30 C
Bhubaneswar
Friday, May 14, 2021

ଓଡିଶାରୁ ଅମ୍ଳଜାନ ଉଡ଼ାଇବା ପାଇଁ ଉଦ୍ୟମ

Must read

ଓଡିଶାରୁ ଅମ୍ଳଜାନ ଯୋଗାଣର ବର୍ଦ୍ଧିତ କୋଟାକୁ ଉଡ଼ାଣ ପାଇଁ ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାର ଉଦ୍ୟମ କରୁଛନ୍ତି ବୋଲି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅରବିନ୍ଦ କେଜ୍ରିୱାଲ ଗୁରୁବାର କହିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନାଭାଇରସ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବା ବେଳେ ଅନେକ ସହର ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଅମ୍ଳଜାନ ଅଭାବ ଦେଖାଦେଇଛି।କୋବିଡ-୧୯ ରୋଗୀଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଦିଲ୍ଲୀର ଅମ୍ଳଜାନ କୋଟା ବୃଦ୍ଧି ଦିଗରେ ଉଦ୍ୟମ କରିଥିବାରୁ କେଜ୍ରିୱାଲ କେନ୍ଦ୍ର ଏବଂ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଜଣାଇଛନ୍ତି ଏବଂ ଯୋଗାଣ ଜାତୀୟ ରାଜଧାନୀରେ ପହଞ୍ଚିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ନୂତନ ଭାବେ ଆବଣ୍ଟିତ ଅମ୍ଳଜାନ କୋଟାର ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଅଂଶ ଶହେ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଥିବା ଓଡିଶାରୁ ଆସିଛି ଏବଂ କରୋନାଭାଇରସ୍ ବିରୋଧରେ ଲଢେଇରେ ଏହି ସମୟକୁ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାର ଏହାକୁ ବିମାନ ଉଡ଼ାଣ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦିଲ୍ଲୀର ଦୈନିକ ୩୭୮ ମେଡିକାଲ ଅମ୍ଳଜାନ କୋଟା ରହିଛି ଯାହା ୪୮୦ କୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି ଏବଂ ଏଥିପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଜଣାଇଛନ୍ତି।

କିନ୍ତୁ, ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦିଲ୍ଲୀର ଦୈନିକ ୭୦୦ ଅମ୍ଳଜାନ ଆବଶ୍ୟକ କରୁଥିବା ଆକଳନ ଅନୁଯାୟୀ ଅଧିକ ଯୋଗାଣ ଆବଶ୍ୟକ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦିଲ୍ଲୀ ଅକ୍ସିଜେନର କୋଟାକୁ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟରୁ ସ୍ଥିର କରିଛି, କିନ୍ତୁ ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ କେତେକ ରାଜଧାନୀ ଅଭିମୁଖେ ଯାଉଥିବା ଟ୍ରକକୁ ଅଟକାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। କେଜ୍ରିୱାଲ କହିଛନ୍ତି, “ଏହା ଠିକ ନୁହେଁ। ଏହା ଏକ ବଡ ବିପଦ ଏବଂ ଆମେ ଏହାକୁ ଏକଜୁଟ ହୋଇ ଲଢିବା ଆବଶ୍ୟକ। ଯଦି ଆମେ ବିଭାଜିତ ହୋଇଥାଉ ତେବେ ଭାରତ ବଞ୍ଚିବ ନାହିଁ।” ପରସ୍ପରକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ସେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ନିବେଦନ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଯଦି ଦିଲ୍ଲୀରେ କୋବିଡ-୧୯ ପରିସ୍ଥିତି ନିୟନ୍ତ୍ରଣକୁ ଆସେ ତେବେ ସେମାନଙ୍କୁ ଅତିରିକ୍ତ ଅମ୍ଳଜାନ, ଔଷଧ ଏବଂ ଡାକ୍ତର ଯୋଗାଇଦେବାକୁ ପ୍ରତିଶୃତି ଦେଇଛନ୍ତି। (କେବଳ ଏହି ରିପୋର୍ଟର ହେଡଲାଇନ୍ ଏବଂ ଚିତ୍ର ବ୍ୟବସାୟ ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଦ୍ଵରା ପୁନ କାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଥାଇପାରେ; ବାକି ବିଷୟବସ୍ତୁ ଏକ ସିଣ୍ଡିକେଟ୍ ଫିଡରୁ ସ୍ଵତ – ଉତ୍ପାଦିତ ହୋଇଥାଏ।)

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article