28.1 C
Bhubaneswar
Friday, July 30, 2021

ଆମେରିକା ସରକାର ଅଭିଯୁକ୍ତ ତାହୱୁର ରାଣାଙ୍କ ଭାରତକୁ ପ୍ରତ୍ୟର୍ପଣ ପାଇଁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି

Must read

ୱାଶିଂଟନ୍: ବିଡେନ ପ୍ରଶାସନ ଲସ ଏଞ୍ଜେଲସର ଏକ ଫେଡେରାଲ କୋର୍ଟକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛି ଯେ ପାକିସ୍ତାନୀ ମୂଳ କାନାଡିୟ ବ୍ୟବସାୟୀ ତାହୱୁର ରାଣାଙ୍କୁ ଭାରତକୁ ପଠାଇବା ପାଇଁ ଯେଉଁଠାରେ ତାଙ୍କୁ ୨୦୦୮ ମୁମ୍ବାଇ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଥିବା କୁହାଯାଉଛି। ଭାରତ ଦ୍ଵାରା ୫୯ ବର୍ଷର ରାଣାଙ୍କୁ ପଳାତକ ଘୋଷିତ କରାଯାଇଛି, ଯେଉଁଠାରେ ସେ ୨୦୦୮ ମୁମ୍ବାଇ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଥିବାରୁ ଏକାଧିକ ଅପରାଧିକ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ଯେଉଁଥିରେ ୬ ଜଣ ଆମେରିକୀୟଙ୍କ ସମେତ ୧୬୬ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ତାଙ୍କୁ ଜୁନ୍ ୧୦, ୨୦୨୦ ରେ ଲସ୍ ଆଞ୍ଜେଲସରେ ଭାରତ ପ୍ରତ୍ୟର୍ପଣ ଅନୁରୋଧରେ ଗିରଫ କରାଯାଇଥିଲା ଲସ୍ ଆଞ୍ଜେଲ୍ସର କାଲିଫର୍ନିଆର ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ୍ ଜିଲ୍ଲା ଆମେରିକାର ଜିଲ୍ଲା କୋର୍ଟରେ ଏକ ଦାଖଲରେ ଆମେରିକା ସରକାର ଯୁକ୍ତି କରିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତର ପ୍ରତ୍ୟର୍ପଣ ଅନୁରୋଧରେ କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚର ସମ୍ଭାବ୍ୟ କାରଣର ଯଥେଷ୍ଟ ପ୍ରମାଣ ରହିଛି ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଭାରତ ରାଣାଙ୍କ ପ୍ରତ୍ୟର୍ପଣ ପାଇଁ ଚାହୁଁଛି। ଆମେରିକାର ଓକିଲଙ୍କ ଦ୍ଵାାରା ପ୍ରସ୍ତାବିତ ଏକ ଡ୍ରାଫ୍ଟ ଆଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ, “ପ୍ରତ୍ୟର୍ପଣ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ପାଇଁ ସମସ୍ତ ଆବଶ୍ୟକତା ପୂରଣ ହୋଇଛି ବୋଲି ଜାଣିବା ପରେ କୋର୍ଟ ତାହୱୁର ହୁସେନ୍ ରାଣାଙ୍କୁ ରାଜ୍ୟ ସଚିବଙ୍କ ନିକଟକୁ ପଠାଇ ଦେଇଛନ୍ତି।

ଗତ ସପ୍ତାହରେ କୋର୍ଟରେ ଦାଖଲ | “ଭାରତ ଦ୍ଵରା ଦାଖଲ କରାଯାଇଥିବା ପ୍ରମାଣକୁ ଭିତ୍ତି କରି ଜାଲ୍ ଦଲିଲ ସୃଷ୍ଟି ଏବଂ ଦାଖଲ ମାଧ୍ୟମରେ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଠକେଇ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଥିଲା। ଭାରତୀୟ ଅପରାଧିକ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ଠକେଇର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଅପ୍ରାସଙ୍ଗିକ ନୁହେଁ।” ଆଇନର ସିଦ୍ଧାନ୍ତ | ଏହି ମାରାତ୍ମକ ଆକ୍ରମଣରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଥିବା ଅଭିଯୋଗରେ ରାଣାଙ୍କୁ ଭାରତୀୟ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଯାହା ବେଳେବେଳେ ଭାରତର ୯/୧୧ ବୋଲି କୁହାଯାଏ। ଗିରଫ ପାଇଁ ଏକ ଭାରତୀୟ ୱାରେଣ୍ଟ ଅଗଷ୍ଟ ୨୦୧୮ ରେ ଜାରି କରାଯାଇଥିଲା। ଭାରତୀୟ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ ରାଣା ତାଙ୍କ ପିଲାଦିନର ବନ୍ଧୁ ଡେଭିଡ କୋଲେମାନ ହେଡଲିଙ୍କ ସହ ଷଡଯନ୍ତ୍ର କରି ପାକିସ୍ତାନୀ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଗୋଷ୍ଠୀ ଲଶ୍କର-ଏ-ତାଇବା (ଲେଟି) କିମ୍ବା ଆର୍ମି ଅଫ୍ ଦି ଗୁଡ୍ ମୁମ୍ବାଇରେ ୨୦୦୮ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣର ଆୟୋଜନ କରିଥିଲେ। “ଯେକଣସି ଘଟଣାରେ, ରାଣା ଜାଣିଶୁଣି ହେଡଲିଙ୍କୁ ବ୍ୟବସାୟ ଭିସା ଏବଂ ଭାରତରେ ଆତଙ୍କବାଦ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସିସିଟିଭି ଅପରେସନ୍ କରିବା ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ କରୁଥିବା କଭର ପାଇବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଥିଲା ଏବଂ ଶେଷରେ ମୁମ୍ବାଇରେ ତିନି ଦିନିଆ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ ଘଟାଇଥିଲା।

ସେହି ଅନୁଯାୟୀ କୋର୍ଟ ଏହା ସମ୍ଭବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି କାରଣ ଆଇପିସି ୧୨୦ ବି, ୪୬୮, ଏବଂ ୪୭୧ କୁ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରି ଏକ ଜାଲିଆତି ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟକୁ ପ୍ରକୃତ ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଷଡଯନ୍ତ୍ର କରିଥିଲା ​​ବୋଲି ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଛି। କୋର୍ଟ ଦଲିଲ ଅନୁଯାୟୀ, ପ୍ରମାଣ ପ୍ରମାଣ କରେ ଯେ ମୁମ୍ବାଇ ଆକ୍ରମଣ ଭାରତକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରୁଥିବା ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନ ଲେଟି ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିଲା। ତେଣୁ, ଭାରତୀୟ ମାଟି ଉପରେ ହୋଇଥିବା ଆକ୍ରମଣ, ବିଶେଷକରି ଏହାଦ୍ୱାରା ବହୁ ଲୋକ ଆହତ, ଆହତ ଏବଂ ସମ୍ପତ୍ତି ନଷ୍ଟ ହୋଇଯିବେ, ଏହା ଭାରତୀୟ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆତଙ୍କ ସୃଷ୍ଟି କରିବ। “ରାଣା ଜାଣିଥିଲେ ଯେ ହେଡଲି ସହିତ ଜଡିତ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ହେଡଲିଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ସହ ତାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ଆଚ୍ଛାଦନ କରି ସେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନ ତଥା ଏହାର ସହଯୋଗୀମାନଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରୁଛନ୍ତି। ରାଣା ହେଡଲିଙ୍କ ବୈଠକ, କ’ଣ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଯୋଜନା ବିଷୟରେ ଜାଣିଥିଲେ। କେତେକ ଟାର୍ଗେଟକୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରି ଆକ୍ରମଣ। ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ପୂର୍ବାନୁମାନ କରାଯାଇଥିଲା ଯେ ଏହି ଆକ୍ରମଣ ଦ୍ୱାରା ମୃତ୍ୟୁ, ଆଘାତ ଏବଂ ସମ୍ପତ୍ତି ନଷ୍ଟ ହୋଇଯିବ।

“ତଦନୁସାରେ, ଏହି ଅଦାଲତ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଛି ଯେ ୧୮ ର ଉଲ୍ଲଂଘନ କରି ରାଣା ଏକ ଆତଙ୍କବାଦୀ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ, ଆଇପିସି ୧୨୦ ବି ଏବଂ୧୬ ର ଉଲ୍ଲଂଘନ, ଏବଂ ଆତଙ୍କବାଦୀ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ପାଇଁ ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ର ରଚିଛି | ଅଦାଲତ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଛନ୍ତି ଯେ ଏକ ଏଜେନ୍ସି ଥିଓରୀ କିମ୍ବା ଏକ ଆବେଟିଙ୍ଗ୍ ସିଦ୍ଧାନ୍ତ ଅନୁଯାୟୀ , ୧୬ କୁ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରି ଆତଙ୍କବାଦୀ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପର ଅପରାଧ ଘଟାଇଥିବାର ସମ୍ଭାବ୍ୟ କାରଣ ରହିଛି। ଆମେରିକାର ଓକିଲ। ଠକେଇ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଭାରତ ଜାଲିଆତି ଅଭିଯୋଗ କରିଛି, ଆଇପିସି ୪୬୮ କୁ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରି ଏହି ଅପରାଧିକ ଷଡଯନ୍ତ୍ରର ଏକ ବସ୍ତୁ ଭାବରେ। ଅପରାଧୀ ଷଡଯନ୍ତ୍ରର ଏକ ବସ୍ତୁ ଭାବରେ ଆଇପିସି ୪୭୧ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରି ଭାରତ ପ୍ରକୃତ ଜାଲ୍ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ କିମ୍ବା ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ ରେକର୍ଡ ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରିବାର ଅପରାଧ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଅଭିଯୋଗ କରିଛି। ଏହି ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ରାଣା ହେଡଲିଙ୍କ ସହ ଷଡଯନ୍ତ୍ର କରି ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ନିକଟରେ ଦାଖଲ ହୋଇଥିବା ଏକାଧିକ ଦଲିଲ ଉପରେ ମିଥ୍ୟା ତଥ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି।

“୨୦୦୬ ଏବଂ ୨୦୦୭ ରେ, ରାଣା ହେଡଲିଙ୍କ ସହ ଷଡଯନ୍ତ୍ର କରି ଭାରତୀୟ ସରକାରୀ ଦଲିଲରେ ମିଥ୍ୟା ସୂଚନା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିଥିଲେ, ଯାହାଫଳରେ ହେଡଲି ରାଣା ବ୍ୟବସାୟର ଜଣେ ଅଭିଯୁକ୍ତ କର୍ମଚାରୀ ଭାବରେ ବ୍ୟବସାୟ ଭିସା (ଏକ ବର୍ଷ ଏବଂ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷର ଏକାଧିକ ପ୍ରବେଶ) ପାଇପାରିବେ। ଉଭୟ ଘଟଣାରେ , ରାଣା ହେଡଲିଙ୍କ ଆବେଦନଗୁଡିକର ସମୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ ଏବଂ ରାଣା ମିଥ୍ୟା ବୋଲି ଜାଣିଥିବା ତଥ୍ୟକୁ ସଂଶୋଧନ କରିବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଥିଲେ ବୋଲି ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଛି। “ରାଣାଙ୍କର ମଧ୍ୟ ଅନିଶ୍ଚିତ ବ୍ୟବସାୟ ସହଭାଗୀ ମାଧ୍ୟମରେ ଭାରତୀୟ କନସୁଲେଟରେ ଆବେଦନପତ୍ର ଦାଖଲ କରିଥିଲେ। ରାଣା ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ବ୍ୟବସାୟକୁ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆରେ ଆବେଦନ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଥିବା ବେଳେ ହେଡଲିଙ୍କ ସହ ମୁମ୍ବାଇରେ ଏକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଖୋଲିବାକୁ ଚାହୁଁଛି ବୋଲି ମିଥ୍ୟା ଦାବି କରିଛି। ବ୍ୟବସାୟର ‘ଅଫିସ୍ ହେଡ୍’ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଛି | ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରସ୍ତାବିତ ଡ୍ରାଫ୍ଟ ଅର୍ଡରରେ ରାଣାଙ୍କ ଓକିଲ ପ୍ରତ୍ୟର୍ପଣକୁ ବିରୋଧ କରିଛନ୍ତି। “କୋର୍ଟ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଛନ୍ତି ଯେ ସରକାର ଏହି ଚୁକ୍ତିର ଧାରା ୯ (୩) ର ଆବଶ୍ୟକତା ପୂରଣ କରିନାହାଁନ୍ତି ଯେ ଏପରି ତଥ୍ୟ ଦ୍ୱାରା ବହିଷ୍କାର ପାଇଁ ଏକ ଅନୁରୋଧକୁ ସମର୍ଥନ କରାଯିବ |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article