28.1 C
Bhubaneswar
Friday, July 30, 2021

ବିଦ୍ୟାଳୟ ଖୋଲିବାକୁ ଚିନ୍ତା କରିବା ଉଚିତ୍, ମୁଖ୍ୟ ଡ଼ ରଣଦୀପ ଗୁଲେରିଆ |

Must read

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ରେ ଥିବା ଅଲ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ମେଡିକାଲ ସାଇନ୍ସ ର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦେଶ ସ୍କୁଲ ଖୋଲିବାକୁ ଚିନ୍ତା କରିବା ଉଚିତ୍। ଗତ ବର୍ଷ ମାର୍ଚ୍ଚରେ କୋଭିଡ -୧୯ ର ପ୍ରସାର ଧାରଣ କରିଥିବା ପ୍ରଥମ ଦେଶବ୍ୟାପୀ ତାଲା ପଡିଥିବାରୁ ଭାରତର ଅଧିକାଂଶ ବିଦ୍ୟାଳୟ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିଲା। ଗତ ଅକ୍ଟୋବରରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ପର୍ଯ୍ୟାୟକ୍ରମେ ପୁନ ଖୋଲିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଥିବାବେଳେ ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରି ନିଆଯାଇଥିଲା। ଇଣ୍ଡିଆ ଟୁଡେ ସହିତ ସ୍ଵତନ୍ତ୍ର ଭାବେ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରି ଏଆଇଏମ୍ଏସ୍ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡ଼ ରଣଦୀପ ଗୁଲେରିଆ କହିଛନ୍ତି, “ଯେଉଁ ଜିଲ୍ଲାଗୁଡ଼ିକରେ କମ୍ ଭାଇରସ୍ ସଞ୍ଚାଳନ ଦେଖୁଛି, ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ମୁଁ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକ ଖୋଲିବାର ଏକ ପ୍ରସ୍ତାବକ।” ସଂକ୍ରମଣର ପ୍ରସାର ଉପରେ ନଜର ରଖାଗଲେ ତୁରନ୍ତ ସ୍କୁଲ ବନ୍ଦ ହୋଇପାରିବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ବିକଳ୍ପ ଦିନରେ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଆଣିବାର ବିକଳ୍ପ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିବା ଉଚିତ ଏବଂ ପୁନ ଖୋଲିବାର ଅନ୍ୟ ଉପାୟ ଯୋଜନା କରିବା ଉଚିତ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

(ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ) ର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡ ରଣଦୀପ ଗୁଲେରିଆ ମଧ୍ୟ ଅନଲାଇନ୍ ଶିକ୍ଷାରୁ ବଞ୍ଚିତ ପିଲାମାନଙ୍କୁ କାହିଁକି ପଠାଯିବା ଉଚିତ ତାହା ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ସେ ୟୁନିସେଫକୁ ଉଦ୍ଧୃତ କରି କହିଛନ୍ତି, “ଇଣ୍ଟରନେଟରେ ପ୍ରବେଶର ଫାଟକୁ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ କୋଭିଡ -୧୯ ପୁନ ପ୍ରମାଣିତ କରିଛି। ସୀମା, କ୍ଷେତ୍ର ଏବଂ ପିଢୀ ମଧ୍ୟରେ ଡିଜିଟାଲ ବିଭେଦ ବିଦ୍ୟମାନ ରହିଛି, ଯାହା ଜୀବନର ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତ ଦିଗକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ। ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ (ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ), ଅନଲାଇନ୍ ଶିକ୍ଷାରୁ ବଞ୍ଚିତ ହୋଇଥିବା ପିଲାମାନଙ୍କୁ ବର୍ତ୍ତମାନ କାହିଁକି ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ପଠାଯିବା ଉଚିତ ବୋଲି ଡ ରଣଦୀପ ଗୁଲେରିଆ ମଧ୍ୟ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି। ସେ ୟୁନିସେଫକୁ ଉଦ୍ଧୃତ କରି କହିଛନ୍ତି, “କୋଭିଡ -୧୯ ଇଣ୍ଟରନେଟ ପ୍ରବେଶର ଫାଟକୁ ଦୂର କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ପୁନ ପ୍ରମାଣିତ କରିଛି। ସୀମା, କ୍ଷେତ୍ର ଏବଂ ପୀଢି ମଧ୍ୟରେ ଡିଜିଟାଲ ବିଭେଦ ବିଦ୍ୟମାନ ଅଛି, ଯାହା ଜୀବନର ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତ ଦିଗକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ।”

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article