30 C
Bhubaneswar
Friday, May 14, 2021

ପ୍ରାଥମିକ, ମାଧ୍ୟମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଆଡମିଶନ ପାଇଁ ଓଡ଼ିଶା ତାରିଖ ଘୋଷଣା କରିଛି

Must read

ଭୁବନେଶ୍ଵର: ପ୍ରାଥମିକ ଓ ମାଧ୍ୟମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଆଡମିଶନ ପାଇଁ ଓଡ଼ିଶା ସ୍କୁଲ ଏବଂ ଗଣଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ସୋମବାର ଦିନ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପ୍ରକାଶ କରିଛି। ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ ଆଡମିଶନ ୨୭ ଏପ୍ରିଲ ୨୦୨୧ (ଆସନ୍ତାକାଲି) ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଏବଂ ମେ ୩୧, ୨୦୨୧ ପୂର୍ବରୁ ଶେଷ ହେବା ଉଚିତ। “ସରକାର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇ ଖୁସି ଯେ, ପ୍ରାଥମିକ / ମାଧ୍ୟମିକ ଶ୍ରେଣୀରେ ନୂତନ ଆଡମିଶନ ୩୧ ସୁଦ୍ଧା ଶେଷ ହେବ। ମେ, ୨୦୨୧” ଆଡମିଶନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ବିଷୟରେ ବିସ୍ତୃତ ବିବରଣୀ ଦେଇ ବିଭାଗ କହିଛି, “ଆଡମିଶନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ୭.୦୦ ଏ। ସମସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟ ଦିନରେ ୯.୩୦ ରୁ ସେମାନଙ୍କ ୱାର୍ଡରେ ଆଡମିଶନ ପାଇଁ ଏକ ସମୟରେ ପାଞ୍ଚରୁ ଅଧିକ ପିତାମାତାଙ୍କୁ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପଢିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ | ହେଡମାଷ୍ଟରମାନେ ନିଶ୍ଚିତ କରିବେ ଯେ ଆଡମିଶନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ସମୟରେ ମାସ୍କ ବ୍ୟବହାର, ସାମାଜିକ ଦୂରତା ଏବଂ ପରିମଳ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଭଳି ସତର୍କତାମୂଳକ ପଦକ୍ଷେପ ଭାବରେ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ଵରା ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ସମସ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶା ବଳୀକୁ ପିତାମାତାମାନେ ଆଡମିଶନ ପାଇଁ ସ୍କୁଲକୁ ଆସିବା ପରେ କଡାକଡି ପାଳନ କରାଯିବ। ”

ଏଥିପାଇଁ ଅଭିଭାବକ ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ‘ଓଡ଼ିଶା ସିକ୍ ସଞ୍ଜୋଗ’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ପାଇଁ ଗଠିତ ହ୍ଟସ୍ ଆପ୍ ଗ୍ରୁପ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ପିତାମାତା / ଗୁଡ଼ିକରେ ବିସ୍ତାର କରାଯିବ। ସରକାରୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ କୋବିଡ-୧୯ ସତର୍କତାକୁ ପୂର୍ଣ୍ଣ ପାଳନ କରିବା ପାଇଁ ଆଡମିଶନ କରାଯିବ। ଖ) ଆଡମିଶନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ନିଆଯାଉଛି ଯାହା ଦ୍ଵରା କୌଣସି ଶିଶୁ ଉପଯୁକ୍ତ ଅଧିକାରରୁ ବଞ୍ଚିତ ହେବେ ନାହିଁ। ଏହା ମଧ୍ୟ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବ ଯେ ଛାତ୍ରମାନେ ଗ୍ରେଡ୍ ଉପଯୁକ୍ତ ଏକାଡେମିକ୍ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପରେ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି ଏବଂ ଛାତ୍ର ଏବଂ ପିତାମାତାଙ୍କ ଚିନ୍ତା ଏବଂ ଚାପକୁ ଆହୁରି ଦୂର କରିବ | ଗ) ପ୍ରଥମ ଶ୍ରେଣୀରୁ ୯ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ତ ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ୨୦୨୧–୨୨ ଏକାଡେମିକ୍ ଅଧିବେଶନ ପାଇଁ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଶ୍ରେଣୀକୁ ପଦୋନ୍ନତି ଦିଆଯାଇଛି | ଘ) ଏକ ବିଦ୍ୟାଳୟ ମଧ୍ୟରେ ପଦୋନ୍ନତି ଉପରେ ଆଧାରିତ ସମସ୍ତ ଆଡମିଶନ ଛାତ୍ର / ଅଭିଭାବକଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତି ଆବଶ୍ୟକ କରିବ ନାହିଁ | ଏଗୁଡିକ ଆଡମିଶନ ଗଡ଼ୁଛି ଏବଂ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକ ସେହି ଅନୁଯାୟୀ ସେମାନଙ୍କ ଆଡମିଶନ ରେଜିଷ୍ଟର ଅପଡେଟ୍ କରିବେ | ଯେଉଁଠାରେ ପଦୋନ୍ନତି ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ଗୋଟିଏ ବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ଅନ୍ୟ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଯିବା ଆବଶ୍ୟକ କରେ, ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ବର୍ତ୍ତମାନର ବିଦ୍ୟାଳୟର ହେଡ୍ ମାଷ୍ଟର, ଯେଉଁଠାରେ ଛାତ୍ର ଅଧ୍ୟୟନ କରୁଛନ୍ତି, ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବର ସହିତ ଏହିପରି ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ତାଲିକା ପଠାଇବେ |

ଅଭିଭାବକମାନଙ୍କ ନିକଟସ୍ଥ ଉଚ୍ଚ ଶ୍ରେଣୀର ବିଦ୍ୟାଳୟର କୁ ଇମେଲ୍ / ହ୍ ାଟସ୍ ଆପ୍ ଇତ୍ୟାଦି ମାଧ୍ୟମରେ | ଯେଉଁ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଆଡମିଶନ ନିଏ, ଟେଲିଫୋନିକ୍ ନିଶ୍ଚିତକରଣ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବିବରଣୀ ଟେଲିଫୋନ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ପିତାମାତାଙ୍କଠାରୁ ଆବଶ୍ୟକ ଏବଂ ପିଲାକୁ ସ୍ୱୀକାର କରିପାରିବ | ଚ) ଯଦି ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ବିଦ୍ୟାଳୟ ବଦଳାଇବାକୁ ପଡିବ, ପିତାମାତା / ଅଭିଭାବକ ବର୍ତ୍ତମାନର ବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ଟିସି ପାଇପାରିବେ ଏବଂ ଆଡମିଶନ ପାଇଁ ନୂତନ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ସମାନ ଦାଖଲ କରିପାରିବେ | ଛ) ଯେଉଁ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକରେ ଟିଏମସି / ସ୍ଵାବ ସଂଗ୍ରହ କେନ୍ଦ୍ର / ଡାକ୍ତରଖାନା କୋବିଡ-୧୯ ପାଇଁ) ବର୍ତ୍ତମାନ ଚାଲୁଛି, ସେମାନେ ଟ୍ରାନ୍ସଫର ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ପ୍ରଦାନ କିମ୍ବା ନିକଟସ୍ଥ ସରକାରୀ ତରଫରୁ ନୂତନ ଆଡମିଶନ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ କରିପାରିବେ | କିମ୍ବା ସହାୟକ ପ୍ରାଥମିକ / ୟୁପି / ମାଧ୍ୟମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଏବଂ ଏହି ସୂଚନା ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ବ୍ୟାପକ ଭାବରେ ପ୍ରସାରିତ ହେବ ଏବଂ ଫୋନ୍ / ହ୍ ାଟସ୍ ଆପ୍ ବାର୍ତ୍ତା ମାଧ୍ୟମରେ ପିତାମାତାଙ୍କୁ ଜଣାଇ ଦିଆଯିବ | ଜ) ଟିସି ସହିତ ଜଡିତ କୌଣସି ଅସୁବିଧା ହେଲେ, ଆକ୍ଟର ଧାରା ୫ ର ବ୍ୟବସ୍ଥା ଅନୁସରଣ କରାଯାଇପାରେ | i) ପ୍ରଥମ ଶ୍ରେଣୀରେ ନୂତନ ଆଡମିଶନ ପାଇଁ, ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଦ୍ଵରା ଫିଡର୍ ଅଙ୍ଗନୱାଡି କେନ୍ଦ୍ରରୁ ଟେଲିଫୋନ୍ / ହ୍ ାଟସ୍ ଆପ୍ ଇତ୍ୟାଦିରୁ ସୂଚନା ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଇପାରେ |

ଟେଲିଫୋନ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ପିତାମାତା / ଅଭିଭାବକଙ୍କ ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ କରିବ | ଏହା ପୁନରାବୃତ୍ତି ହୋଇଛି ଯେ ଆଡମିଶନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ପାଇଁ ଛାତ୍ରଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତି ଆଦ ଆବଶ୍ୟକ ନୁହେଁ। ଜ) ଯଦି ନୂତନ ଆଡମିଶନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପିତାମାତାଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତି ଆବଶ୍ୟକ ହୁଏ, ସାମାଜିକ ଦୂରତା, ହାତର ସ୍ୱଚ୍ଛତା ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କୋବିଡ-୧୯ ସତର୍କତା କଡାକଡି / ପାଳନ କରାଯିବା ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ | ଭିଡ଼କୁ ଏଡ଼ାଇବା ପାଇଁ ଏଚଏମ ମଧ୍ୟ ନିଶ୍ଚିତ କରିବ ଯେ ଏହିପରି ପ୍ରତ୍ୟେକ ପିତାମାତା / ଅଭିଭାବକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପହଞ୍ଚିବାର ତାରିଖ ଏବଂ ସମୟ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ପାଇବେ | କ) ହଷ୍ଟେଲ ପ୍ରବେଶିକା ପରୀକ୍ଷା, ଯେଉଁଠାରେ ପ୍ରଯୁଜ୍ୟ, ବର୍ତ୍ତମାନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ନାହିଁ |) କୌଣସି ପରିସ୍ଥିତିରେ, କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ଜୋନ୍ ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଆଡମିଶନ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ ନାହିଁ | ଏହି କ୍ଷେତ୍ରକୁ “ଆଉଟ୍ ଅଫ୍ କଣ୍ଟେଣ୍ଟମେଣ୍ଟ” ଜୋନ୍ ଭାବରେ ଘୋଷଣା କରାଯିବା ପରେ ଆଡମିଶନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ନିଆଯାଇପାରେ | ମ) ନୀତି ଅନୁଯାୟୀ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକର ଯୁକ୍ତିଯୁକ୍ତକରଣ ଏବଂ ଏକୀକରଣ କାର୍ଯ୍ୟ ସମାପ୍ତ ହେବ ଏବଂ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡିକର ନେତୃତ୍ୱ ନେବାକୁ ଆଡମିଶନ କରାଯିବ | ସାଟେଲାଇଟ୍ ସ୍କୁଲଗୁଡିକରେ କୌଣସି ଆଡମିଶନ, ଯାହା ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛି ଏବଂ ଏକ ଲିଡ୍ ସ୍କୁଲ୍ ସହିତ ମିଶ୍ରଣ ହେବ ବୋଲି ଯାଞ୍ଚ କରାଯାଇଛି, ତାହା କରାଯିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ | ସୁଗମ ଏବଂ ନିରାପଦ ସମାପ୍ତି ପାଇଁ ସମଗ୍ର ଆଡମିଶନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଉପରେ ନଜର ରଖିବ |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article