30 C
Bhubaneswar
Friday, May 14, 2021

ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରୁ ଓଡ଼ିଶାକୁ ଆସୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ୧୪ ଦିନିଆ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କ୍ଵାରାଣ୍ଟିନ୍ |

Must read

ଭୁବନେଶ୍ବର: ପଡୋଶୀ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରୁ ରାସ୍ତା କିମ୍ବା ବାୟୁ ଯୋଗେ ଓଡିଶାକୁ ଆସୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଓଡିଶା ସରକାର ଗୁରୁବାର ଦିନ ୧୪ ଟି ଅନୁଷ୍ଠାନିକ କିମ୍ବା ଦେୟଯୁକ୍ତ କ୍ୟାଣ୍ଟିନ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ରାଜ୍ୟରେ କୋବିଦ-୧୯ର ଟ୍ରିପଲ ମ୍ୟୁଟାଣ୍ଟ ଭାରିଆଣ୍ଟ ଦେଖାଯିବା ପରେ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଛି। । ଯେଉଁମାନେ ଦୁଇ ଡୋଜ ଟିକା ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଆରଟିପିସିଆର ନକରାତ୍ମକ ରିପୋର୍ଟ ରଖିଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ୧୪ ଦିନ ପାଇଁ ଘରୋଇ କ୍ୟାଣ୍ଟିନ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ ବୋଲି ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ସୁରେଶ ମହାପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି। “ଯେକୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ସଫଳତାର ସହିତ ଟୀକାକରଣ କରାଯାଇଛି ଏବଂ ଏହାର ପ୍ରଭାବରେ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ଉତ୍ପାଦନ କରାଯାଇଛି କିମ୍ବା ଆରଟି- ପରୀକ୍ଷଣରେ ନକାରାତ୍ମକ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଛି

(ଉତ୍ପାଦନ ହେବାକୁ ଥିବା ରିପୋର୍ଟ) ଓଡିଶାରେ ପ୍ରବେଶ କରିବାର ୪୮ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ତାଙ୍କୁ ୧୪ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଗୃହ କ୍ୟାଣ୍ଟିନ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇପାରେ ଦିନ ପ୍ରକାଶ ଥାଉକି, କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏବଂ ଓଡିଶା ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ଦ୍ଵାରା ଦିଆଯାଇଥିବା କୋଭିଡ ପ୍ରୋଟୋକଲ ଏବଂ ଗୃହ କ୍ୟାଣ୍ଟିନ୍ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀକୁ ପାଳନ ନକରିବା ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ, ଏପରି ବ୍ୟକ୍ତିମାନଙ୍କୁ ଚଉଦ (୧୪) ଦିନ ପାଇଁ ସଂସ୍ଥାର ସୁବିଧାରେ ରଖାଯିବ ବୋଲି ରାଜ୍ୟ ସ୍ଵତନ୍ତ୍ର ରିଲିଫ୍ କମିଶନର କହିଛନ୍ତି। ତୁରନ୍ତ ପ୍ରଭାବ ସହିତ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ସୀମାରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ଆନ୍ତ ରାଜ୍ୟ ସଡ଼କ ( ରାଜ୍ୟ ସଡ଼କ ଏବଂ ସ୍ଥାନୀୟ ସଡକ) ରେ ସୀମା ଯାଞ୍ଚ ପୋଷ୍ଟ (ବିସିପି) ରଖିବାକୁ ବାଲାସୋର ଏବଂ ମୟୂରଭଞ୍ଜକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି। ବାଲାସୋର ଏବଂ ମୟୂରଭଞ୍ଜର କଲେକ୍ଟରମାନଙ୍କୁ ସୀମା ରଖିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି।

ତୁରନ୍ତ ପ୍ରଭାବ ସହିତ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ସୀମାରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ଆନ୍ତ ରାଜ୍ୟ ସଡ଼କ (, ରାଜ୍ୟ ସଡ଼କ ଏବଂ ସ୍ଥାନୀୟ ସଡ଼କ) ରେ ପୋଷ୍ଟଗୁଡିକ (ବିସିପି) ଯାଞ୍ଚ କରନ୍ତୁ |ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ପଶ୍ଚିମ ରାଜ୍ୟରୁ ଆସୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ସମସ୍ତ ପ୍ରମୁଖ ଏବଂ ଛୋଟ ପ୍ରବେଶ ପଏଣ୍ଟ ପାଇଁ ସୀମା ଟ୍ରାକିଂ ନିଶ୍ଚିତ କରିବ | ବଙ୍ଗଳା ସେମାନଙ୍କ ଜିଲ୍ଲା ସହିତ ଲାଗିଥାଏ | ଏଭଳି ଟ୍ରାକିଂ ପାଇଁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପୋଲିସ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇପାରେ, ”ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ସର୍କୁଲାର ତେବେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରୁ ଓଡିଶା ଦେଇ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟକୁ ଯାତ୍ରା କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ। ରାଜ୍ୟ ଭିତରେ ଗାଡି ଭିତରୁ ସେମାନଙ୍କୁ ଓହ୍ଲାଇବାକୁ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ କୁହାଯାଇଛି। “ଯେକୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ଏହି ପଦକ୍ଷେପଗୁଡିକର ଉଲ୍ଲଂଘନ କରନ୍ତି, ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳନା ଅଧିନିୟମ, ୨୦୦୫, ଏପିଡେମିକ୍ ରୋଗ ଅଧିନିୟମ, ୧୮୯୭ ର ଧାରା ୫୧ ରୁ ୬୦, ଏବଂ ଧାରା ୧୮୮ ଅନୁଯାୟୀ ଆଇନଗତ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବା ବ୍ୟତୀତ ସେଥିରେ ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ। ଆଇପିସି ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଆଇନଗତ ବ୍ୟବସ୍ଥା ପ୍ରଯୁଜ୍ୟ ବୋଲି ଚିଠିରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article