30 C
Bhubaneswar
Friday, May 14, 2021

ଦିଲ୍ଲୀ, ଓଡ଼ିଶା, ତେଲେଙ୍ଗାନା ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ବର୍ଷା ଏବଂ ବଜ୍ରପାତର ଅନୁଭୂତି |

Must read

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ: ଗୁରୁବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରରେ ଏକ ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ବିଶୃଙ୍ଖଳା ପଞ୍ଜାବ ଏବଂ ଆଖପାଖ ଅଞ୍ଚଳରେ ଏହାର ସାଇକ୍ଲୋନିକ୍ ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାର ସହିତ ଅବସ୍ଥିତ। ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରଭାବରେ; ୨୨ ଓ ୨୩ ଏପ୍ରିଲରେ ପଶ୍ଚିମ ହିମାଳୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ବ୍ୟାପକ ବୃଷ୍ଟିପାତ, ତୁଷାରପାତ ଏବଂ ବଜ୍ରପାତ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି ଏବଂ ସମାନ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମ ଭାରତର ସଂଲଗ୍ନ ସମତଳ ଅଞ୍ଚଳରେ ବିସ୍ତୃତ ବର୍ଷା ଏବଂ ବଜ୍ରପାତ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି। ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଉତ୍ତର-ଦକ୍ଷିଣ ଟ୍ରଫ୍ ଉତ୍ତର ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ କର୍ଣ୍ଣାଟକରୁ ଦକ୍ଷିଣ ତାମିଲନାଡୁ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିଥାଏ, ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ତାମିଲନାଡୁ ଏବଂ ନିମ୍ନ ଟ୍ରପୋସଫେରିକ୍ ସ୍ତରରେ ଏକ ସାଇକ୍ଲୋନିକ୍ ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାର ସହିତ | ଏହା ଆଗାମୀ ୪-୫ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଦକ୍ଷିଣ ଉପଦ୍ୱୀପ ଭାରତ ଉପରେ ବିସ୍ତୃତ ବର୍ଷା ଏବଂ ବଜ୍ରପାତରେ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ହେବ | ଗୁରୁବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ପୂର୍ବ ଭାରତ ଉପରେ ଏକ ସାଇକ୍ଲୋନିକ୍ ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାର ହୋଇଛି ଏବଂ ଏହା ଗୁରୁବାର ଦିନ ପୂର୍ବ ଭାରତ ଉପରେ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ବର୍ଷା ଏବଂ ବଜ୍ରପାତ କରିବ। ଏହି ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ ପ୍ରଚାର ଗୁରୁବାର ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ଭାରତକୁ ଯିବ ଏବଂ ଗୁରୁବାର ଦିନ ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶ, ଆସାମ ଏବଂ ମେଘାଳୟ ଉପରେ ବ୍ୟାପକ ବର୍ଷା ଓ ବଜ୍ରପାତ ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି।

ଅଧିକନ୍ତୁ, ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ଭାରତ ଉପରେ ଆଉ ଏକ ସାଇକ୍ଲୋନିକ୍ ପ୍ରଚାର ଜାରି ରହିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି, ଯାହା ଦ୍ଵାରା ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ବିସ୍ତୃତ ବର୍ଷା ଏବଂ ବଜ୍ରପାତ ହୋଇପାରେ। ଏହି ସମୟରେ, ଆଗାମୀ ୪-୫ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଦେଶରେ କୌଣସି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଉତ୍ତାପ ପରିସ୍ଥିତି ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ | ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଉପକୂଳ ପଶ୍ଚିମ ଭାରତ, ଉପକୂଳ ଦକ୍ଷିଣ ଭାରତ ଏବଂ ଉତ୍ତର ପୂର୍ବ ଭାରତ ବ୍ୟତୀତ ଭାରତରେ ସର୍ବାଧିକ ତାପମାତ୍ରା ସ୍ୱାଭାବିକଠାରୁ କମ୍ ରହିବ | ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ଏହି ପୂର୍ବାନୁମାନ ସମୟରେ ଉତ୍ତର ଭାରତ, ମଧ୍ୟ ଭାରତ ଏବଂ ଏହାର ଆଖପାଖ ଅଞ୍ଚଳରେ ସର୍ବନିମ୍ନ ତାପମାତ୍ରା ସାମାନ୍ୟ କମ୍ ରହିବ। ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ର ସାଧାରଣ କିମ୍ବା ସାମାନ୍ୟ ଉଷ୍ମ ହେବ | ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର ଏବଂ ଲଦାଖ ଉପରେ ବ୍ୟାପକ ବର୍ଷା / ତୁଷାର ଏବଂ ବଜ୍ରପାତ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି | ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶ, ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ଉପରେ ଯଥେଷ୍ଟ ବ୍ୟାପକ ବର୍ଷା / ତୁଷାର ଏବଂ ବଜ୍ରପାତ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ଆସାମ ଏବଂ ମେଘାଳୟ ପାଇଁ କାର୍ଡରେ ଯଥେଷ୍ଟ ବ୍ୟାପକ ବର୍ଷା ଏବଂ ବଜ୍ରପାତ ହୋଇଛି | ସିକ୍କିମ୍ ପାଇଁ ପୂର୍ବାନୁମାନ କରାଯାଇଥିବା ବର୍ଷା / ତୁଷାର ଏବଂ ବଜ୍ରପାତ ନାଗାଲାଣ୍ଡ, ମଣିପୁର, ମିଜୋରାମ, ତ୍ରିପୁରା ଏବଂ କେରଳ ଉପରେ ବିସ୍ତୃତ ବର୍ଷା ଏବଂ ବଜ୍ରପାତ ହେବାର ପୂର୍ବାନୁମାନ କରାଯାଇଛି।

ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ, ଓଡିଶା,ଝାଡଖଣ୍ଡ, ବିହାର, ପଶ୍ଚିମ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ପଞ୍ଜାବ, ହରିୟାଣା, ଦିଲ୍ଲୀ, ଛତିଶଗଡ, ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ, ତେଲେଙ୍ଗାନା, ତାମିଲନାଡୁ, କର୍ଣ୍ଣାଟକ ଏବଂ ଆଣ୍ଡାମାନ ଏବଂ ନିକୋବର ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜରେ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ବର୍ଷା ଏବଂ ବଜ୍ରପାତ ସମ୍ଭବ। ପଶ୍ଚିମ ରାଜସ୍ଥାନ ଏବଂ ଗୁଜୁରାଟର କେତେକ ସ୍ଥାନରେ ସର୍ବାଧିକ ତାପମାତ୍ରା ୪୦ ° C ରୁ ଅଧିକ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି | ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ ଉପରେ ଯଥେଷ୍ଟ ବ୍ୟାପକ ବର୍ଷା / ତୁଷାର ଏବଂ ବଜ୍ରପାତ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି | ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶରେ ବିସ୍ତୃତ ବର୍ଷା / ତୁଷାରପାତ ଏବଂ ବଜ୍ରପାତ ସମ୍ଭବ ହୋଇଥିବାବେଳେ କେରଳ ଉପରେ କେବଳ ବର୍ଷା ଓ ବଜ୍ରପାତ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ସିକ୍କିମ୍, ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର ଏବଂ ଲଦାଖ ଉପରେ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ବର୍ଷା / ତୁଷାର ଏବଂ ବଜ୍ରପାତ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ଆସାମ, ମେଘାଳୟ, ନାଗାଲାଣ୍ଡ, ମଣିପୁର, ମିଜୋରାମ, ତ୍ରିପୁରା, ଓଡିଶା, ପଶ୍ଚିମ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ପଞ୍ଜାବ, ହରିୟାଣା, ଦିଲ୍ଲୀ, ଛତିଶଗଡ, ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ, ତେଲେଙ୍ଗାନା, ତାମିଲନାଡୁ, କର୍ଣ୍ଣାଟକ ଏବଂ ଆଣ୍ଡାମାନ ଏବଂ ନିକୋବର ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜରେ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ବର୍ଷା ଏବଂ ବଜ୍ରପାତ ହେବାର ପୂର୍ବାନୁମାନ କରାଯାଇଛି। ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ, ପଶ୍ଚିମ ରାଜସ୍ଥାନ ଏବଂ ଗୁଜୁରାଟର କେତେକ ସ୍ଥାନରେ ସର୍ବାଧିକ ତାପମାତ୍ରା ୪୦ ° ରୁ ଅଧିକ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article