30 C
Bhubaneswar
Friday, May 14, 2021

ଓଡିଶା କ୍ଲାସ୍ ୧୦ ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା, କ୍ଲାସ୍ ୧୩ କୁ ସ୍ଥଗିତ କରେ, ୯, ୧୧ ଶ୍ରେଣୀ ପାଇଁ ଜନ ପଦୋନ୍ନତି |

Must read

ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଦୃଢ ଚାହିଦା ପରେ ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା ବୋର୍ଡ (ବିଏସଇ), ଓଡିଶା ଶେଷରେ ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ପରୀକ୍ଷା ବାତିଲ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି। ଓଡିଶା ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା ଆସନ୍ତା ୧୯ ତାରିଖରୁ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବାର ଥିଲା। ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା ବ୍ୟତୀତ ଓଡିଶା ରାଜ୍ୟ ମାଡ୍ରାସା ଶିକ୍ଷା ବୋର୍ଡ ଏସ୍ଏସ୍ସି ଷ୍ଟାଣ୍ଡ ସହିତ ସମାନ। ଏକ ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ ବୈଠକ ଏବଂ ସିଏମ୍ ବାସଭବନ ବାହାରେ ଏକ ଛାତ୍ରଙ୍କ ବିରୋଧ ପରେ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ, ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀର ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ଏକ ‘ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ମାନଦଣ୍ଡ’ ଆଧାରରେ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ କରାଯିବ | ବୋର୍ଡର ଏକ ସରକାରୀ ବିବୃତ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ସେମାନେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପାରାମିଟରଗୁଡିକ ଚୂଡାନ୍ତ କରିନାହାଁନ୍ତି ଯାହା ବିରୁଦ୍ଧରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ କରାଯିବ। ସବିଶେଷ ମାନଦଣ୍ଡ ଶୀଘ୍ର ଅଂଶୀଦାର ହେବ | କ୍ଲାସ୍ ୧୦ କିମ୍ବା ମାଟ୍ରିକ୍ ଫଳାଫଳ ଘୋଷଣା କରିବା ପରେ, ବିଏସଡି ଓଡ଼ିଶା ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ଲିଖିତ ପରୀକ୍ଷାରେ ହାଜର ହେବାକୁ ଏକ ବିକଳ୍ପ ମଧ୍ୟ ଦେବ |

ଏହା କେବଳ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ, ଯେଉଁମାନେ ସେମାନଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ମାର୍କରେ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ହେବେ ନାହିଁ | ଯେତେବେଳେ ପରିସ୍ଥିତି “ଅନୁକୂଳ” ହେବ ସେତେବେଳେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପରୀକ୍ଷା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ବୋଲି ବିଏସଡି ଓଡିଶା କହିଛି। ଏହି ସମୟରେ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ ଗଣଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ, ଓଡ଼ିଶା ସରକାର ଆସନ୍ତା ୧୮ ତାରିଖରୁ ହେବାକୁ ଥିବା ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ପରୀକ୍ଷାକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିଛନ୍ତି। ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏକ ସରକାରୀ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛନ୍ତି, “ଥରେ କୋବିଡ-୧୯ ପରିସ୍ଥିତି ସୁଧାରିବା ପରେ ଓଡ଼ିଶା ପରୀକ୍ଷା ଦେବ। ପରୀକ୍ଷା ପୂର୍ବରୁ ଅତି କମରେ ୧୫ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ କ୍ଲାସ୍ ୧୦ ତାରିଖ ଘୋଷଣା କରାଯିବ | ୯ ଏବଂ ୧୧ ଶ୍ରେଣୀରେ ପଢୁଥିବା ଛାତ୍ରମାନେ ମଧ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା ନକରି ଯଥାକ୍ରମେ ୧୦ ଏବଂ ୧୨ ଶ୍ରେଣୀକୁ ପଦୋନ୍ନତି ପାଇବେ | ଗତକାଲି ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା ବାତିଲ କରିବାକୁ ଦାବି କରି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ବାସଭବନ ସମ୍ମୁଖରେ ଏକ ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରାଯାଇଥିଲା। ସେମାନେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ଆଇସିଏସ୍ଇ ଏବଂ ସିବିଏସ୍ଇ ଭଳି ରାଜ୍ୟରେ କୋବିଡ-୧୯ ଅବସ୍ଥା ବିଗିଡିବା ମଧ୍ୟରେ ରାଜ୍ୟ ବୋର୍ଡ ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ପରୀକ୍ଷା ବାତିଲ କରିବା ଉଚିତ୍।

ଓଡିଶା ସରକାର ପୂର୍ବରୁ ଉଭୟ ଦଶମ ଏବଂ ଦ୍ୱାଦଶ ପରୀକ୍ଷାକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିଥିଲେ। କ୍ଲାସ୍ ୧୨ ଓଡିଶା ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷାରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ଅଫିସିଆଲ୍ ତାରିଖ କିମ୍ବା ଅଧିକ ଅଦ୍ୟତନ ହୋଇନାହିଁ। ଗତ ବର୍ଷ, ଓଡିଶା ଦଶମ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ୫ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଏବଂ ଶ୍ରେଣୀ ୧୨ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ପ୍ରାୟ ୬ ଲକ୍ଷ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ହାଜର ହୋଇଥିଲେ। ଚଳିତ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟ ସମାନ ସଂଖ୍ୟା ପରୀକ୍ଷା ଦେବେ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଥିଲା। ସିବିଏସ୍ଇ ସମେତ ଅଧିକାଂଶ ଶିକ୍ଷାଗତ ବୋର୍ଡକୁ ସେମାନଙ୍କ କେତେକ ବିଷୟ ପାଇଁ ପରୀକ୍ଷା ବାତିଲ କରିବାକୁ ପଡୁଥିବାବେଳେ କୋବିଡ-୧୯ ଭାରତକୁ ଆସିବା ପରେ ବିଏସ୍ଇ ଓଡିଶା ଏହାର ପରୀକ୍ଷା କରିଥିଲା। ଫଳାଫଳ ଏବଂ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ ପ୍ରକ୍ରିୟା, ଓଡିଶା ପାଇଁ ୨୦୨୦ ରେ ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇଥିଲା | ସିବିଏସ୍ଇ ପାଇଁ ଲାସ୍ ୧୦ ପରୀକ୍ଷା ବାତିଲ କରିବାକୁ ସରକାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବାର କିଛି ଦିନ ପରେ ବିଏସ୍ଏସ୍ ଓଡିଶାର ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ପରୀକ୍ଷା ବାତିଲ୍ କରିବାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ଆସିଛି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଏବଂ ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରମେଶ ପୋଖରିଆଲଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆଲୋଚନା ପରେ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି। ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, ପଞ୍ଜାବ ସମେତ ଅନେକ ରାଜ୍ୟ ବୋର୍ଡ ସେମାନଙ୍କ ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା ବାତିଲ କରିବାର କିଛି ସମୟ ପରେ | – ଅନ୍ୟ ଏକ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବୋର୍ଡ ମଧ୍ୟ ଶ୍ରେଣୀ ୧୦ ପରୀକ୍ଷାକୁ ବାତିଲ କରିଦେଇଥିଲା | ଏହି ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ ପାଇଁ କୌଣସି ବୋର୍ଡ ବିସ୍ତୃତ ମାନଦଣ୍ଡ ଅଂଶୀଦାର କରିନାହାଁନ୍ତି |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article