28.1 C
Bhubaneswar
Friday, July 30, 2021

ଆସାମ ଦୁଇ ଡାକ୍ତର କୋଭିଡରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିଲେ।

Must read

ଆସାମ; ଜଣେ ମହିଳା ଡାକ୍ତର ଏକାସାଙ୍ଗରେ ଦୁଇଟି ଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ସାର୍ସ-କୋଭ-୨ ଜୀବାଣୁ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିଲେ, ମେଡିକାଲ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ କାଉନସିଲର ଡିବ୍ରୁଗଡର ଆଞ୍ଚଳିକ ଚିକିତ୍ସା ଅନୁସନ୍ଧାନ କେନ୍ଦ୍ର (ଆରଏମଆରସି) ରେ ହୋଇଥିବା ପରୀକ୍ଷଣରୁ ଜଣାପଡିଛି। ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଟୀକାକରଣ ସତ୍ତ୍ ଡାକ୍ତର ଦ୍ଵିତୀୟ ମାତ୍ରା ଗ୍ରହଣ କରିବାର ଏକ ମାସ ପରେ ଜୀବାଣୁର ଉଭୟ ଆଲଫା ଏବଂ ଡେଲଟା ପ୍ରକାର ଦ୍ଵାରା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିଲେ। ତାଙ୍କର ସାମାନ୍ୟ ଲକ୍ଷଣ ଥିଲା ଏବଂ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇନଥିଲେ। “ଏକ ଡବଲ୍ ସଂକ୍ରମଣ ହୁଏ ଯେତେବେଳେ ଦୁଇଟି ପ୍ରକାର ଏକ ସମୟରେ କିମ୍ବା ଅତି ସ୍ଵଳ୍ପ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଜଣଙ୍କୁ ସଂକ୍ରମିତ କରେ | ଏହା ଘଟିଥାଏ ଯେତେବେଳେ କେହି ଜଣେ ପ୍ରକାରରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୁଏ, କିନ୍ତୁ ପ୍ରଥମ ସଂକ୍ରମଣର ୨-୩ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଏବଂ ଆଣ୍ଟିବଡି ବିକଶିତ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଅନ୍ୟ ପ୍ରକାରରେ ପୁନର୍ବାର ସଂକ୍ରମିତ ହୁଏ ବୋଲି ଆରଏମଆରସିର ବରିଷ୍ଠ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଡ ବି ଜେ ବୋର୍କାକୋଟି କହିଛନ୍ତି।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆସାମରେ ଦ୍ଵିତୀୟ ତରଙ୍ଗର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଫେବୃଆରୀ-ମାର୍ଚ୍ଚ ମଧ୍ୟରେ ଅଧିକାଂଶ କୋଭିଡ -୧୯ ମାମଲା ଆଲଫା ଭାରିଆଣ୍ଟ କାରଣରୁ ହୋଇଥିଲା। ତା’ପରେ ଏପ୍ରିଲରେ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ପରେ ଡେଲଟା ଭାରିଆଣ୍ଟ ସଂକ୍ରମଣ ମାମଲା ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଲାଗିଲା। ଆରଏମଆରସି ଲ୍ୟାବ ମେ ମାସ ଆରମ୍ଭରେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଦ୍ଵ।ରା ଦୁଇଥର ସଂକ୍ରମଣ ଚିହ୍ନଟ କରିଥିଲା। ମହିଳାଙ୍କ ସ୍ଵାମୀ ମଧ୍ୟ ଜଣେ ଡାକ୍ତର, ଆଲଫା ଭାରିଆଣ୍ଟ ଦ୍ବାରା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିଲେ। ଦିଲ୍ଲୀର ସିଏସଆର-ଆଇଜିବି ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡ ଅନୁରାଗ ଅଗ୍ରୱାଲ କହିଛନ୍ତି, “ବଂଶାନୁକ୍ରମିକ ସହିତ ସଂକ୍ରମଣ ଏବଂ ବଂଶାନୁକ୍ରମିକ ବି ସହିତ ପୁନ ସଂଯୋଗ ହେବା ଏକ ସାଧାରଣ ଘଟଣା ହୋଇଥିବାବେଳେ ବଂଶାନୁକ୍ରମିକ + ବି ସହିତ ସଂକ୍ରମଣ ହେବାର ମଧ୍ୟ ଅନେକ ଘଟଣା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। କହିଛନ୍ତି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article