେ ନିଜର ସମର୍ଥନ ପକାଇବ। ଆମ ଗଣତନ୍ତ୍ରର କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା ପାଇଁ ଏକ ମୁକ୍ତ ଏବଂ ନିରପେକ୍ଷ ପ୍ରେସ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୋଲି ମେମୋରେ କୁହାଯାଇଛି। ସମ୍ବାଦ ସଂଗ୍ରହ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ପରିସର ମଧ୍ୟରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ସମ୍ବାଦ ଗଣମାଧ୍ୟମର ସଦସ୍ୟଙ୍କଠାରୁ ସୂଚନା କିମ୍ବା ରେକର୍ଡ ପାଇବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ନ୍ୟାୟ ବିଭାଗ ଆଉ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଆଇନଗତ ପ୍ରକ୍ରିୟା ବ୍ୟବହାର କରିବ ନାହିଁ। ”

ନ୍ୟୁୟର୍କ ଟାଇମ୍ସ, ସିଏନ୍ଏନ୍ ଏବଂ ୱାଶିଂଟନ୍ ପୋଷ୍ଟ ସମେତ ଅନେକ ଗଣମାଧ୍ୟମ କମ୍ପାନୀ ଟ୍ରମ୍ପ୍ ଯୁଗରେ ସେମାନଙ୍କ ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କ ରେକର୍ଡ ଜବତ ହେବା ପରେ ଜଷ୍ଟିସ୍ ଗତ ମାସରେ ଗଣମାଧ୍ୟମ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀମାନଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରି ଏକ ନୂତନ ନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ। ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା କାହାଣୀ ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କର ଗୋପନୀୟ ଉତ୍ସଗୁଡ଼ିକୁ ଚିହ୍ନଟ କର ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ କମିଟିର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଆଡାମ ଶିଫ ଏବଂ କମିଟି ସଦସ୍ୟ ଏରିକ ସ୍ଵାଲୱେଲ। ଜଷ୍ଟିସ୍ ବିଭାଗ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଅଭ୍ୟାସ ବନ୍ଦ କରିବ ବୋଲି କହିଥିଲା, କିନ୍ତୁ ସୋମବାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନୂତନ ନୀତିର ସବିଶେଷ ତଥ୍ୟ ସାର୍ବଜନୀନ କରାଯାଇ ନାହିଁ। ଏହି ମେମୋ ମୁଖ୍ୟତ ସାମ୍ବାଦିକମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟ ସମୟରେ ସୁରକ୍ଷା ଦେଇଥାଏ |

ଅବଶ୍ୟ, ଏଥିରେ କିଛି ସୀମିତ ବ୍ୟତିକ୍ରମ ରହିଥାଏ | ଜଣେ ସାମ୍ବାଦିକ ଯିଏ ଅପରାଧିକ ଅନୁସନ୍ଧାନର ଲକ୍ଷ୍ୟ କିମ୍ବା ବିଷୟ ଅଟନ୍ତି, ଉଦାହରଣ ସ୍ଵରୂପ, ସେ ସେମାନଙ୍କର “ଖବର ସଂଗ୍ରହ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ” ସହିତ ଜଡିତ ନଥିବା ମାମଲାରେ ତାଙ୍କ ରେକର୍ଡକୁ ଜବତ କରିପାରିବେ | ସୂଚନା ପାଇବା ପାଇଁ “ଅପରାଧିକ ପଦ୍ଧତି” ବ୍ୟବହାର କରିଛି | ତଥାପି, ନୀତି ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ କରେ ଯେ ଓକିଲମାନେ କେବଳ ଜଣେ ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କ ରେକର୍ଡକୁ ଡକାଇ ପାରିବେ ନାହିଁ କାରଣ ସାମ୍ବାଦିକ ବର୍ଗୀକୃତ ତଥ୍ୟ ଧାରଣ କରନ୍ତି କିମ୍ବା ପ୍ରକାଶ କରନ୍ତି | ଯେଉଁ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି କିମ୍ବା ସଂସ୍ଥା ବିଦେଶୀ ସରକାରଙ୍କ ଏଜେଣ୍ଟ, ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନର ସଦସ୍ୟ କିମ୍ବା ଯଦି କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଜୀବନ “ମୃତ୍ୟୁ କିମ୍ବା ଗୁରୁତର ଶାରୀରିକ କ୍ଷତି ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଥାଏ, ସେହି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହାର ସୁରକ୍ଷା ବିସ୍ତାର ହୁଏ ନାହିଁ।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article