27.1 C
Bhubaneswar
Sunday, August 1, 2021

ଓଡିଶା ୧୦,୦୦୦ କୋବିଡ-୪୧୯ ମାମଲା ସହିତ ଶିଖର ହୋଇପାରେ |

Must read

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ପ୍ରଭାବିତ ରାଜ୍ୟରୁ ପ୍ରବାସୀ ଭାରତୀୟଙ୍କ ଆଗମନ ଏବଂ କୋଭିଡ ଆଦର୍ଶର ଅବ୍ୟବସ୍ଥା ସହିତ ଓଡ଼ିଶାର ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ଏହି ଜୀବାଣୁ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବ୍ୟାପିବାରେ ଲାଗିଛି। ଏହି ଅବଧିରେ ଆଉ ପାଞ୍ଚ ଜଣ ରୋଗୀ ଏହି ରୋଗରେ ପୀଡିତ ହୋଇଥିଲେ। ମେ’ର ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ତରଙ୍ଗ ଶିଖରକୁ ଆସିପାରେ ବୋଲି ରାଜ୍ୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅଧିକାରୀ ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିଛନ୍ତି। ମେଡିକାଲ ଏଜୁକେସନ୍ ଆଣ୍ଡ ଟ୍ରେନିଂ (ଡିଏମଇଟି) ର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡ ସିବି କେ ମହାନ୍ତି କହିଛନ୍ତି ଯଦିଓ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, ଦିଲ୍ଲୀ ଏବଂ ଛତିଶଗଡ ଭଳି ରାଜ୍ୟ ଶିଖର ପାଖେଇ ଆସୁଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଏହା ଓଡିଶାରେ ସାମାନ୍ୟ ବିଳମ୍ବ ହେବ। ଦୁଇ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଏହା ଦ୍ୱିଗୁଣିତ ହେବ ବୋଲି ଜଣେ ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀ କହିଛନ୍ତି।

ଯଦିଓ ପରୀକ୍ଷଣ ପଜିଟିଭିଟି ହାର (ଟିଆରପି) ପ୍ରାୟ ୨୦ ପିସିରେ ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ୧୪।.୭୨ ରୁ ୧୨.୫ କୁ ସାମାନ୍ୟ ହ୍ରାସ ପାଇଛି, ଏକ ବିଶ୍ଳେଷଣ ସୂଚାଇ ଦେଇଛି ଯେ ନୂତନ ମାମଲାଗୁଡ଼ିକର ଦ୍ୱିଗୁଣିତ ହାର ପାଞ୍ଚ ଦିନ ଏବଂ ର ଦ୍ୱିଗୁଣିତ ହାର ଦିନ ଥିଲା | ଓଡିଶା, ଯାହାକି ଆଠଟି ରାଜ୍ୟ ମଧ୍ୟରେ ଅଛି ଯେଉଁଠାରେ ଅନ୍ୟ ଖରାପ ଅଂଶ ତୁଳନାରେ ସଂକ୍ରମଣ ବହୁ ଶୀଘ୍ର ବିସ୍ତାର କରୁଛି। ଆମ ଦେଶ କହିଛି ଯେ ଜିଲ୍ଲାମାନଙ୍କରେ ରିପୋର୍ଟ କରାଯାଉଥିବା ଅନ୍ତତ ୩୦ ପକ୍ଷେ ୩୦ ପ୍ରତିଶତ ଗ୍ରାମରୁ ଆସିଛି। ଛୋଟ ସହର ଏବଂ ଗ୍ରାମ ହାଟରେ ଜନଗହଳି ପୂର୍ଣ୍ଣ ବଜାରରେ ଧିରେ ଧିରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବା ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳର ହିନଟେରଲ୍ୟାଣ୍ଡରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବା ସଂକ୍ରମଣ ହେତୁ ହୋଇଥାଏ |

୩୯ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ବ୍ୟାପିଥିବା ଏହି ନୂତନ ମାମଲା ମଧ୍ୟରୁ୯୧୪,୮୧୪ ଜଣ କ୍ୱାଣ୍ଟିନ୍ ଏବଂ ୨,0୦୩୭ସ୍ଥାନୀୟ ସଂକ୍ରମଣରେ ଥିଲେ। ଏହି ମାମଲାର ପ୍ରାୟ ୯୫ ପ୍ରତିଶତ (ପିସି) ଛତିଶଗଡ ସୀମାବର୍ତ୍ତୀ ଆଠଟି ଜିଲ୍ଲା ସମେତ ୨୩ ଟି ଜିଲ୍ଲାରୁ ଆସିଛି। ପାଞ୍ଚଟି ଜିଲ୍ଲା ୩୦୦ ରୁ ଅଧିକ ମାମଲା ପଞ୍ଜୀକୃତ କରି ଖୁରଡା ସର୍ବାଧିକ୭୦୩ ମାମଲା ରିପୋର୍ଟ କରିଛନ୍ତି, ତା’ପରେ ସୁନ୍ଦରଗଡ ୫୧୬, ନୁଆପଡା ୪୮୬, ବରଗଡ ୩୧୮ ଏବଂ କଟକ ୩୦୪ ରହିଛି। ରାଜ୍ୟରେ ବର୍ତ୍ତମାନର ଅମ୍ଳଜାନ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ସ୍ପଷ୍ଟ କରି ଡ ମହାନ୍ତି କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାଜ୍ୟ ବର୍ତ୍ତମାନ ଅମ୍ଳଜାନ ସରପ୍ଲସ ଏବଂ ଶିଖର ସମୟର ଚାହିଦା ପୂରଣ କରିବାକୁ ସରକାର ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛନ୍ତି। “ଗତ ବର୍ଷର ଅମ୍ଳଜାନର ଚାହିଦା ୧୦ ଗୁଣ ରଖିବାକୁ ଆମେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛୁ। ବର୍ତ୍ତମାନର ଭଣ୍ଡାରରେ ପ୍ରତିଦିନ ୩୨୧ ମେଟ୍ରିକ୍ ଟନ୍ ଅଛି | ଗତଥର ଦିନକୁ ପ୍ରାୟ ୩୦ ମେଟ୍ରିକ୍ ଟନ୍ ଅମ୍ଳଜାନ ଆବଶ୍ୟକ ଥିଲା ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article