30 C
Bhubaneswar
Friday, May 14, 2021

ଦୈନିକ କୋବିଡ-୧୯ ରୋଗ ସଂଖ୍ୟା ଆଠ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇଛି ।

Must read

ଭୁବନେଶ୍ବର: ରବିବାର ଦିନ ଲଗାତାର ଚତୁର୍ଥ ଦିନ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟରେ ୬,୦୦୦ ରୁ ଅଧିକ ମାମଲା ରିପୋର୍ଟ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୨,୦୦୦ ଅଧିକ ପରୀକ୍ଷା ସତ୍ତ୍ ନୂତନ ସଂକ୍ରମଣ ସଂଖ୍ୟା ପୂର୍ବ ଦିନ ତୁଳନାରେ ପ୍ରାୟ ଆଠ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ଶନିବାର ଦିନ ପ୍ରାୟ ୬,୧୧୬ ଲୋକ ୬,୬୪୭ ବିପକ୍ଷରେ ପଜିଟିଭ୍ ପରୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ। ଏହି ଜୀବାଣୁ ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଆଉ ୭ ଜଣ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିଲେ। ରାୟଗଡାର ଦୁଇ ଜଣ ରୋଗୀ ଏବଂ ଭୁବନେଶ୍ବରର, ଗଞ୍ଜାମ, ପୁରୀ, କାଲାହାଣ୍ଡି ଏବଂ ସୁନ୍ଦରଗଡର ଦୁଇଜଣ ରୋଗୀ ଏହି ରୋଗରେ ପୀଡିତ ହୋଇଥିଲେ। ନୂତନ ମାମଲାଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରୁ ୩,୫୪୬ ଜଣ କ୍ୱାଣ୍ଟିନରେ ଥିବା ଲୋକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ୨,୫୭୦ ଟି ସ୍ଥାନୀୟ ସମ୍ପର୍କ ଥିଲା | ଖୁରଡା, ସୁନ୍ଦରଗଡ, ନୁଆପଡା, ନବରଙ୍ଗପୁର, କାଲାହାଣ୍ଡି, ଜାଜପୁର ଏବଂ କଟକ ଯଥାକ୍ରମେ ୮୭୫, ୭୮୫, ୪୩୦, ୩୧୮, ୩୨୧, ୩୨୪ ଏବଂ ୩୪୩ ସଂକ୍ରମଣରେ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଛି। ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶା ଜିଲ୍ଲା ବ୍ୟତୀତ ଉପକୂଳବର୍ତ୍ତୀ ଜିଲ୍ଲା ଏବଂ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ସୀମାବର୍ତ୍ତୀ ଉତ୍ତର ଅଞ୍ଚଳରେ ଏହି ସଂକ୍ରମଣ ଶୀଘ୍ର ବ୍ୟାପିଛି। ପଡୋଶୀ ରାଜ୍ୟରୁ ଫେରି ଆସିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୩୦୦ ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିବାବେଳେ ଅନ୍ୟ ଦୁଇଟି ସୀମା ଜିଲ୍ଲା – ବାଲାସୋର ଏବଂ ମୟୂରଭଞ୍ଜରେ ଏହି ମାମଲାରେ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି।

ଏକ ସତର୍କତାମୂଳକ ପଦକ୍ଷେପ ଭାବରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଦୁଇଟି ସୀମାନ୍ତ ଜିଲ୍ଲାର ସମସ୍ତ ୯୦ ପ୍ରବେଶ ପଏଣ୍ଟକୁ ସିଲ୍ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରୁ ଫେରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ତୀକ୍ଷ୍ଣ ନଜର ରଖିବା ପାଇଁ ୫୪ ଟି ଚେକ୍ ପୋଷ୍ଟ ସ୍ଥାପନ କରିଛନ୍ତି। ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନକାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ନକାରାତ୍ମକ ପରୀକ୍ଷା କିମ୍ବା ଟୀକାକରଣ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରାଯାଇଛି ଏବଂ ଉତ୍ପାଦନ କରିବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ କ୍ୟାଣ୍ଟିନରେ ରଖାଯାଉଛି | ୪୩,୭୬୫ ପରୀକ୍ଷଣ ସହିତ, ସାମଗ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା ପଜିଟିଭିଟି ହାର ଗୋଟିଏ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ୧୬.୨ ରୁ ୧୪ କୁ ଖସି ଆସିଛି | ଯଦିଓ ଅନେକ ଜିଲ୍ଲାର ଟିଆରପି ସାମାନ୍ୟ ହ୍ରାସ ପାଇଛି, ଏହା ୧୨ ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ରାଜ୍ୟ ହାରାହାରି ଠାରୁ ଅଧିକ ଥିଲା | ନୁଆପଡା ୩୭.୭ ପିସି ସହିତ ଚାର୍ଟରେ ଶୀର୍ଷରେ ରହିଲା, ତା’ପରେ ସୁନ୍ଦରଗଡ (୩୭.୬ ପିସି), ନବରଙ୍ଗପୁର (୩୩.୪ ପିସି), ସମ୍ବଲପୁର (୩୨.୨ ପିସି), କାଲାହାଣ୍ଡି (୨୯ ପିସି), ବରଗଡ (୨୩.୮ ପିସି) ଏବଂ ଖୁରଡା (୨୧.୧ ପିସି) ରହିଲା | ମେଡିକାଲ ଶିକ୍ଷା ଏବଂ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ପ୍ରଫେସର ସି.ବି.କେ ମହାନ୍ତି କହିଛନ୍ତି ଯେ ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶା ଜିଲ୍ଲାରେ ସ୍ଥିତିରେ ସୁଧାର ଆସୁଛି।

“ଜିଲ୍ଲାମାନଙ୍କରେ ପରୀକ୍ଷା ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି। ଆଗାମୀ ଦିନରେ ୧୦ ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ଅଧିକ ପରୀକ୍ଷା କରାଯିବ। ଭଲ କଥା ହେଉଛି ୯୦ ରୁ ଅଧିକ ପିସି ପଜିଟିଭ ମାମଲା ଘରୋଇ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ଏବଂ ୧୦ ରୁ କମ୍ ପେଟେଣ୍ଟ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି।” ସେ କହିଲା। ମୋଟ ୪,୦୭,୪୫୭ ନିଶ୍ଚିତ ହୋଇଥିବା ମାମଲା ମଧ୍ୟରୁ ୩,୬୨,୯୩୧ ଟି ପୁନରୁଦ୍ଧାର ହୋଇଛି ଏବଂ ୧୯୮୮ ରେ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ସକ୍ରିୟ ମାମଲାଗୁଡ଼ିକ ୪୨,୪୮୫ ରେ ଠିଆ ହୋଇଥିଲା | କୋଭିଡ -୧୯ ଏହାର ଆଭିମୁଖ୍ୟକୁ ଆହୁରି କଡାକଡି କରିଥିବାରୁ ପୁରୀ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ରବିବାର ଦିନ ସ୍ୱର୍ଗଦ୍ୱାରରେ ଶବ ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ ଉପରେ ଜିଲ୍ଲା ବାହାରର ଲୋକମାନେ ନିଷେଧାଦେଶ ଜାରି କରିଛନ୍ତି। ପୁରୀର ଜିଲ୍ଲାର କୋବିଡ-୧୯ ରୋଗୀଙ୍କ ମୃତଦେହ ମଙ୍ଗଲାନାଡି ଘାଟରେ ଶବଦାହ କରାଯାଉଥିବାବେଳେ ସମୁଦ୍ର ନିକଟରେ ‘ଅସ୍ତି ବିଶ୍ୱଜନ’ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ରୀତିନୀତି ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ ନାହିଁ ବୋଲି ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି। ଏହି ସମୟରେ, ଭୁବନେଶ୍ୱର ଟେଲି ମେଡିସିନ୍ ସେବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି ଯଦିଓ ଟେଲି-କନଫରେନ୍ସ ଏବଂ ସ୍ଵ ସ୍ତ ଆପ୍ | କୋବିଡ-୧୯ ମାମଲାଗୁଡ଼ିକର ତୀବ୍ର ବୃଦ୍ଧିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ପ୍ରାଥମିକ ଡାକ୍ତରଖାନାର ୱାକ-ଇନ୍ OPD ସେବା ସୋମବାର ଠାରୁ ଅସ୍ଥାୟୀ ଭାବରେ ସ୍ଥଗିତ ରହିବ |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article