30 C
Bhubaneswar
Friday, May 14, 2021

ରାମ ନବମୀଙ୍କ ଶୁଭ ଉତ୍ସବ ପାଳନ ହୋଇଛି ।

Must read

ରାମ ନବମୀଙ୍କର ଶୁଭ ଉତ୍ସବକୁ ପାଳନ କରିବା ପାଇଁ ଓଡିଶାର ଜଣେ କଳାକାର ଯାହାକୁ ସେ ଭଗବାନ ରାମଙ୍କ ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ଛୋଟ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ଓଡ଼ିଶାର ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲାର କଳାକାର ସତ୍ୟନାରାୟଣ ମହାରାଣା ମାତ୍ର ୪.୧ ସେଣ୍ଟିମିଟର ଉଚ୍ଚତା ବିଶିଷ୍ଟ ଏହି ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି। ସତ୍ୟନାରାୟଣ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରତିମା ତିଆରି କରିବା ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ମାତ୍ର ଏକ ଘଣ୍ଟା ସମୟ ଲାଗିଛି। ମହାରଣା ଦେବତା ଏବଂ ଦେବୀଙ୍କ ଏପରି ଛୋଟ ଏବଂ ଅନନ୍ୟ ଆକୃତିର ପ୍ରତିମା ସୃଷ୍ଟି କରିବା ଜଣାଶୁଣା ଏବଂ ଏହିପରି ରାମ ନବମୀ ଅବସରରେ ସେ ମଧ୍ୟ କିଛି କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ। ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଜେନ୍ସି ସହିତ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରି ମହାରାଣା କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରତିମା ତିଆରି କରିବାକୁ ତାଙ୍କୁ ମାତ୍ର ଏକ ଘଣ୍ଟା ସମୟ ଲାଗିଛି। ୪.୧ ସେଣ୍ଟିମିଟର ଉଚ୍ଚରେ ଏହି କଳାକାରଙ୍କ ସୃଷ୍ଟି ଟ୍ଵିଟର ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ ଦ୍ଵ।ରା ପ୍ରଶଂସା କରାଯାଇଥିଲା। ମହାରଣା ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କର କ୍ଷୁଦ୍ର ପ୍ରତିମା ମାଧ୍ୟମରେ ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ଏକ ବାର୍ତ୍ତା ଦେଇଥିଲେ | ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଲୋକମାନେ ପ୍ରଭୁ ରାମଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ପାଇଁ ଉଦ୍ୟମ କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ବରଂ ଏହା ସେମାନଙ୍କ ଘରେ କରିବା ଉଚିତ୍।

ଏହା ପ୍ରଥମ ଥର ନୁହେଁ ଯେ ମହାରାଣା ଏକ ଛୋଟ ପ୍ରତିମା ତିଆରି କରିଛନ୍ତି। ଏହାପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ଶିବରାତ୍ରୀ ଅବସରରେ ସେ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କ କାଠ ଓ ପଥରରେ ନିର୍ମିତ ପ୍ରତିମା ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲେ ଏବଂ ଶୁଭ ଦିନ ପାଳନ କରିବା ପାଇଁ ଶିବଲିଙ୍ଗ ମଧ୍ୟ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲେ। ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇ ରାମ ନବମୀଙ୍କୁ ମହାରଣା କହିଛନ୍ତି, “ମୁଁ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ରାମ ନବମୀଙ୍କୁ ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଉଛି। ଘରେ ରୁହ ଏବଂ କରୋନା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରୁହ | ଘରେ ପୂଜା | ଘରୁ ବାହାରକୁ ଯାଅ ନାହିଁ ” ରାମ ନବମୀ ଚୈତ୍ର ନବରାତ୍ରୀଙ୍କ ନବମ ତଥା ଶେଷ ଦିନରେ ପାଳନ କରାଯାଏ। ଏହି ଉତ୍ସବ ମୁଖ୍ୟତ ଏପ୍ରିଲ୍ ମାସରେ (ଚୈତ୍ର) ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶରେ ହୋଇଥାଏ | ଏହି ବର୍ଷ ରାମ ନବମୀ ୨୧ ଏପ୍ରିଲରେ ପାଳନ କରାଯିବ ଏବଂ ବୁଧବାର ସକାଳ ୧୨:୪୩ ରେ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଏବଂ ୨୨ ଏପ୍ରିଲରେ ସକାଳ ୧୨:୩୫ ରେ ଶେଷ ହେବ। ହିନ୍ଦୁ ପୁରାଣ ଅନୁଯାୟୀ ଭଗବାନ ରାମ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ସପ୍ତମ ଅବତାର ଭାବରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲେ। । ଚନ୍ଦ୍ର ନବରାତ୍ରୀ ମାତା ଦେବୀ ଦୁର୍ଗାଙ୍କ ପାଇଁ ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ, ଯାହା ହିନ୍ଦୁ ନୂତନ ବର୍ଷର ପ୍ରଥମ ଦିନରୁ ଚନ୍ଦ୍ର କ୍ୟାଲେଣ୍ଡର ଅନୁଯାୟୀ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ରାମା ନବମୀ ସହିତ ଶେଷ ହୁଏ।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article