30 C
Bhubaneswar
Friday, May 14, 2021

କୋଭିଡ ପରିସ୍ଥିତିର ଦକ୍ଷ ପରିଚାଳନା ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ: ଜନସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ

Must read

ଭୁବନେଶ୍ଵର: ଓଡ଼ିଶାରେ କୋଭିଡ -୧୯ ରୋଗୀଙ୍କ ଉପଯୁକ୍ତ ତଥା ଠିକ ସମୟରେ ଚିକିତ୍ସା ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବା ପାଇଁ ବିସ୍ତୃତ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି ବୋଲି ସୋମବାର ଜନସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ନିରଂଜନ ମିଶ୍ର କହିଛନ୍ତି। ଯଦିଓ ମୋଟ ଶଯ୍ୟା ୨୫-୩୦ ପ୍ରତିଶତରୁ ୭୦ ପ୍ରତିଶତ ଶଯ୍ୟା ମଧ୍ୟରେ ଅଛି ତଥାପି ଖାଲି ଅଛି, ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟସେବା ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ଗୁଡ଼ିକରେ ସୁବିଧା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ସମସ୍ତ ପ୍ରୟାସ କରାଯାଉଛି ବୋଲି ମିଶ୍ର କହିଛନ୍ତି। ମିଶ୍ରଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ବର୍ତ୍ତମାନ ଦୁଇରୁ ତିନୋଟି ଜିଲ୍ଲାକୁ ମିଶାଇ କ୍ଲଷ୍ଟର ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ପରିସ୍ଥିତି ଏବଂ ଶଯ୍ୟା ଉପଲବ୍ଧତା ଅନୁଯାୟୀ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଉନ୍ନତ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଜିଲ୍ଲା ମଧ୍ୟରେ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇପାରିବ। ଯଦି କୌଣସି ରୋଗୀ ଗୁରୁତର ହୁଅନ୍ତି, ତେବେ ସେ ରାଜ୍ୟ ସହ ସମନ୍ୱୟ ରକ୍ଷା କରିବା ପରେ କୌଣସି ଜିଲ୍ଲାରୁ ତାଙ୍କୁ କଟକ / ଭୁବନେଶ୍ବରକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇପାରିବ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ୭୦ ପ୍ରତିଶତ ଶଯ୍ୟା ଖାଲି ଅଛି। କିନ୍ତୁ ଯେଉଁଠାରେ କୋଭିଡ୍ ମାମଲା ଅଧିକ ଥାଏ ସେହି ସ୍ଥାନରେ ଶଯ୍ୟାରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣତା ରହିବ | ରୋଗୀର ଅବସ୍ଥା ସୁଧାରିବା ପରେ ଏବଂ ଗତ ଶିଖରରେ କରାଯାଇଥିବା ଘୂର୍ଣ୍ଣନ ଭିତ୍ତିରେ ଆମେ ଉତ୍ସଗୁଡିକୁ ଦକ୍ଷତାର ସହିତ ପରିଚାଳନା କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛୁ ବୋଲି ମିଶ୍ର କହିଛନ୍ତି। ଜନସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଓଡିଶା ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକ ଅମ୍ଳଜାନ ଉତ୍ପାଦନକାରୀ ରାଜ୍ୟ ଅଟେ। ଅମ୍ଳଜାନ ବଣ୍ଟନ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ପୂର୍ବରୁ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛନ୍ତି। “ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଜିଲ୍ଲାରେ ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ ଯାନ ସହିତ ନୋଡାଲ ଅଧିକାରୀ ନିଯୁକ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଅମ୍ଳଜାନ ସିଲିଣ୍ଡରଗୁଡିକ ପ୍ରତିଦିନ ଭରାଯିବ ଏବଂ ବଡ ଏବଂ ପ୍ରମୁଖ ଡାକ୍ତରଖାନା ଗୁଡ଼ିକରେ କୌଣସି ସିଲିଣ୍ଡର ଖାଲି ରହିବାକୁ ଦିଆଯିବ ନାହିଁ ବୋଲି ମିଶ୍ର କହିଛନ୍ତି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article