28.1 C
Bhubaneswar
Friday, July 30, 2021

କ୍ରିପ୍ଟୋକରେନ୍ସି ବ୍ୟାଙ୍କ ଭାରତ ଅପରେସନ୍ ଯୋଜନା କର

Must read

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ: ଏକ ସମୟରେ ଯେତେବେଳେ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (ଆରବିଆଇ) ବେସରକାରୀ ଭର୍ଚୁଆଲ୍ ମୁଦ୍ରା ଉପରେ ଭ୍ରଷ୍ଟ ହୁଏ, କ୍ରିପ୍ଟୋକରେନ୍ସି ବ୍ୟାଙ୍କ କାଶାଙ୍କର ଅଗଷ୍ଟରୁ ବିଟକଏନ୍ ପରି ଭର୍ଚୁଆଲ୍ ମୁଦ୍ରା ଗ୍ରାହକଙ୍କ ପାଇଁ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ଅପରେସନ୍ ଆରମ୍ଭ କରିବାର ପ୍ରସ୍ତାବ ରହିଛି, କ୍ରେଡିଟ୍ ସମବାୟ ସମାଜ ମାର୍ଗ ମାଧ୍ୟମରେ | ଆର୍ଥିକ ସର୍କଲରେ ଆଖିକୁ ବଞ୍ଚାଇଲା | ୟୁନାଇଟେଡ୍ ମଲ୍ଟିଷ୍ଟେଟ୍ କ୍ରେଡିଟ୍ କୋ-ଅପରେଟିଭ୍ ସୋସାଇଟି ସହିତ ଭାରତରେ ଶାରୀରିକ ଶାଖା ସହିତ ବିଶ୍ୱର ପ୍ରଥମ କ୍ରିପ୍ଟୋ-ଅନୁକୂଳ ଆର୍ଥିକ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ୟୁନିକ୍ସ ଆରମ୍ଭ କରିଛି ବୋଲି କାଶା କହିଛନ୍ତି। ଏହା ଏକ ସେଭିଂ ଆକାଉଣ୍ଟରୁ ଉଭୟ କ୍ରିପ୍ଟୋ ଏବଂ ଫିଟ୍ (ମୁଦ୍ରା) ପାଇଁ ସେବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଥାଏ ବୋଲି କାଶା ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ତଥା ସିଇଓ କୁମାର ଗୌରବ କହିଛନ୍ତି। ଗ୍ରାହକଙ୍କ ପାଇଁ କ୍ରିପ୍ଟୋକ୍ୟୁରେନ୍ସି ଏବଂ ଖୋଲା ସଞ୍ଚୟ ଖାତା କିଣିବା ପାଇଁ ରୁଣ ବିସ୍ତାର କରିବାକୁ “ବ୍ୟାଙ୍କ” ର ଉଚ୍ଚାଭିଳାଷୀ ଯୋଜନା ରହିଛି | କ୍ରିପ୍ଟୋକ୍ୟୁରେନ୍ସିଗୁଡିକ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ସରକାର ମଧ୍ୟ ଏକ ଆଇନ ଆଣିବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି।

ଏକ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆରମ୍ଭ କରିବା ପାଇଁ ଫାର୍ମ ଆରବିଆଇର ଅନୁମତି ମାଗିଛି କି ନାହିଁ ବୋଲି ପଚରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ଗୌରବ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୟୁନାଇଟେଡ୍ ହେଉଛି ଏକ ବହୁମୁଖୀ କ୍ରେଡିଟ୍ ସମବାୟ ସମାଜ ଯାହା ପଞ୍ଜୀକୃତ ଏବଂ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରାରଙ୍କ ଅଧୀନରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି। ସମାଜ ” “ଯେହେତୁ ଆମେ କେବଳ ସଦସ୍ୟମାନଙ୍କୁ ସେବା ପ୍ରଦାନ କରୁ, ଏହି ମଡେଲ ପାଇଁ ଆମକୁ ଆରବିଆଇର ଅନୁମତି ଦରକାର ନାହିଁ। ୟୁନାଇଟେଡ୍ ନ୍ୟାସନାଲ୍ ଫେଡେରେସନ୍ ଅଫ୍ ସହରୀ କୋ-ଅପରେଟିଭ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏବଂ କ୍ରେଡିଟ୍ ସୋସାଇଟି ଲିମିଟେଡ୍ ଭିଡିଓ ସଦସ୍ୟତା ନମ୍ବର ୧୭୫୩ ର ସଦସ୍ୟ ଏବଂ ଗୁଣବତ୍ତା ପରିଚାଳନା ସିଷ୍ଟମ ପାଇଁ ୯୦୦୧: ୨୦୦୮ ସହିତ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ହୋଇଛି ବୋଲି ସେ ଏକ ପ୍ରଶ୍ନପତ୍ରର ଏକ ଇମେଲ୍ ଉତ୍ତରରେ କହିଛନ୍ତି। ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍ ଏକ କ୍ରେଡିଟ୍ ସମବାୟ ସମାଜ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍ ବ୍ୟବସାୟରେ କାରବାର କରେ ନାହିଁ, ଏହା ବଦଳରେ ଏହା କେବଳ ଏହାର ସଦସ୍ୟମାନଙ୍କୁ ରୁଣ ଦେଇଥାଏ | “ଏହି ସମାଜ ଆରବିଆଇ ଅଧୀନରେ ନାହିଁ। ତଥାକଥିତ ବ୍ୟାଙ୍କର ପ୍ରୋତ୍ସାହକମାନେ ଆରବିଆଇର କଡା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଏବଂ ମନିଟରିଂକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ କ୍ରେଡିଟ୍ ସମବାୟ ମାର୍ଗ ଗ୍ରହଣ କରୁଛନ୍ତି।

ସେମାନେ ଆରବିଆଇରୁ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ ଲାଇସେନ୍ସ ପାଇବେ ନାହିଁ | ତଥାପି, ଏହି ସମାଜ ଏହାର ସଦସ୍ୟମାନଙ୍କୁଋ ଣ ଦେଇପାରେ | ଏହା ତଥାପି ଆର୍ଥିକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ପାଇଁ ଏକ ବ୍ୟବସ୍ଥିତ ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରିବ ବୋଲି ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ। “ମୁଁ ଭାବୁଛି ବେସରକାରୀ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍ ସେବା ତୁଳନାରେ ଏକ କ୍ରେଡିଟ୍ ସମବାୟ ସମାଜ ଖୋଲିବା କିମ୍ବା ସେମାନଙ୍କ ମାଧ୍ୟମରେ ସେବା ଯୋଗାଇବା ଏକ ସହଜ ମାର୍ଗ ଅଟେ। ମୁଁ ନିଶ୍ଚିତ ଯେ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କର କିଛି ପ୍ରକାରର ସୀମା ରହିବ, ଯାହା ଦେଖିବା ପାଇଁ ଆକର୍ଷଣୀୟ ହେବ ବୋଲି ଇଟବ୍ଲକ୍ଚେନ୍ ଡଟ୍ କମ୍ ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ହିତେଶ ମାଲଭିଆ କହିଛନ୍ତି। ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏବଂ ଆରବିଆଇ କାଶାଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କର ଆଇନଗତ ସ୍ଥିତିକୁ ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଦେଇନଥିଲେ। ୟୁନିକା କାଶାର ଏକ ଅଂଶ ହୋଇଥିବାରୁ ଆମେ ଭାରତରେ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗର ଭବିଷ୍ୟତ ଦିଗରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛୁ। ଆମେ ଭାରତରେ ଟୋକେନ୍ ଦ୍ୱାରା ଚାଳିତ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଆକାଉଣ୍ଟଗୁଡିକୁ ମୁକ୍ତ କରୁଛୁ ଯେପରିକି ଭାରତୀୟ ଟଙ୍କା ଏବଂ କ୍ରିପ୍ଟୋ ପାଇଁ ଆକାଉଣ୍ଟ୍ ସଞ୍ଚୟ କରିବା ସହିତ ଋଣ ପ୍ରଦାନ (କ୍ରିପ୍ଟୋ ବିରୋଧରେ ଋଣ ଏବଂ କ୍ରିପ୍ଟୋ କିଣିବା ପାଇଁ ଋଣ) ବୋଲି ଗୌରବ କହିଛନ୍ତି।

ଗୌରବ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଏହାକୁ ସ୍ଵାଧୀନତା ସପ୍ତାହରେ (ଅଗଷ୍ଟରେ) “ଅର୍ଥ ସ୍ଵାଧୀନତାର ପ୍ରତୀକ ଭାବରେ” ମୁକ୍ତ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରିଥିଲେ। “ଆମେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ଆକାଉଣ୍ଟଧାରୀମାନଙ୍କୁ କାର୍ଡ ଦେବା ଆରମ୍ଭ କରିବୁ। ଏହି ସମସ୍ତ ସେବା ଆମର ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍ ଆପ୍ଲିକେସନ୍ ତଥା ଆମର ଶାଖାଗୁଡ଼ିକରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କ୍ରିପ୍ଟୋ ବ୍ୟବସାୟ ପାଇଁ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ଅସୁରକ୍ଷିତ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ ଅଭିଜ୍ଞତା ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି। “ଆଜି, ତିନି ମହାଦେଶରେ ପାଞ୍ଚରୁ ଅଧିକ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍ ଭାଗିଦାରୀ ସହିତ ଆମେ ୨୫୦ ରୁ ଅଧିକ କ୍ରିପ୍ଟୋ କମ୍ପାନୀକୁ ବ୍ୟବସାୟ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍ ପ୍ରଦାନ କରୁଛୁ। ଆମର ବିସ୍ତୃତ ନେଟୱାର୍କ ସହଭାଗୀ ସହିତ, କାଶା କ୍ରିପ୍ଟୋ-ଅନୁକୂଳ ବିଶ୍ୱ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍ ସେବାପାଇଁ ମାର୍ଗ ଦେଖାଉଛି ବୋଲି ଗୌରବ କହିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି, “ୟୁନିକାସ୍ ମଡେଲ ଶାଖା ଖୋଲିବା ପୂର୍ବରୁ, ଆମେ ବର୍ତ୍ତମାନର ୟୁନାଇଟେଡ୍ ଶାଖା ମଧ୍ୟରୁ ତିନିଟି ସହିତ ମଡେଲ୍ ପରୀକ୍ଷା କରିଛୁ ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମେ ଆଗାମୀ ମାସରେ ସମସ୍ତ ୟୁନାଇଟେଡ୍ ଶାଖାଗୁଡ଼ିକୁ ନୂତନ ଏବଂ ଆଧୁନିକୀକରଣ କରିବାକୁ ଯାଉଛୁ

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article