30 C
Bhubaneswar
Friday, May 14, 2021

ରାଜ୍ୟଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରେ ମେଡିକାଲ ଅମ୍ଳଜାନର ମାଗଣା ଗତି ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥାଏ |

Must read

ଅମ୍ଳଜାନ ଯୋଗାଣକୁ ରୋକିବାରେ ରାଜ୍ୟମାନେ ପରସ୍ପରକୁ ଦୋଷାରୋପ କରୁଥିବାବେଳେ ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଗୁରୁବାର ଦିନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛି ଯେ ରାଜ୍ୟ ମଧ୍ୟରେ ମେଡିକାଲ ଅମ୍ଳଜାନର ଗତିବିଧି ଉପରେ କୌଣସି ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ରହିବ ନାହିଁ ଏବଂ ସେହି ଅନୁଯାୟୀ ମାଗଣା ଆନ୍ତ ରାଜ୍ୟ ଅନୁମତି ଦେବାକୁ ପରିବହନ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯିବ। ଏବଂ ଅମ୍ଳଜାନ ବହନ କରୁଥିବା ଯାନଗୁଡିକର ଆନ୍ତ ରାଜ୍ୟ ଗତି | ଜାତୀୟ ରାଜଧାନୀରେ ତୀବ୍ର ଅମ୍ଳଜାନ ଅଭାବକୁ ଦର୍ଶାଇ ମ୍ୟାକ୍ସ ହସ୍ପିଟାଲ ଦେଇଥିବା ଆବେଦନ ଉପରେ ଦିଲ୍ଲୀ ହାଇକୋର୍ଟ ଶୁଣାଣି ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ଆଜି ଶୁଣାଣି ସମୟରେ ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାର କୋର୍ଟଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦୂର ସ୍ଥାନରୁ ଶୀଘ୍ର ଅମ୍ଳଜାନ ଆଣିବା ଅସମ୍ଭବ ଅଟେ। “ସକାଳୁ ଆମେ ଡାକ୍ତରଖାନାଗୁଡ଼ିକରୁ କଲ ପାଇ ଆସୁଛୁ; କେତେକ ସ୍ଥାନରେ ଆମେ ଘଣ୍ଟା ନୁହେଁ ବରଂ କିଛି ମିନିଟରେ ରହିଛୁ ବୋଲି ସରକାର କହିଛନ୍ତି। ବୁଧବାର ଦିନ କୋର୍ଟ କେନ୍ଦ୍ର ଉପରେ ଦୃଢ ଭାବରେ ଓହ୍ଲାଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାଜ୍ୟ ପାଇଁ ମାନବ ଜୀବନ ସେତେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନୁହେଁ। ଏହାପୂର୍ବରୁ ଆଜି ଦେଶରେ ପ୍ରଚଳିତ କୋଭିଡ -୧୯ ମହାମାରୀର ପରିସ୍ଥିତିକୁ ନେଇ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଅମ୍ଳଜାନ ଯୋଗାଣ, ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ଔଷଧ ଏବଂ ଟୀକାକରଣ ପ୍ରଣାଳୀ ଉପରେ ଜାତୀୟ ନୀତି ପ୍ରଣୟନ କରିବାକୁ କେନ୍ଦ୍ରକୁ କହିଛନ୍ତି।

ଗୁରୁବାର ଦିନ ଉପନ୍ୟାସ କରୋନାଭାଇରସ୍ ର ୩ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ମାମଲା ଭାରତ ରିପୋର୍ଟ କରିଛି, ଯାହା ଦେଶରେ ମହାମାରୀରେ ସର୍ବାଧିକ ଦୈନିକ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଗୋଟିଏ ଦିନରେ କୌଣସି ଦେଶ ଅଧିକ ମାମଲା ରେକର୍ଡ କରିନାହାଁନ୍ତି। ସେହି ଦିନ ୨,୧୦୪ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଥିଲା, ଯାହା ଭାରତ ପାଇଁ ଆଉ ଏକ ରେକର୍ଡ | ୩,୧୪,୮୩୫ ନୂତନ ମାମଲା ସହିତ, ମୋଟ ସଂକ୍ରମଣ ୧,୫୯,୩୦,୯୬୫ ରେ ଅଛି | ଏହି ସମୟରେ ଟୋଲ୍ ୧,୮୪,୬୫୭ ରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଏହି ସମୟରେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ଅଦୃଶ୍ୟ କୋଭିଡ -୧୯ ବୃଦ୍ଧି ମଧ୍ୟରେ ମତଦାନ ଚାଲିଛି। ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଏହାର ସର୍ବାଧିକ ଦିନିକିଆ ସ୍ପାଇକ୍ ପଞ୍ଜିକୃତ କରିଛି ଯେଉଁଥିରେ ୯,୮୧୯ ଜଣ ଲୋକ ପଜିଟିଭ୍ ପରୀକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ମଙ୍ଗଳବାର ରାତିରେ ଦେଶକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ କୋଭିଡ -୧୯ ର ଦ୍ଵିତୀୟ ତରଙ୍ଗ ଦେଶକୁ “ଟୁଫାନ” ପରି ପରିଣତ କରିଛି। (ଡ଼), ଏବଂ ନାଗରିକମାନଙ୍କୁ ଏହି ପ୍ରତିକୂଳ ପରିସ୍ଥିତିରେ ହୃଦୟ ହରାଇବାକୁ ଆହ୍ୱାନ କଲେ | ଲକ୍ଡାଉନ୍ କୁ ଶେଷ ପନ୍ଥା ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ଏବଂ କେବଳ ମାଇକ୍ରୋ-କଣ୍ଟେଣ୍ଟମେଣ୍ଟ୍ ଜୋନ୍ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବାକୁ ସେ ରାଜ୍ୟଗୁଡିକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ | ଏହି ରୋଗର ପ୍ରସାର ପାଇଁ ଅଧିକ ରାଜ୍ୟ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଘୋଷଣା କରିଥିବାରୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ଠିକଣା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା।

ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ତେଲେଙ୍ଗାନା ମେ ୨୧ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରାତ୍ରି କର୍ଫ୍ୟୁ ଲାଗୁ କରିଥିବାବେଳେ କର୍ଣ୍ଣାଟକ ସପ୍ତାହ ଶେଷରେ କର୍ଫ୍ୟୁ ଏବଂ ରାତିରେ ତାଲା ପକାଇବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଛି। ସେପଟେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ପାଞ୍ଚଟି ସହରରେ ଆହ୍ଲାବାଦ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ନିର୍ଦ୍ଦେଶିତ ଏକ ଲକଡାଉନ୍ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ରଖାଯାଇଥିଲା। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଜି ପରିସ୍ଥିତି ପ୍ରଥମ ଥର ଠାରୁ ଭିନ୍ନ ଥିଲା – ସେଠାରେ ଟିକା, ଜୀବାଣୁ ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଚିକିତ୍ସା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଜ୍ଞାନ ଏବଂ ଉନ୍ନତ ଭିତ୍ତିଭୂମି ରହିଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇବା ସହିତ ଅର୍ଥନୈତିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ବଞ୍ଚାଇବା ଏବଂ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବିକା ଉପରେ କେବଳ ସର୍ବନିମ୍ନ ପ୍ରଭାବ ପଡିବ ବୋଲି ସରକାରଙ୍କ ଉଦ୍ୟମ।

“ଆଜ୍ କୀ ଷ୍ଟିଟି ମେନ୍ ହେମେନ ଦେଶ କୋ ଲକଡାଉନ୍ ସେ ବାଚାନା| ମୂଖ୍ୟ ରାଜିୟନ୍ ସେ ଭୀ ଅନୁରୋଦ କରୁଙ୍ଗା କି ଭା ଲକଡାଉନ୍ କୋ ଆଣ୍ଟିମ୍ ବିକଲପ କେ ରୁପ୍ ମେନ୍ ହାଇ ଇଷ୍ଟମାଲ୍ କରନ୍ | ଲକଡାଉନ୍ ସେ ବାଚାନେ କି ଭରପୁର କୋଶୀଶ କର୍ନି ହ i | ମାଇକ୍ରୋ କଣ୍ଟେଣ୍ଟମେଣ୍ଟ ଜୋନ୍ ପାର୍ ହାଇ ଦିନ୍ କେନ୍ଦୁଝର କର୍ନା ହ i ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ” କେବଳ ଧାରଣ ଜୋନ୍ ”|) ଅମ୍ଳଜାନ ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ଯୁଦ୍ଧ ପଦକ୍ଷେପରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତୁ, ଡିଫେନ୍ସ ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂ ସଶସ୍ତ୍ର ବାହିନୀ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ମହାମାରୀ ବିରୋଧରେ ଲଢେଇରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାରେ ସହଯୋଗ କରିବାକୁ କହିଛନ୍ତି ଏବଂ ଜରୁରୀ ଆବଶ୍ୟକତା ପୂରଣ ପାଇଁ କ୍ରୟ କ୍ଷମତା ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି। ପ୍ରତିରକ୍ଷା ସାର୍ବଜନୀନ କ୍ଷେତ୍ର କାର୍ଯ୍ୟ, ଏବଂ ଅର୍ଡାନ୍ସ ଫ୍ୟାକ୍ଟ୍ରି ବୋର୍ଡକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ଅମ୍ଳଜାନ ସିଲିଣ୍ଡର ଏବଂ ଅତିରିକ୍ତ ଶଯ୍ୟା ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ଯୁଦ୍ଧ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ସେ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article